Agrest Group zwyciężyli w happeningu Akcja Kreacja

nobo

Finał Akcji Kreacji - projektowania na żywo, zwyciężyła grupa architektoniczna z Trójmiasta Agrest Group. 

Agrest Group
Agrest Group
Agrest Group

 

 

Akcja Kreacja

 

 

 

22 listopada, we wrocławskim Muzeum Architektury odbył się finał ogólnopolskiego cyklu happeningów "Akcja-Kreacja", projektowanie na żywo. W finale wzięło udział 8 zespołów architektonicznych z całej Polski:

 

 

Front Architects (Poznań)

Grawizja (Katowice)

+48 Grupa Projektowa (Warszawa)

Pio Studio/AGREST Group (Trójmiasto)

Grupa Domino (Szczecin)

Grupa Projektowa Zeriba (Kraków)

Architekci Łosiak&Siwiak (Łódź)

Maćków Pracownia Projektowa (Wrocław)

 

 

 

W sobotę z samego rana uczestnicy otrzymali temat zadania, które polegało na zaprojektowaniu nowego pawilonu polskiego na Biennale Architektury  w Wenecji. Temat był uniwersalny, nie związany z rodzinnym miejscem żadnej z pracowni. Dodatkowo poruszał ważny temat odniesienia architektury  do tematyki narodowej.

 

 

Drogą głosowania wśród publiczności zwyciężył projekt pracowni AGREST Group, w składzie: Paulina Porębska, Szymon Goździkowski, Hubert Kowalski, Paweł Romanowski i Piotr Wojciechowski - grupa młodych architektów z Trójmiasta, przyjaciół jeszcze z czasów studiów.

 

 

 

 

Agrest Group

 

 

Architekci zaproponowali architekturę "wywróconą" na lewą stronę - nowoczesny polski pawilon zamiast na ziemi, umieścili pod nią. Na powierzchni znalazł się tylko niewielki budynek wejściowy - czarna "kostka" i elementy dotyczące Polski - stereotypy, z którymi najczęściej kojarzy się nasz kraj - figura "białego niedźwiedzia" i pana pijącego tanie wino. Czym bardziej zagłębiamy się do wnętrza pawilonu, tym bardziej poznajemy prawdziwe współczesne oblicze Polski , zupełnie nie związane z prześmiewczymi stereotypami.

 

 

"Akcja-Kreacja" została bardzo ciekawie zorganizowana, w trakcie prac projektowych odbył się wykład Gerarda Loozekoota z holenderskiej pracowni UNStudio . Szkoda jedynie, że impreza została nagłośniona głównie na portalach stricte architektonicznych, gdzie jednak nie każdy zagląda. Wśród publiczności pojawili się głównie studenci Wydziału Architektury, młodzi architekci i osoby z branży. Akcja-Kreacja i projektowanie architektury na żywo przez znanych architektów jest nowym, bardzo ciekawym wydarzeniem, może właśnie w szczególności dla ludzi zawodowo nie związanych z architekturą. 

 

 

 

Zobacz więcej na stronie Muzeum Architektury www.ma.wroc.pl

 

nobo

 

 

Zobacz także:

 

 

Happening Akcja Kreacja

 

 

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury! 

 

 

Termo Organika Gaudi Projekt - rozstrzygnięty 

 

Skomentuj:

Agrest Group zwyciężyli w happeningu Akcja Kreacja