Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Leonardo Award: złoty medal dla Polski

dll

Trzy polskie pracownie - Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia, OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic i Architekci Łosiak-Siwiak z Łodzi - zostały uhonorowane nagrodą III Międzynarodowego Biennale Architektury, które odbyło się w Mińsku.

Skierowany do młodych architektów konkurs Leonardo Award jest organizowany wspólnie przez: Stowarzyszenie Architektów Białoruskich (BUA), we współpracy z Ministerstwem Architektury i Budownictwa Białorusi, Komitetem Miasta Mińska, Międzyrządową Fundacją na rzecz Współpracy w dziedzinie Edukacji, Nauki i Kultury (IFESCCO), Międzynarodową Unią Architektów (UIA), Międzynarodowym Stowarzyszeniem Unii Architektonicznych (IAUA) i Radą Architektów Środkowej i Wschodniej Europy (ACCEE). Odbywa się on w cyklu dwuletnim, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Architektury w Mińsku. W najnowszej edycji konkursu, udział wzięło około 400 prac, pochodzących z prawie 30 krajów z całego świata.

Prócz Grand Prix, czyli nagrody dla najlepszych projektów całego biennale, laur Leonardo Award przyznawany jest za najlepszy projekt i najlepszą konstrukcję w 6 kategoriach konkursowych:  "Budynków użyteczności publicznej i budynków przemysłowych", "Wysokich budynków mieszkalnych (powyżej 3 kondygnacji)", "Domów jednorodzinnych i niskich budynków mieszkalnych (do 3 kondygnacji)", "Projektów urbanistycznych", "Architektury wnętrz", a także "Krajobrazu, designu miejskiego, rzeźby miejskiej i małej architektury".

Choć Leonardo Award należy do stosunkowo młodych wyróżnień, to Polacy zdążyli już zająć w historii tej nagrody godne uwagi miejsce. W 2007 roku uhonorowane zostały nią m.in. trzy polskie biura KWK Promes (zdobywca Grand Prix), Konior Studio oraz Medusa Group. W gronie laureatów i wyróżnionych w tegorocznej edycji, znalazły się natomiast pracownie:

Maćków Pracownia Projektowaz Wrocławia:

- Pierwsza nagroda za projekt w kategorii "Krajobrazu, designu miejskiego, rzeźby miejskiej i małej architektury", przyznana za projekt Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego EURO 2012 we Wrocławiu;

- Druga nagroda za konstrukcję w kategorii "Wysokich budynków mieszkalnych", przyznana za serię projektów mieszkaniowych: budynek apartamentowy Thespian we Wrocławiu, zespół mieszkaniowy "Nowy Brochów" we Wrocławiu, budynek wielorodzinny przy ul. Szkolnej w Siechnicach, budynek wielorodzinny przy ul. Energetycznej w Siechnicach;

OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic:

- Wyróżnienie Unii Architektów Kazachstanu w kategorii "Budynków użyteczności publicznej i budynków przemysłowych" za projekt Ośrodka Zdrowia, Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach;

Architekci Łosiak-Siwiak z Łodzi:

- wyróżnienie specjalne w kategorii "Budynków użyteczności publicznej i budynków przemysłowych" za projekty: Muzeum Architektury, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Hotel na Lotnisku Okęcie.

- wyróżnienie specjalne w kategorii "Krajobrazu, designu miejskiego, rzeźby miejskiej i małej architektury" za projekt Toaleta publiczna w Helu.

Pełna lista nagrodzonych na: www.bsa.by

    Więcej o:

Skomentuj:

Leonardo Award: złoty medal dla Polski