Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielkie Jabłko na Manhattanie

wolf

W Nowym Jorku przy Fifth Avenue stanął całkowicie szklany sześcian ze srebrnym jabłuszkiem w środku. Tak naprawdę to tylko wierzchołek mieszczącego się w podziemiach najbardziej niezwykłego na świecie sklepu Apple Store.

Przy Fifth Avenue 767, na placu graniczącym z południowym wierzchołkiem Central Parku stoi najbardziej zaawansowany technologicznie i architektonicznie sklep firmy Apple. Projektanci z firmy Bohlin Cywinski Jackson postanowili cały sklep umieścić pod ziemią, na powierzchni pozostawiono jedynie szklany box, który w dzień doświetla przestrzeń poniżej, a w nocy świeci niczym lampion nęcąc klientów.

Szklany sześcian o bokach długości 32 stóp (9,75 metra) jest całkowicie transparentny, jego pustki nie zakłóca żadna stalowa konstrukcja ani wyposażenie. Zastosowano tu bowiem nowatorską konstrukcję ze szkła strukturalnego. Szklane są słupki oraz belki podtrzymujące przeźroczyste tafle tworzące ściany i dach. W środku, niczym w szkatułce wyeksponowano jedynie logo firmy Apple - srebrne jabłuszko.

Apple Store stanął na niewielkim placu przed wieżowcem General Motors, a jego szklany sześcian działa na podobnej zasadzie co piramida przed Luwrem I.M. Pei . Obie służą jako efektowne strefy wejściowe do podziemnych części budynków, obie mieszczą spiralne schody i windę. Jednak nowojorski sklep mimo mniejszych rozmiarów jest bardziej zaawansowany, co widać nie tylko w całkowicie szklanej konstrukcji sześcianu, ale i zastosowania szkła w budowie schodów i tuby dla windy.

Apple Store przy Fifth Avenue to nie tylko wizjonerska architektura, ale i najbardziej przyjazny klientowi sklep, jaki można sobie wyobrazić. Czynny jest bowiem nieustannie, 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Klienci mają tu do dyspozycji 100 Maców i 200 iPodów, które mogą przed zakupem wypróbować. Personel liczy 300 osób.

Budynek otrzymał masę nagród branżowych, stał się też ulubionym miejscem wypadów na Manhattanie, gdzie można wypić kawę pod srebrnym jabłuszkiem i rozeznać się w nowych produktach firmy Apple.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wielkie Jabłko na Manhattanie