Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skąd Polacy czerpią wiedzę o architekturze?

red

Jak wynika z przeprowadzonych przez CBOS badań, Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu

Badanie CBOS "Polacy o architektach" to pierwsza w Polsce analiza przeprowadzona na tak dużą skalę. Jak wynika z raportu ponad 30% Polaków w ogóle nie interesuje się architekturą. 17% z nich poszukuje informacji na ten temat w Internecie, a 15% wiedzę o architekturze czerpie z programów telewizyjnych i seriali. Tylko 5% sięga po fachowe czasopisma.

Na stopień zainteresowania architekturą ma wpływ wiek, wykształcenie i styl życia, w tym na przykład to, jak często wyjeżdżamy za granicę. Im częściej obcujemy z kulturą i sztuką w różnych miastach, tym bardziej dążymy do otaczania się ładnymi rzeczami i przebywania w ładniejszych przestrzeniach - mówi Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland.

Dodatkowo ankieterzy CBOS zapytali Polaków o to, czy korzystają z usług architekta. Okazuje się, że 20% Polaków przynajmniej raz korzystało z usług biura architektonicznego. Tak wysoki wynik można tłumaczyć koniecznością współpracy z fachowcem przy budowie domu lub budynku na działalność gospodarczą.

A co myślimy o wyglądzie polskich miast? 67% badanych uważa, że miasta w Polsce są dobrze zaplanowane i mają ładne budynki. 23% dostrzega w nich wady i zalety. Negatywną opinię o wyglądzie polskich miast ma 8% badanych.

Tak duży odsetek osób, które wysoko oceniają estetykę miejską może wynikać z różnego rozumienia pojęcia architektury. Dla jednych to tylko budynki, a dla drugich cały kontekst, w którym one funkcjonują - dodaje mówi Jakub Zagórski.

Polacy w większości (55%) uważają, że największy wpływ na wygląd miast mają lokalne władze. Tylko 11% wskazuje na architektów, 8% na inwestorów i deweloperów, a jedynie 6% uważa, że wpływ na otoczenie mają lokalne społeczności.

_

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia. Polacy o architektach” CBOS przeprowadziło metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski we wrześniu 2014 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Skąd Polacy czerpią wiedzę o architekturze?