Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Szklany pawilon przy Hali Stulecia we Wrocławiu

red

Od wczoraj przy Hali Stulecia funkcjonuje Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej. Przeszklony pawilon to jeden z elementów kompleksowej modernizacji zabytkowych terenów targowych. Nowoczesna struktura powstała w miejscu przyległego do Hali pawilonu restauracji.

Hala Stulecia znajduje się na skraju Parku Szczytnickiego. W 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Autorem jej projektu był Max Berg, główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925. Hala Wzniesiona w latach 1911-1913 na część setnej rocznicy wydania przez króla Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciw Napoleonowi i wspólnej walki o wyzwolenie spod obcej władzy.

Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej powstało w zabytkowym budynku pawilonu restauracyjnego przylegającego do Hali Stulecia. Przebudowa i przystosowanie go do potrzeb organizowania dużych konferencji rozpoczęło się w czerwcu 2009 r. i kosztowało blisko 80 mln zł.

- Budynek został przebudowany według odnalezionych przez nas starych planów z 1920 r. Wówczas zabrakło pieniędzy na ich pełną realizację; teraz, po blisko stu latach, w końcu się to udało - mówiła podczas konferencji prasowej Hanna Cervinkowa, prezes zarządu Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa.

W Centrum znalazły się dwie przeszklone sale na ok. 1000 osób każda, cztery mniejsze sale konferencyjne na ok. 180 osób każda, przestrzeń VIP oraz cztery pokoje spotkań o powierzchni ok. 30 m, a także ogólnodostępna restauracja i bistro.

Ukończenie projektu było kluczowe, ponieważ stanowi ukoronowanie drugiego etapu rewitalizacji całego kompleksu Hali Stulecia. Jako pierwsze odremontowane zostały tereny wokół obiektu. Prace objęły pergolę, nieckę stawu oraz instalację fontanny. Wykonano płytę sztucznego lodowiska, zabezpieczono także pnącza porastające pergolę. Odnowiono m.in. okna, elewację zewnętrzną, pokrycia dachów oraz tereny wokół fontanny. Koszt wszystkich prac wyniósł blisko 21 mln zł.

III etap inwestycji wiąże się z remontem wnętrza Hali. Wymienione zostaną m.in. trybuny, instalacje wodno-kanalizacyjne, przeciwpożarowe oraz centralnego ogrzewania. Remont ma się rozpocząć w styczniu 2011 r. i potrwać do sierpnia 2011 r. Na czas prowadzenia prac obiekt zostanie zamknięty. Ostatnia faza, którą zaplanowano na lata 2011-2013, zakłada m.in. budowę parkingów, remont terenów zielonych oraz wymianę nawierzchni chodników, dróg, placów i oświetlenia terenu.

źródło: PAP

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Szklany pawilon przy Hali Stulecia we Wrocławiu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej