Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

JEMS: rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych

red

Budynek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim zostanie wyremontowany i rozbudowany. Projekt pochodzi z pracowni JEMS Architekci. Aż dwie trzecie kosztów budowy nowego budynku pokryje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Projekt budynku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim
Projekt budynku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim
JEMS

 

Całkowity koszt budowy nowego budynku przy ul. Wybrzeże Szczecińskie 37/39, w pobliżu skrzyżowania z Tamką wyniesie 65,5 mln zł. W tym miejscu stoi dziś stary gmach, który został wybudowany i przekazany Akademii przez Fundację Kierbedziów w 1914 roku. Tylko jego część jest ustawiona w pierzei Wybrzeża Szczecińskiego, jego skrzydło jest ustawione ukosem. Nowy czteropiętrowy budynek uzupełni lukę w pierzei. Zaprojektowała go pracownia JEMS, która wygrała konkurs architektoniczny zorganizowany przez uczelnię w 2008 roku. To prosty gmach z ogromnymi oknami, z których będzie rozpościerać się wspaniały widok na Wisłę. Obok sal wykładowych, pracowni rzeźby i multimediów, przestrzeni wystawowych i kawiarni znajdzie się w nim sala widowiskowa na 260 miejsc z ogromnym zapleczem scenograficznym. Nowy budynek będzie na każdym poziomie połączony ze starym. Istniejący gmach przejdzie remont elewacji przywracający jej historyczny wygląd. Wyremontowane zostaną też pomieszczenia dydaktyczne i wykładowe, tak by spełniały współczesne wymagania.

 

Architekci z pracowni JEMS (od lewej): Ola Targońska, Jan Damięcki, Marek Moskal i Maciej Miłobędzki

 

W budynku oprócz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki znajdą się pomieszczenia Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, a także nieistniejące jeszcze Pogotowie Konserwatorskie - pomysł jego powołania narodził się po powodzi we Wrocławiu.

 

W nowym budynku, który zostanie oddany do użytku w 2013 roku, będą mieściły się nowe wydziały uczelni: utworzony w 2009 roku Wydział Sztuki Mediów i Scenografii, oraz tworzony właśnie Wydział Teorii Sztuki kształcący przyszłych animatorów kultury, krytyków sztuki, kuratorów wystaw.

 

źródło: Gazeta Stołeczna

 

 

Zobacz także:


Budownictwo społeczne w wydaniu JEMS

Miłobędzki: "Trzeba mieć mocną głowę"

 

Pawilon na skwerze Hoovera od JEMS Architekci


Skomentuj:

JEMS: rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych