Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowe na starym, czyli pomysłowe "nadbudówki"

2gesu

Brak przestrzeni we współczesnych miastach często wymusza realizowanie wszelkiego rodzaju "nadbudówek". Pośród nich znajdziemy zarówno prawdziwe perełki, jak i makabryły.

źródło: mvrdv.nl - źródło: mvrdv.nl

Nowe na starym

Problem nowych nadbudówek na istniejących obiektach omawiany był niezliczoną ilość razy. Sama BRYŁA wielokrotnie zajmowała się nową tkanką ?wyrastającą? na starej architekturze. Istotnie, temat jest niezwykle zajmujący i obfitujący w multum różnorodnych przykładów. Niekiedy jak w starym dowcipie, w który żabie "coś się do siedzenia przykleiło", nowa kubatura dominuje i staje się głównym elementem architektonicznej układanki.

Jednym z najbardziej znanych przykładów nadbudówki, która całkowicie zdominowała nijaką podstawę jest rotterdamska Didden Village. Zaprojektowane przez wizjonerów z MVRDV błękitne "domki" na dachu typowego holenderskiego bloku z czerwonej cegły stały się jednym z ważniejszych punktów na architektonicznej mapie Rotterdamu.

Kolejna realizacja, Spadająca Gwiazda autorstwa Do-Hu Suha, to mały domek z ogródkiem który wydaje się być żywcem przeniesiony w amerykańskich suburbiów wprost na dach uniwersyteckiego wieżowca w San Diego. Niczym nie wyróżniająca się szklano-żelbetowa struktura została wyróżniona właśnie dzięki architektoniczno-artystycznej instalacji pochodzącego z Korei artysty.

Domek jednorodzinny na dachu jednej z nowojorskich kamienic. - fot:nick carr

Prefabrykowane pawilony na dachach Nowego Jorku

Gęsta zabudowa Nowego Jorku wymusza na co bardziej pomysłowych mieszkańcach poszukiwanie nietypowych rozwiązań. W jaki sposób mieszkając w centrum zrealizować marzenie o domu z ogródkiem? To proste- wystarczy zbudować go na dachu istniejącego budynku.

Biały i elegancki LoftCube jest w całości prefabrykowany. Ten, kto zechce w nim zamieszkać powinien posiadać fragment wolnego płaskiego dachu i około 60 tysięcy dolarów. Za tę cenę helikopter dostarczy we wskazane miejsce gotowy pawilon.

Domek jednorodzinny na dachu jednej z nowojorskich kamienic. - fot:nick carr

Nowy Jork - domki na dachach

Nowy Jork to jednak miasto kontrastów i silnego indywidualizmu. Jeżeli prefabrykacja oraz nowoczesna stylistyka nie odpowiadają upodobaniom przyszłego lokatora może zdecydować się na klasyczną, modernistyczną willę lub drewniany bungalow. Obok niego koniecznie należy postawić zbiornik na wodę, a całą pozostałą powierzchnię dachu- zaaranżować zgodnie z własnymi indywidualnymi upodobaniami.

Instytut Awangardy na jednym z warszawskich bloków - fot: Jan Smaga (dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal)

Instytut Awangardy na warszawskim bloku

W Polsce nadbudowy istniejących obiektów również nie są rzadkością. Stosunkowo niewiele z nich zaskakuje jednak nowatorskimi rozwiązaniami czy awangardową estetyką. Zalicza się do nich z pewnością Instytut Awangardy wzniesiony na dachu 11- piętrowego bloku w Warszawie.

Wspólne dzieło projektantów z holenderskiej pracowni BAR Architecten oraz Marcina Kwietowicza doskonale wpisuje się w zastany kontekst. Proste, niemalże ascetyczne formy odpowiadają zarówno charakterowi otoczenia jak i przeznaczeniu samego miejsca. Prosty pawilon z dodatkowym tarasem widokowym na dachu znajduje się wszak na bloku w którym mieszkali niegdyś i tworzyli awangardowi artyści tej miary co Henryk Stażewski i Edward Krasiński.

Koncepcja wykorzystania dachów bloków z wielkiej płyty jako przestrzeni pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. - fot:mobius.pl

Domki jednorodzinne na wielkiej płycie

Płaskie dachy bloków z wielkie płyty wydają się być niewykorzystaną powierzchnią. Krakowska pracownia Mobius Architekci, odpowiadając na postawione w międzynarodowym konkursie architektonicznym zadania, stworzyła koncepcję prefabrykowanych niewielkich domków jednorodzinnych, który mogłyby stanąć na naszych blokowiskach.

Jury doceniło projekt i społeczne zaangażowanie twórców, honorując ich pierwszą nagrodą. Autorzy dążyli do tego, by na dachach blokowisk powstały całe osiedla tanich obiektów mieszkalnych z indywidualnymi ogródkami. Dzięki temu ich mieszkańcy mieliby zapewniony bezpośredni kontakt z przyrodą. Same domostwa zaś, wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje, miałyby być gotowe do zasiedlenia już w kilka minut po montażu. Elastyczny system umożliwia wprowadzanie zmian na przestrzeni lat, bowiem projektanci z Mobius chcieli, by ich architektura "rosła razem z rodziną".

Czy zatem podniebne domki jednorodzinne są przyszłością dla naszych blokowisk?

Makabryła w Kamieniu Pomorskim - fot:

Pączkujące makabryły

Niestety, w Polsce większość nadbudówek powstających ponad istniejącymi obiektami prezentuje poziom rozwiązań formalnych który nakazują zaliczyć je w poczet makabrył.

Wystarczy wspomnieć Makabryłę roku 2011- nadbudowę kamienicy w Mławie. Zamiast planowanej początkowo przez architekta nowoczesnej bryły wyrastającej ponad fragmentem XIX-wiecznej fasady, otrzymaliśmy prosty szary blok o typowych oknach. Co gorsza, ów blok z niewiadomych przyczyn "osiadł" ponad dwom kondygnacjami historyzującego, bogatego w detal obiektu. Tym samym wartość oryginalnej struktury nie tylko nie została podniesiona, ale wręcz zniszczona.

Podobnie wygląda powstający właśnie hotel w zabytkowej elektrowni w Sosnowcu. Poprzemysłowy gmach został dosłownie przygnieciony masywnym, pozbawionym jakiegokolwiek poloty prostym blokiem.

Makabryczne nadbudówki nie dotyczą jednak wyłącznie obiektów zabytkowych. Kilka tygodni temu na portalach internetowych zdumienie wzbudzało zdjęcie wyjątkowego bloku z Kamienia Pomorskiego. Na rogu dachu niewielkiego, dwupiętrowego bloku mieszkalnego wyrósł dwukondygnacyjny domek jednorodzinny. Nowa struktura sama w sobie wydaje się budzić wątpliwości, jako nadbudówka budynku z lat 60. staje się zupełnie kuriozalna. Jest najlepszym chyba dowodem, że makabryły w Polsce pączkują i rosną jak na drożdżach. Dosłownie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…

Skomentuj:

Nowe na starym, czyli pomysłowe "nadbudówki"

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej