Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

JEMS: rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych

red

Budynek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim zostanie wyremontowany i rozbudowany. Projekt pochodzi z pracowni JEMS Architekci. Aż dwie trzecie kosztów budowy nowego budynku pokryje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Całkowity koszt budowy nowego budynku przy ul. Wybrzeże Szczecińskie 37/39, w pobliżu skrzyżowania z Tamką wyniesie 65,5 mln zł. W tym miejscu stoi dziś stary gmach, który został wybudowany i przekazany Akademii przez Fundację Kierbedziów w 1914 roku. Tylko jego część jest ustawiona w pierzei Wybrzeża Szczecińskiego, jego skrzydło jest ustawione ukosem. Nowy czteropiętrowy budynek uzupełni lukę w pierzei. Zaprojektowała go pracownia JEMS, która wygrała konkurs architektoniczny zorganizowany przez uczelnię w 2008 roku. To prosty gmach z ogromnymi oknami, z których będzie rozpościerać się wspaniały widok na Wisłę. Obok sal wykładowych, pracowni rzeźby i multimediów, przestrzeni wystawowych i kawiarni znajdzie się w nim sala widowiskowa na 260 miejsc z ogromnym zapleczem scenograficznym. Nowy budynek będzie na każdym poziomie połączony ze starym. Istniejący gmach przejdzie remont elewacji przywracający jej historyczny wygląd. Wyremontowane zostaną też pomieszczenia dydaktyczne i wykładowe, tak by spełniały współczesne wymagania.

W budynku oprócz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki znajdą się pomieszczenia Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, a także nieistniejące jeszcze Pogotowie Konserwatorskie - pomysł jego powołania narodził się po powodzi we Wrocławiu.

W nowym budynku, który zostanie oddany do użytku w 2013 roku, będą mieściły się nowe wydziały uczelni: utworzony w 2009 roku Wydział Sztuki Mediów i Scenografii, oraz tworzony właśnie Wydział Teorii Sztuki kształcący przyszłych animatorów kultury, krytyków sztuki, kuratorów wystaw.

źródło: Gazeta Stołeczna

    Więcej o:

Skomentuj:

JEMS: rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych