Agrest Group zwyciężyli w happeningu Akcja Kreacja
Finał Akcji Kreacji - projektowania na żywo, zwyciężyła grupa architektoniczna z Trójmiasta Agrest Group.
22 listopada, we wrocławskim Muzeum Architektury odbył się finał ogólnopolskiego cyklu happeningów "Akcja-Kreacja", projektowanie na żywo. W finale wzięło udział 8 zespołów architektonicznych z całej Polski:
Front Architects (Poznań)
Grawizja (Katowice)
+48 Grupa Projektowa (Warszawa)
Pio Studio/AGREST Group (Trójmiasto)
Grupa Domino (Szczecin)
Grupa Projektowa Zeriba (Kraków)
Architekci Łosiak&Siwiak (Łódź)
Maćków Pracownia Projektowa (Wrocław)
W sobotę z samego rana uczestnicy otrzymali temat zadania, które polegało na zaprojektowaniu nowego pawilonu polskiego na Biennale Architektury w Wenecji. Temat był uniwersalny, nie związany z rodzinnym miejscem żadnej z pracowni. Dodatkowo poruszał ważny temat odniesienia architektury do tematyki narodowej.
Drogą głosowania wśród publiczności zwyciężył projekt pracowni AGREST Group, w składzie: Paulina Porębska, Szymon Goździkowski, Hubert Kowalski, Paweł Romanowski i Piotr Wojciechowski - grupa młodych architektów z Trójmiasta, przyjaciół jeszcze z czasów studiów.
Architekci zaproponowali architekturę "wywróconą" na lewą stronę - nowoczesny polski pawilon zamiast na ziemi, umieścili pod nią. Na powierzchni znalazł się tylko niewielki budynek wejściowy - czarna "kostka" i elementy dotyczące Polski - stereotypy, z którymi najczęściej kojarzy się nasz kraj - figura "białego niedźwiedzia" i pana pijącego tanie wino. Czym bardziej zagłębiamy się do wnętrza pawilonu, tym bardziej poznajemy prawdziwe współczesne oblicze Polski , zupełnie nie związane z prześmiewczymi stereotypami.
"Akcja-Kreacja" została bardzo ciekawie zorganizowana, w trakcie prac projektowych odbył się wykład Gerarda Loozekoota z holenderskiej pracowni UNStudio . Szkoda jedynie, że impreza została nagłośniona głównie na portalach stricte architektonicznych, gdzie jednak nie każdy zagląda. Wśród publiczności pojawili się głównie studenci Wydziału Architektury, młodzi architekci i osoby z branży. Akcja-Kreacja i projektowanie architektury na żywo przez znanych architektów jest nowym, bardzo ciekawym wydarzeniem, może właśnie w szczególności dla ludzi zawodowo nie związanych z architekturą.
Zobacz więcej na stronie Muzeum Architektury www.ma.wroc.pl
- Więcej o:
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
BIM - wykorzystanie w praktyce
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?