Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

TOP 5 BRYŁA poleca

DL

Po raz kolejny, wspólnie z księgarnia artystyczną BOOK OFF, wybraliśmy dla Was kilka najciekawszych nowości wydawniczych, poświęconych architekturze. Zobacz jakie książki warto wziąć ze sobą na majówkę!

Pomnik książek przed Pekińskim Domem Książki
Pomnik książek przed Pekińskim Domem Książki
corbis

 

 

 

1. Walter Niedermayr / Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA

 

Źródło: BookOFF

 

Ta wielkoformatowa publikacja, jest efektem długiej współpracy włoskiego fotografa Waltera Niedermayra i tokijskich architektów Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa, tworzących pracownię SANAA. Niedermayr jest znany przede wszystkim ze swoich pastelowych alpejskich krajobrazów. SANAA to tegoroczni zdobywcy architektonicznego nobla - Nagrody Pritzkera, których realizacje charakteryzują się minimalistyczną i efemeryczną architekturą. Zarówno Niedermayr, jak i SANAA w swoich dyscyplinach są wierni artystycznemu podejściu do architektury i przestrzeni, ich kontekstu, warstw i struktur.

 

Architektura SANAA, tak samo jak fotografie Niedermayra unikają sensacyjności i dramatyzmu. Raczej pomagają czytelnikowi w odczytaniu sensu pracy architekta, przestrzeni, która stworzył i relatywności tego co widzialne.

 

W albumie znajdziemy m.in. fotografie Szklanego Pawilonu w Toledo (2006), kompleksu Novartis w Bazylei (2006), Szkoły Projektowania i Zarządzania Zollverein w Essen (2006), Domu Moriyama w Tokio (2005), kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Onishi (2005), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kanazawa (2004), Domu w Gaju Śliwkowym w Tokio (2003) i Centrum Opieki Dziennej w Jokohamie (2000).

 

 

Wyd. Hatje Cantz
Cena: 189,00 zł

 

2. Anish Kapoor

 

Źródło: BookOFF

 

Anish Kapoor jest jednym z najbardziej znanych na świecie artystów, twórcą słynnych rzeźb takich jak Cloud Gate w Millenium Park w Chicago, Mirror przy Rockefeller Center w Nowym Jorku, Taratantara w Neapolu, czy ostatniego głośnego projektu wieży ArcelorMittal Orbit dla Londynu. To także laureat prestiżowych nagród, włączając w to Nagrodę Turnera otrzymaną w 1991 roku.

 

Rzeźby Kapoora są tajemnicze i piękne. O ile wykorzystują one zarówno tradycyjne materiały (piaskowiec, alabaster), jak i te nowoczesne (polerowaną stal i PVC), to ich przekaz jest eteryczny i nieuchwytny.

 

Publikacja należy do najbardziej obszernych wydań, poświęconych jednemu artyście. Ten monograficznych przegląd obejmuje ponad trzydzieści lat pracy twórczej Kapoora, bogato ilustrowanych setkami fotografii, diagramami i szkicami technicznymi jego najbardziej ambitnych projektów.

 

 

Wyd. Phaidon
Cena: 239,00 zł

 

3. Sensing Space: Future Architecture by Technology

 

Źródło: BookOFF

 

Biurowiec, którego fasada zmienia się w nocy w delikatnie pulsującą grę kolorów; mieszkanie, które daje nam znać kiedy wraca do domu nasz ukochany na drugim końcu świata; dom, który nie odgradza nas od świata zewnętrznego, lecz pozwala na włączenie naszej własnej melodii do muzyki otoczenia. W jakim stopniu integracja nowych technologii, pozwala nam na tworzenie przestrzeni, które dają nam bodźce do działania, i w których czujemy się, w najlepszym tego słowa znaczeniu, "jak u siebie w domu"? Czy architektura potrafi zaspokoić potrzeby mobilnego, globalizującego się społeczeństwa? Co oznacza "dom" w XXI-wieku? Co rozumiemy pod pojęciem "interaktywna" lub "inteligentna" architektura?

 

Książka Sensing Space prezentuje projekty, eksperymenty i ich wyniki, mające na celu odnalezienie formy architektury i przestrzeni przyszłości, dokonane przez m.in. Dunne & Raby, G TECTS, Ruairi Glynna, J. Mayera H., Usmana Haque, Toyo Ito, Cedrica Price'a, realities:united i Adama Somlai-Fischera.

 

 

Wyd. Jovis Verlag
Cena: 99,00 zł

 

4. Some Ideas on Living in London and Tokyo

 

Źródło: BookOFF

 

Książka Stephena Taylora (Stephen Taylor Architects) i Ryue Nishizawy (SANAA), rozważa problem życia w mieście, poprzez eksplorację nowych podejść, które ujawniają różne sposoby wdrażania projektów architektonicznych w miastach. Z uwagi na ich skalę, obszerną zabudowę i chęć rozrostu, Londyn i Tokio doświadczają tych samych problemów urbanistycznych, lecz równocześnie istnieją i odmiennych systemach kulturowych, w których takie pojęcia jak: bliskość, prywatność, społeczność i przestrzeń publiczna, posiadają odmienne znaczenia. Projekty mieszkaniowe Taylora i Nishizawy pokazują, w jaki sposób ich mieszkańcy żyją zarówno w swoim domu, i jednocześnie, rozszerzają skalę swojej egzystencji na najbliższe sąsiedztwo i całe miasto.

 

Książka pokazuje założenia, którymi posługują się Taylor i Nishizawa, i które stanowią ramę dla ich podejść i idei. Towarzyszą temu liczne fotografie, opisy projektów i zapisy dyskusji. Czytelnik znajdzie również eseje Giovanny Borasi, skupiające się na tematyce aktualności tych kwestii obecnie, i Petera Allisona, określające podejście do nich architekta w historycznej perspektywie i w obliczy dwóch różnych kultur.

 

Wyd. Lars Muller Publishers
Cena: 89,00 zł

 

 

5. Urban Interventions: Personal Projects in Public Spaces

 

 

Źródło: BookOFF

 

Wywodzące się z graffiti i street artów miejskie interwencje, są kolejną generacją sztuki obecnej w przestrzeni publicznej. W kreacji, zarówno miejskich jak i wiejskich krajobrazów, wykorzystują liczne komponenty mające na celu przybliżenie sztuki masom. Przemieniają ulicę w studio, laboratorium, klub lub galerię. Zmodyfikowana sygnalizacja świetlna, huśtawki na przystankach autobusowych, czy też obrazy wykonane z piasku lub śniegu, skłaniają nas do ponownego odkrycia otaczającej nas przestrzeni, i sformułowania względem niej nowych sposobów zachowań. Książka jest inteligentnym i krytycznym komentarzem planowania, wykorzystania i komercjalizacji przestrzeni publicznej.

 

Wyd. Gestalten Verlag
Cena: 189,00 zł

 

 

Pooglądaj książki na www.bookoff.pl >>

 

 

red.

 

Zobacz także:

 

TOP 5 BRYŁA poleca


Jak SANAA zapracowała na nagrodę Pritzkera?


Ukryte piękno dworca w Katowicach


Skomentuj:

TOP 5 BRYŁA poleca