Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowy plac Trzech Krzyży w Warszawie

red
Koncepcja Janusza Klikowicza - I nagroda - materiały konkursowe

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję przebudowy pl. Trzech Krzyży. Plac zamieni się w jajowate rondo z sakralną wyspą z granitu po środku i szpalerem drzew. Twórcy przebudowy Krakowskiego Przedmieścia, którzy chcieli więcej miejsca na knajpy - pokonani w konkursie.

Na konkurs wpłynęło 49 prac, jedna po terminie. Oczekiwania były ogromne, werdykt rozczarował. - To nawet nie jest lifting placu, tylko wstrzykiwanie botoksu w zmarszczki - skomentowała Aleksandra Fafius, mieszkanka Brackiej.

Pierwszą nagrodę zdobył arch. Janusz Klikowicz (był w zespole projektującym Centrum Giełdowe i Arkady Kubickiego, przepracował siedem lat w Paryżu, pięć w Rzymie). Zwycięzca proponuje wielką kamienną wyspę z żółtego granitu z kościołem św. Aleksandra w centrum i jezdnie wokół niej. Obwodowy układ dróg wokół całego placu ma wymusić wolniejszą jazdę.

Plac ozdobi szpaler (pojedynczy lub podwójny) strzyżonych drzew strzegący sacrum niczym żołnierze na warcie. Jedynie na przedłużeniu Brackiej widać trójkątny skwer na kawiarniany ogródek, a po przeciwnej, na osi Al. Ujazdowskich - kwietniki z fontannami.

- Plac powinien ożyć. Liczyliśmy na koncerty, galerie sztuki, jakiś bogatszy program i nowocześniejsze rozwiązania, nie tak zachowawcze - komentowała pani Katarzyna, mieszkanka z Alej Ujazdowskich.

Zwycięskiej pracy bronił Tomasz Gamdzyk, szef miejskiego wydziału estetyki: - Ujęło nas podkreślanie królewskiej godności tego placu. Przekonywał, że "monumentalizm jest w tym miejscu istotniejszy od swojskości". - Podkreślają go drzewa, które zarazem zmiękczają twardą geometrię placu, to mogą być platany - mówił dyr. Gamdzyk.

Rozczarowania nie kryli urbaniści z pracowni Dawos. W konkursie zdobyli drugą nagrodę, wcześniej projektowali zmiany na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu. Też uważają, że ruch kołowy po obwodzie całego placu jest optymalny. - Ale my tworzymy dodatkowo duży plac klubowo-kawiarniany w rejonie już działających lokali (Szpilka, Szparka, Szpulka). Podkreślamy oś głównego wejścia do kościoła zielenią i fontanną - zachwalał Marek Sawicki z pracowni Dawos.

Michał Wojtczuk

źródło: Gazeta Stołeczna

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Nowy plac Trzech Krzyży w Warszawie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej