Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

20/20 - Architektura Wrocławia 1990-2010

red

Jak zmienił się Wrocław w ciągu ostatnich 20 lat? Jak zmieni się w najbliżej przyszłości? Na te pytania próbuje odpowiedzieć najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu, zatytułowana 20/20 - Architektura Wrocławia 1990-2010. Na wystawie, która potrwa do 5 września zaprezentowano w sumie 150 obiektów.

Tak niezwykłe momenty zdarzają się miastom raz na kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset lat. Po 1989 roku, a na dobrą sprawę od początku lat 90-tych XX wieku, Wrocław zaczął się zmieniać w tempie niespotykanym.

Nowy ustrój, system gospodarczy i ekonomiczny były głównymi motorami zmian. Do lamusa historii odeszło planowanie centralne, a los miasta znalazł się w rękach ludzi, którzy są znacznie bliżej jego rzeczywistych problemów. Powstały samorządy, znaczenie zyskała inicjatywa ludzi, którzy chcieli na rzecz miasta działać, ale także tych, którzy mieli pieniądze, i chcieli je skutecznie pomnażać.

Zainicjowany 20 lat temu proces przyniósł wielkie zmiany w krajobrazie Wrocławia. Wraz z otwarciem na świat zachodni stanęliśmy twarzą w twarz z nowymi wzorcami, standardami i wyzwaniami. Uczyliśmy się i nadal uczymy, jak łączyć 'nowe' ze 'starym', jak tworzyć dobre warunki dla inwestorów i mieszkańców, jak godzić interes prywatny z pożytkiem społecznym, czyli odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest każde miasto, jak godzić sprzeczności z korzyścią dla miasta.

Jak zmienił się Wrocław w ciągu ostatnich 20 lat? Jak zmieni się w najbliżej przyszłości? Na wystawie zostanie zaprezentowana ewolucja 20 kluczowych rejonów miasta ( w sumie 150 obiektów) - od Rynku i ul. Świdnickiej, które odzyskują status salonu miasta, po poprzemysłowe okolice ul. Strzegomskiej, które stają się nowoczesnym centrum biznesu i edukacji, jak również niezrealizowane ambitne koncepcje, które angażowały władze miasta i architektów w minionych latach.

Skomentuj:

20/20 - Architektura Wrocławia 1990-2010