Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Bjarke Ingels projektuje skrzyżowane wieżowce

2gesu

Według architekta Bjarke'a Ingelsa, zwykły wieżowiec to za mało. Szef duńskiej pracowni BIG proponuje więc formę zmutowaną - Skrzyżowane Wieże. Projekt z Seulu jest odważny i z pewnością przełamuje utarte schematy, jednak czy znajdzie naśladowców, jak sądzicie?

Skrzyżowane Wieże w Seulu, BIG-Bjarke Ingels Group - Fot: BIG-Bjarke Ingels Group

Nowa dzielnica w Seulu

Duńska pracownia architektoniczna BIG bierze udział w kształtowaniu nowego wizerunku Seulu- nowoczesnej metropolii atrakcyjnej dla mieszkańców i inwestorów. Na zrewitalizowanych nabrzeżach rzeki Han powstaje międzynarodowa dzielnica biznesu Yongsan, gdzie sąsiadować będą ze sobą obiekty o zróżnicowanej funkcji zaprojektowane przez takie sławy jak Dominique Perrault, Skidmore, Owings & Merrill, MVRDV czy właśnie BIG.

Plan zagospodarowania przestrzennego opracowany został przez Libeskind Studio. W jego ramach nowy wieżowiec stworzony przez pracownię Bjarke Inglesa ma stanowić ważny element nowej panoramy Seulu- znak rozpoznawczy nowej dzielnicy.

Skrzyżowane Wieże w Seulu, BIG-Bjarke Ingels Group - fot:BIG-Bjarke Ingels Group

Podniebne mosty

Projekt stworzony przez BIG zakłada realizację dwóch smukłych wież o wysokości 214 i 204 metrów. Aby sprostać wymogom stawianym planu zagospodarowania przestrzennego konieczne stała się zamiana kubatury o układzie wertykalnym na horyzontalną. Wieżowce zostały połączone dwoma poprzecznymi prostopadłościennymi bryłami, które zespajają wieże na wysokości 140 i 70 metrów. Dodatkowo wysokościowce połączone zostały strefą wejściową w poziomie przyziemia oraz podziemnym dziedzińcem.

Skrzyżowane Wieże w Seulu, BIG-Bjarke Ingels Group - fot:BIG-Bjarke Ingels Group

Nowe możliwości

Bjarke Ingels opisuje swój projekt: "Skrzyżowane Wieże tworzą trójwymiarową miejską wspólnotę splecionych poziomych i pionowych wież. Trzy publiczne mosty łączą dwie smukłe wieże na różnych poziomach- w podziemiu, na poziomie ulicy i na niebie". Projektant dążył do możliwie najpełniejszego spełnienia oczekiwań i pragnień grup użytkowników w różnym wieku i wywodzących się z różnych kultur. Mosty zostały wyposażone w szerokie spektrum udogodnień umożliwiających szereg aktywności, które standardowo zarezerwowane były dla ziemi.

Nowa budowla ma się wyróżniać nie tylko nietypowym układem funkcjonalnym, ale także oryginalnym kształtem. "Ma pełnić rolę bramy prowadzącej do nowej dzielnicy i sygnalizować radykalne odejście od powtarzalnych form niezależnych wieżowców w kierunku nowej miejskiej wspólnoty wypełniającej trójwymiarową przestrzeń miasta"- mówi Ingels.

Skrzyżowane Wieże w Seulu, BIG-Bjarke Ingels Group - fot:BIG-Bjarke Ingels Group

Podniebne ogrody

Powierzchnie płaskich dachów górnego i dolnego mostu wykorzystane zostały jako przestrzeń, w której zaistnieć mają podniebne ogrody dostępne dla mieszkańców. Zapierające dech w piersiach widoki panoramy Seulu oraz możliwość wizualnego kontaktu pomiędzy wnętrzem wież, a półprywatną przestrzenią terenów rekreacyjnych sprawiają, że nowa struktura będzie niezwykle atrakcyjnym miejscem dla użytkowników. Piesi z poziomu ulicy i strefy wejściowej w przyziemiu będą z kolei mieli okazję podziewać spektakularny widok unoszących się ponad nimi nowoczesnych brył.

Skrzyżowane Wieże w Seulu, BIG-Bjarke Ingels Group - fot:BIG-Bjarke Ingels Group

Typowe wieżowce są nudne

Thomas Christoffersen z BIG podkreśla wpływ nowej przestrzeni na zachowania społeczne. "Typowy wieżowiec z natury wysysa życie z miasta w którym się znajduje. Cyrkulacja odbywa się jedynie linearnie, a jakiekolwiek interakcje społeczne mają miejsce tylko w holach wejściowy czy windach. Proponujemy rozwiązanie, które trzykrotnie zwiększa przestrzeń przyziemia i tym samym trzykrotnie zwiększa przestrzeń, gdzie możliwe się społeczne interakcje, przywracając ideę jednostki sąsiedzkiej wewnątrz kompleksu wieżowców".

Skrzyżowane Wieże w Seulu, BIG-Bjarke Ingels Group - fot:BIG-Bjarke Ingels Group

Luksusowe Wieże

Skrzyżowane Wieże będą mogły zaoferować użytkownikom ponad 600 luksusowych mieszkań szerokie spektrum funkcji towarzyszących- od biblioteki poprzez przestrzeń wystawienniczą, aż po przedszkole.

Projektanci z pracowni BIG zadbali, aby każdy apartament posiadał optymalne nasłonecznienie i oferował atrakcyjne widoki. Z tego powodu elewacje poszczególnych partii założenia ukształtowane zostały w taki sposób, by zależnie od punktu obserwacji i pory dnia zmieniały swój charakter.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem

Skomentuj:

Bjarke Ingels projektuje skrzyżowane wieżowce

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej