Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Energooszczędna kostka

kb

Grupa 24 studentów Uniwersytetu  Technicznego w Darmstadcie wygrała międzynarodowy konkurs Solar Decathlon 2009. Celem konkursu było stworzenie domu energooszczędnego, zasilanego jedynie energią słoneczną.

niemcy, kostka, konkurs, budownictwo zrównoważone, ekologia, waszyngton, elewacja, dom jednorodzinny
Zwycięski projekt domu zasilanego energią słoneczną stworzony przez studentów Uniwersytetu Technicznego w Darmstadcie
www.solardecathlon.tu-darmstadt.de

 

 

Dwadzieścia drużyn uniwersyteckich z całego świata rywalizowało w zaprojektowaniu ekologicznych obiektów zasilanych energią słoneczną. Budynki zostały zbudowane oraz wystawione na International Mall w Waszyngtonie, D.C.

 

 

Zwycięski projekt SurPLUShome grupy studentów z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadcie to prosta dwukondygnacyjna kostka. Co ją jednak odróżnia od typowych kostek to fakt, że cała pokryta jest warstwą paneli słonecznych i fotowoltaicznych, które doskonale wyłapują promienie słoneczne nawet w najbardziej pochmurne dni.

 

 

 

Przetworzona energia słoneczna pozwala nie tylko ogrzewać wodę i pomieszczenia, ale również je ochładzać. Ważnym elementem są automatyczne żaluzje, które same dostosowują stopień zacienienia, tak by zredukować zbytnie nagrzewanie się wnętrz.

 

 

 

 

Studenci przyznają, że wnętrza były mniej istotne, chociaż i tu starali się stworzyć jak najbardziej wielofunkcyjną przestrzeń. Właściwie nie ma tu podziału na poszczególne strefy. Całość tworzy jeden obszerny pokój, który jest zarówno jadalnią, sypialnią jak i pokojem dziennym.

 

 

 

 

 

Werdykt jury był jednomyślny. Zwycięstwo powędrowało do najbardziej udanego projektu. Jak powiedział sam szef jury Richard King uwiodła ich niemiecka precyzja w połączeniu z doskonałym designem. Niemiecka drużyna już po raz drugi może cieszyć się zwycięstwem w tym prestiżowym konkursie.

 

 

kb

 

 

Zobacz też:

 


BUW ma 10 lat!


Drugie życie domu-kostki


Siedziba Vitry: architektoniczna mekka


Skomentuj:

Energooszczędna kostka