Służewski Dom Kultury faworytem tygodnika POLITYKA
Złożone z ekspertów jury wybrało najlepszy budynek ubiegłego roku. Internauci również mogli głosować, ich wybór padł na inny warszawski budynek...
Nagrodzony obiekt to projekt połączonych sił dwóch pracowni: WWAA oraz 137kilo. Jury doceniło budynek za stosunkowo niewielki koszt budowy (16 mln zł) oraz jego społeczny kontekst. Obiekt stanął pośród mieszkalnych bloków pokazując w ten sposób, że powstał przede wszystkim dla okolicznych mieszkańców.
Rozrzucone budynki Służewskiego Domu Kultury swym wyglądem nawiązują do chłopskiego gospodarstwa. W ramach inwestycji powstał też warzywniak i zagroda dla zwierząt, które nawiązują do dawnej funkcji tego terenu. Ta część warszawy jeszcze kilkadziesiąt lat temu była wiejską enklawą. Dom kultury szerzej przedstawiliśmyTUTAJ.
POLITYKA zapytała także internautów o ich ulubiony budynek 2013 r. W tym roku po raz pierwszy ich wybór nie pokrył się z opinią jury. Internauci za najlepszą inwestycję minionego roku uznali Muzeum Historii Żydów Polskich. Za jego projekt odpowiada fiński architekt Rainer Mahlamäki oraz warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates. Jury chwaliło obiekt za "symbolikę i wpisanie się w mieszkaniowe otoczenie, za niezwykłe połączenie skromności na zewnątrz z dekonstruktywistycznym rozmachem wnętrz". Czytaj więcej o muzeumTUTAJ.
Z początkiem roku oba budynki startowały w naszym plebiscycie BRYŁA ROKU 2013. Służewski Dom Kultury zajął w nim ósme miejsce, a Muzeum Historii Żydów Polskich - siódme.
- Więcej o:
Służewski Dom Kultury. Wiejskie chatki pośród bloków
BRYŁA ROKU 2013 stoi w Łodzi [WYNIKI GŁOSOWANIA]
"W projektowaniu nie ma miejsca na płeć" [WYWIAD]
W pawilonie nad Wisłą rusza kawiarnia "Plażowa". Jest wodoodporna!
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?