JEMS: rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych
Budynek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim zostanie wyremontowany i rozbudowany. Projekt pochodzi z pracowni JEMS Architekci. Aż dwie trzecie kosztów budowy nowego budynku pokryje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.






Całkowity koszt budowy nowego budynku przy ul. Wybrzeże Szczecińskie 37/39, w pobliżu skrzyżowania z Tamką wyniesie 65,5 mln zł. W tym miejscu stoi dziś stary gmach, który został wybudowany i przekazany Akademii przez Fundację Kierbedziów w 1914 roku. Tylko jego część jest ustawiona w pierzei Wybrzeża Szczecińskiego, jego skrzydło jest ustawione ukosem. Nowy czteropiętrowy budynek uzupełni lukę w pierzei. Zaprojektowała go pracownia JEMS, która wygrała konkurs architektoniczny zorganizowany przez uczelnię w 2008 roku. To prosty gmach z ogromnymi oknami, z których będzie rozpościerać się wspaniały widok na Wisłę. Obok sal wykładowych, pracowni rzeźby i multimediów, przestrzeni wystawowych i kawiarni znajdzie się w nim sala widowiskowa na 260 miejsc z ogromnym zapleczem scenograficznym. Nowy budynek będzie na każdym poziomie połączony ze starym. Istniejący gmach przejdzie remont elewacji przywracający jej historyczny wygląd. Wyremontowane zostaną też pomieszczenia dydaktyczne i wykładowe, tak by spełniały współczesne wymagania.
W budynku oprócz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki znajdą się pomieszczenia Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, a także nieistniejące jeszcze Pogotowie Konserwatorskie - pomysł jego powołania narodził się po powodzi we Wrocławiu.
W nowym budynku, który zostanie oddany do użytku w 2013 roku, będą mieściły się nowe wydziały uczelni: utworzony w 2009 roku Wydział Sztuki Mediów i Scenografii, oraz tworzony właśnie Wydział Teorii Sztuki kształcący przyszłych animatorów kultury, krytyków sztuki, kuratorów wystaw.
źródło: Gazeta Stołeczna
- Więcej o:
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu