Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kultowy stadion Ptasie Gniazdo

dll

Tylko niektóre budynki w historii mają szanse stać się symbolami. Krótko po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich już wiemy, że do katalogu budynków-symboli architekci Herzog & de Meuron dodadzą swoje Ptasie Gniazdo.

BEIJING - JULY 08: The front of the new 10-yuan commemorative bank note on July 8, 2008 in Beijing, China. The People's Bank of China (PBOC), the country's central bank, will issue a commemorative bank note with a face value of 10 yuan ($1.46) on Tuesday to mark the Beijing Olympic Games. On one side is a picture of the National Stadium, known as the Bird's Nest, the main venue for the Olympic Games in August. The other side of the note has an illustration of the famous ancient Greek marble statue of a discus-thrower, Discobolus, portraits of athletes and the Arabic numeral "2008". The PBOC said it would issue a total of 6 million commemorative notes, which would be circulated in the currency market with the same denomination as the regular 10-yuan notes. (Photo by Feng Li/Getty Images)
fot. Feng Li /Getty Images

Dla niewtajemniczonych: Ptasie Gniazdo to potoczna nazwa Stadionu Narodowego w Pekinie. Założeniem tego projektu było przekonanie, że fasada i elementu strukturalne powinny stanowić jedność. Kierując się tą ideą szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron stworzyła obiekt, którego wygląd przypomina ptasie gniazdo:

Już podczas Igrzysk Olimpijskich, prócz logo imprezy, to właśnie Stadion Narodowy był bodaj najbardziej eksponowanym elementem chińskiej architektury olimpijskiej. Nic więc dziwnego, że niektórzy chcą uszczknąć trochę z tego symbolicznego tortu i lepiej sprzedać siebie lub swój produkt.

Podczas otwarcia tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, chińscy artyści utworzyli ze swoich ciał żywą piramidę w kształcie stadionu. Już ten element ceremonii wskazuje, że intencją organizatorów imprezy było uczynienie z konstrukcji obiektu symbolu marketingowego, jednoznacznie kojarzącego się z Igrzyskami i Chinami.

Chińscy wieśniacy z regionu Hangzhou, pozazdrościli mieszkańcom stolicy Chin tak cudownego obiektu i wznieśli swój - mniejszy, tańszy i ... bambusu. Złożony z ok. 1000 łodyg ?stadion?, odwzorowuje Ptasie Gniazdo w skali 1:20. Powstał on w wyniku pracy dziesięciu robotników w dwa tygodnie. Społeczność wioski, w której wzniesiono ów obiekt, planuje organizowanie w nim lokalnych imprez sportowych takich jak: mecze piłki plażowej, zawody w strzelaniu z łuku i in.

MP3 player sprzedawany przez jeden ze sklepów internetowym nie jest oficjalną pamiątką Igrzysk, pomimo, że na jego spodzie widnieje olimpijskie logo. Oferuje on wszystkie funkcje standardowego kieszonkowego odtwarzacza. Potrafi on odtwarzać większość popularnych formatów muzycznych i nagrywać głos. Ekran LCD znajduje się w ?niecce? stadionu, a przyciski - ?u podstawy?. Niestety wielkość pamięci przeznaczonej na pliki muzyczne (1 GB do 4 GB) nie pozwala dorównać liczbie miejsc (91 tys.), które udostępnia kibicom Stadion w Pekinie.

Te wykonane z aluminium głośniki w kształcie Ptasiego Gniazda, podobno idealnie pasują do opisywanego powyżej odtwarzacza mp3, choć można je także podłączyć do iPoda lub laptopa. Posiadają moc 2x 2W i można jest kupić w kolorach: złoto-czarnym, srebrno-niebieskim i srebrno-różowym.

Projekt Herzog & de Meuron doczekał się także swojej wersji z klocków Lego. Jej autorem jest Ming, należący do grupy HKLUG (Hong Kong Lego Users Group) z Hong Kongu. Miniaturowy stadion posiada wymiary 101 x 122 cm, a jego budowa pochłonęła ponad 100 godzin. Prócz Ptasiego Gniazda zapaleńcy z HKLUG zbudowali także Narodowe Centrum Sportów Wodnych (Sześcianu Wodnego zaprojektowanego przez PTW Architects) oraz wioskę olimpijską. Ich działo można oglądać w pełnej okazałości na wystawie w Hong Kongu.

Jeśli ktoś próbował kiedyś postawić domek z kart, potrafi wyobrazić sobie jak trudnym zadaniem jest postawienie karcianego Ptasiego Gniazda. Bryan Berg 24 sierpnia dostał się do Księgi Rekordów Guinnessa, stawiając z kart nie tylko Stadion Narodowy, ale cały kompleks atletyczny wraz z otaczającymi go budynkami. Wykonanie całości zajęło Bergowi ponad 160 godzin. Jak sam przyznaje, najtrudniejsze do wzniesienia było Ptasie Gniazdo, z uwagi na dużą liczbę krzywizn i skomplikowanie konstrukcji.

Imbryk do herbaty Zisha w kształcie pekińskiego Stadionu Narodowego to z pewnością gratka dla kolekcjonerów porcelany. Został on wypalony z gliny zwanej Fioletowym Piaskiem. Posiada ona znaczną zawartość rudy żelaza, kwarcu i miki i jest wydobywana chińskiej w prowincji Jiangsu. Zisha inspirowana projektem Herzog & de Meuron została wystawiona pośród innych w galerii Hai Fei Xuan w Szanghaju.

To tylko niektóre przykłady z długiej listy rzeczy inspirowanych bryłą Ptasiego Gniazda. Można być jednak pewnym, że jeszcze przez długi czas nie będzie ona zamknięta. Każdy symbol ma bowiem to do siebie, że odnajduje swoją obecność w wielu, czasem pozornie niezwiązanych z ?pierwowzorem?, elementach współczesnej rzeczywistości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kultowy stadion Ptasie Gniazdo