Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Betonowa eko - willa

buma

Nie masz miejsca na ogród? Zrób go na dachu. Hiszpańscy architekci z pracowni Cloud 9 - Enric Ruiz-Geli znaleźli sposób na przepełnione przedmieścia. Zieleń na budynku to sposób na to, by być eko i zyskać dodatkową przestrzeń.

Domy jednorodzinne powstają na coraz mniejszych działkach, wciśnięte pomiędzy siebie. Własny ogródek to luksus. Zielona architektura staje się więc nie tylko domeną dużych inwestycji ulokowanych w centrach miast - zieleń na budynku to sposób na to, by być eko i zyskać dodatkową przestrzeń.

Villa Bio projektu Hiszpanów z Cloud 9 - Enric Ruiz-Geli znajduje się na przedmieściach Llers w prowincji Girona. Mała powierzchnia działki zdecydowała o kształcie projektu. Budynek wygląda, jakby został przekrojony na pół. Tworzą go dwie, symetryczne części - z których jedna unosi się nad powierzchnię działki. W ten sposób zyskano dodatkową przestrzeń, a pod spodem umiejscowiono wjazd do garażu. Boczne fasady o długości 15 metrów wykonano z betonu. Mają wspierać całą konstrukcję. Fasadę frontową, tylną oraz ściany wewnętrzne wykonano ze szkła. We wnętrach dominuje surowe wzornictwo - beton i drewno oraz szkło.

Inspiracją dla twórców projektu była woda. W betonowej fasadzie odciśnięto wzory, które przypominać mają poruszające się fale. ?Płynna? jest również sama konstrukcja budynku. Dwie części tworzące dom załamują się w kilku miejscach tworząc efekt ruchu i nadając całości dynamiczny charakter. Villa Bio ma trzy poziomy. Dwa nadziemne, gdzie znajduje się część mieszkalna oraz część podziemną, gdzie umiejscowiono garaż oraz pomieszczenia gospodarcze.

Na dachu umiejscowiono ogród hydroponiczny. Uprawa roślin tą metodą nie wymaga użycia ziemi - rośliny sadzone są w specjalnych pojemnikach wypełnionych płynem. Ogród pełni także funkcję tarasu.

Skomentuj:

Betonowa eko - willa