Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nagroda Miesa van der Rohe - 25 lat. Wystawa w Muzeum Architektury

red

Ikony współczesnej architektury, dzieła najlepszych architektów i biur projektowych z całej Europy, realizacje, które trwale zmieniły oblicza dzisiejszych miast. Ponad 3 tysiące takich budynków zaprezentuje wystawa Made in Europe inaugurująca program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którą 16 stycznia 2016 roku otworzy Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Zwycięzca w roku 2013 - Sala koncertowa Harpa - Henning Larsen Architects i Studio Olafur Eliasson
Zwycięzca w roku 2013 - Sala koncertowa Harpa - Henning Larsen Architects i Studio Olafur Eliasson
Muzeum Architektury we Wrocławiu - materiały prasowe

Made in Europe to wyjątkowa opowieść o ostatnich 25 latach europejskiej architektury. Wystawa podsumowuje historię nagrody Mies van der Rohe Award, najważniejszego wyróżnienia Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, przyznawanej od 1988 roku przez Fundację Mies van der Rohe w Barcelonie. W tym konkursie nie ma ograniczeń w zakresie skali lub funkcji obiektów. Od wielkich założeń architektonicznych do kameralnych realizacji - wszystkie dotychczasowe edycje uwzględniały domy prywatne, budynki użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w wielkiej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie przyczyniają się do kształtowania miast oraz są dowodem istotnego wkładu europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych, technologii  i ekologii.

Wystawa w imponujący sposób zestawia ze sobą blisko 150 modeli budynków wyróżnionych nagrodą główną, nagrodą specjalną dla młodych architektów i realizacji wpisanych na tak zwaną „krótką listę” kwalifikującą do finału, oraz wizualizacje około 3000 projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku.

Wszystkie prace nominowane do konkursu w ciągu minionych 25 lat są prezentowane w postaci dokumentacji projektowej zorganizowanej w obszerną bazę danych - szkiców, zdjęć, planów, map i informacji, eksponowanych na 160 metrach materiału rozpiętego na metalowej konstrukcji. Komentarzem do wystawy są także filmy zrealizowane przez Fundację Mies van der Rohe, które stanowią rodzaj multimedialnego przewodnika po ekspozycji: pokazują proces jej tworzenia, selekcji materiałów w archiwum fundacji oraz koncepcję odtworzenia osi czasu, na której umiejscowiono wszystkie projekty. Prezentację uzupełniają wywiady z laureatami nagrody głównej i specjalnej, wypowiedzi organizatorów oraz zestawienie statystyczne przedstawiające geograficzne rozmieszczenie wszystkich zgłaszanych projektów.

Made in Europe to jedno z głównych wydarzeń Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 (15 - 17 stycznia 2016 roku). Dotychczas wystawa prezentowana była jedynie podczas ostatniego Biennale w Wenecji w Palazzo Michiel oraz w Szanghaju w ramach programu Shanghai Urban Space Art Season 2015 (SUSAS). Częścią wrocławskiej odsłony Made in Europe jest prezentacja projektu „European Identity”, stanowiącego próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury. Włączając się w towarzyszącą projektowi debatę, zapraszamy również na spotkania i dyskusje z projektantami wyróżnionych w konkursie obiektów zrealizowanych w Polsce.

Wystawom prezentowanym w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 16 stycznia do 27 marca 2016 roku towarzyszyć będzie bogaty program spotkań z architektami oraz debat poświęconych kondycji współczesnej europejskiej architektury.

Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award wernisaż 16 stycznia 2016 r. o godzinie 12.00 I wystawa czynna od 16 stycznia do 13 marca 2016 r.
Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award 2015 wernisaż 15 lutego 2016 r. I wystawa czynna od 15 lutego do 27 marca 2016 r.
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, więcej informacji na: ma.wroc.pl.

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ FILM O POLSKIM PROJEKCIE, KTÓRY ZDOBYŁ NAGRODĘ MIESA VAN DER ROCHE W ZESZŁOROCZNEJ EDYCJI KONKURSU:

    Więcej o:

Skomentuj:

Nagroda Miesa van der Rohe - 25 lat. Wystawa w Muzeum Architektury