Skąd Polacy czerpią wiedzę o architekturze?
Jak wynika z przeprowadzonych przez CBOS badań, Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu






Badanie CBOS "Polacy o architektach" to pierwsza w Polsce analiza przeprowadzona na tak dużą skalę. Jak wynika z raportu ponad 30% Polaków w ogóle nie interesuje się architekturą. 17% z nich poszukuje informacji na ten temat w Internecie, a 15% wiedzę o architekturze czerpie z programów telewizyjnych i seriali. Tylko 5% sięga po fachowe czasopisma.
Na stopień zainteresowania architekturą ma wpływ wiek, wykształcenie i styl życia, w tym na przykład to, jak często wyjeżdżamy za granicę. Im częściej obcujemy z kulturą i sztuką w różnych miastach, tym bardziej dążymy do otaczania się ładnymi rzeczami i przebywania w ładniejszych przestrzeniach - mówi Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland.
Dodatkowo ankieterzy CBOS zapytali Polaków o to, czy korzystają z usług architekta. Okazuje się, że 20% Polaków przynajmniej raz korzystało z usług biura architektonicznego. Tak wysoki wynik można tłumaczyć koniecznością współpracy z fachowcem przy budowie domu lub budynku na działalność gospodarczą.
A co myślimy o wyglądzie polskich miast? 67% badanych uważa, że miasta w Polsce są dobrze zaplanowane i mają ładne budynki. 23% dostrzega w nich wady i zalety. Negatywną opinię o wyglądzie polskich miast ma 8% badanych.
Tak duży odsetek osób, które wysoko oceniają estetykę miejską może wynikać z różnego rozumienia pojęcia architektury. Dla jednych to tylko budynki, a dla drugich cały kontekst, w którym one funkcjonują - dodaje mówi Jakub Zagórski.
Polacy w większości (55%) uważają, że największy wpływ na wygląd miast mają lokalne władze. Tylko 11% wskazuje na architektów, 8% na inwestorów i deweloperów, a jedynie 6% uważa, że wpływ na otoczenie mają lokalne społeczności.
Skąd głównie (najczęściej) czerpie Pan(i) wiedzę o architekturze i pracy architektów?
źródło: CBOS
_
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia. Polacy o architektach” CBOS przeprowadziło metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski we wrześniu 2014 roku.
- Więcej o:
Plakatem w miejski nieład
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
BIM - wykorzystanie w praktyce
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?
Triglav od Zieta Studio. Świecznik inspirowany gotyckimi katedrami
Architekci po raz trzeci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wylicytuj projekt przebudowy domu lub rearanżacji mieszkania
Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021