Leonardo Award: złoty medal dla Polski
Trzy polskie pracownie - Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia, OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic i Architekci Łosiak-Siwiak z Łodzi - zostały uhonorowane nagrodą III Międzynarodowego Biennale Architektury, które odbyło się w Mińsku.














Skierowany do młodych architektów konkurs Leonardo Award jest organizowany wspólnie przez: Stowarzyszenie Architektów Białoruskich (BUA), we współpracy z Ministerstwem Architektury i Budownictwa Białorusi, Komitetem Miasta Mińska, Międzyrządową Fundacją na rzecz Współpracy w dziedzinie Edukacji, Nauki i Kultury (IFESCCO), Międzynarodową Unią Architektów (UIA), Międzynarodowym Stowarzyszeniem Unii Architektonicznych (IAUA) i Radą Architektów Środkowej i Wschodniej Europy (ACCEE). Odbywa się on w cyklu dwuletnim, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Architektury w Mińsku. W najnowszej edycji konkursu, udział wzięło około 400 prac, pochodzących z prawie 30 krajów z całego świata.
Prócz Grand Prix, czyli nagrody dla najlepszych projektów całego biennale, laur Leonardo Award przyznawany jest za najlepszy projekt i najlepszą konstrukcję w 6 kategoriach konkursowych: "Budynków użyteczności publicznej i budynków przemysłowych", "Wysokich budynków mieszkalnych (powyżej 3 kondygnacji)", "Domów jednorodzinnych i niskich budynków mieszkalnych (do 3 kondygnacji)", "Projektów urbanistycznych", "Architektury wnętrz", a także "Krajobrazu, designu miejskiego, rzeźby miejskiej i małej architektury".
Choć Leonardo Award należy do stosunkowo młodych wyróżnień, to Polacy zdążyli już zająć w historii tej nagrody godne uwagi miejsce. W 2007 roku uhonorowane zostały nią m.in. trzy polskie biura KWK Promes (zdobywca Grand Prix), Konior Studio oraz Medusa Group. W gronie laureatów i wyróżnionych w tegorocznej edycji, znalazły się natomiast pracownie:
Maćków Pracownia Projektowaz Wrocławia:
- Pierwsza nagroda za projekt w kategorii "Krajobrazu, designu miejskiego, rzeźby miejskiej i małej architektury", przyznana za projekt Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego EURO 2012 we Wrocławiu;
- Druga nagroda za konstrukcję w kategorii "Wysokich budynków mieszkalnych", przyznana za serię projektów mieszkaniowych: budynek apartamentowy Thespian we Wrocławiu, zespół mieszkaniowy "Nowy Brochów" we Wrocławiu, budynek wielorodzinny przy ul. Szkolnej w Siechnicach, budynek wielorodzinny przy ul. Energetycznej w Siechnicach;
OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic:
- Wyróżnienie Unii Architektów Kazachstanu w kategorii "Budynków użyteczności publicznej i budynków przemysłowych" za projekt Ośrodka Zdrowia, Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach;
Architekci Łosiak-Siwiak z Łodzi:
- wyróżnienie specjalne w kategorii "Budynków użyteczności publicznej i budynków przemysłowych" za projekty: Muzeum Architektury, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Hotel na Lotnisku Okęcie.
- wyróżnienie specjalne w kategorii "Krajobrazu, designu miejskiego, rzeźby miejskiej i małej architektury" za projekt Toaleta publiczna w Helu.
Pełna lista nagrodzonych na: www.bsa.by
- Więcej o:
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
BIM - wykorzystanie w praktyce
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?
Triglav od Zieta Studio. Świecznik inspirowany gotyckimi katedrami
Architekci po raz trzeci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wylicytuj projekt przebudowy domu lub rearanżacji mieszkania
Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021
Mistrzowie Architektury: Jürgen Mayer H. Zapraszamy na wykład i dyskusję on-line!