Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Energooszczędna kostka

kb

Grupa 24 studentów Uniwersytetu  Technicznego w Darmstadcie wygrała międzynarodowy konkurs Solar Decathlon 2009. Celem konkursu było stworzenie domu energooszczędnego, zasilanego jedynie energią słoneczną.

Dwadzieścia drużyn uniwersyteckich z całego świata rywalizowało w zaprojektowaniu ekologicznych obiektów zasilanych energią słoneczną. Budynki zostały zbudowane oraz wystawione na International Mall w Waszyngtonie, D.C.

Zwycięski projekt SurPLUShome grupy studentów z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadcie to prosta dwukondygnacyjna kostka. Co ją jednak odróżnia od typowych kostek to fakt, że cała pokryta jest warstwą paneli słonecznych i fotowoltaicznych, które doskonale wyłapują promienie słoneczne nawet w najbardziej pochmurne dni.

Przetworzona energia słoneczna pozwala nie tylko ogrzewać wodę i pomieszczenia, ale również je ochładzać. Ważnym elementem są automatyczne żaluzje, które same dostosowują stopień zacienienia, tak by zredukować zbytnie nagrzewanie się wnętrz.

Studenci przyznają, że wnętrza były mniej istotne, chociaż i tu starali się stworzyć jak najbardziej wielofunkcyjną przestrzeń. Właściwie nie ma tu podziału na poszczególne strefy. Całość tworzy jeden obszerny pokój, który jest zarówno jadalnią, sypialnią jak i pokojem dziennym.

Werdykt jury był jednomyślny. Zwycięstwo powędrowało do najbardziej udanego projektu. Jak powiedział sam szef jury Richard King uwiodła ich niemiecka precyzja w połączeniu z doskonałym designem. Niemiecka drużyna już po raz drugi może cieszyć się zwycięstwem w tym prestiżowym konkursie.

Skomentuj:

Energooszczędna kostka