Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najciekawsze budynki z cegły. Wśród nich dwa z Polski! [BRICK AWARD]

aru

Trwa międzynarodowy konkursu na najlepszy budynek z cegły Wienerberger Brick Award. W skład jury weszli m.in. Chińczyk Wang Shu, zdobywca Nagrody Pritzker'a oraz polska architektka prof. Ewa Kuryłowicz. Zwycięzców poznamy już 8 maja. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wybór najciekawszych naszym zdaniem nominacji. Poziom jest naprawdę wysoki!

Osiedle "23 dwellings", Béthune, Francja. Proj. FRES architectes - fot. Phillip Rualt

Dom wielorodzinny w Béthune uwzględnia potrzeby różnych gustów i zapotrzebowań. Na parterze urządzono mieszkania z dostępem do ogrodu, a na najwyższych kondygnacjach przestronne penthouse'y z własnymi tarasami. Nie zapomniano także o przyjaznej przestrzeni wspólnej. Architekci ograniczyli paletę środków formalnych do dwóch podstawowych materiałów - szarej cegły oraz drewna. Całość wygląda niezwykle spójnie i naturalnie.

Budynek straży pożarnej, Santo Tirso, Portugalia. Proj. Alvaro Siza - fot. Joao Morgado

Budynek straży pożarnej w niewielkim miasteczku Santo Tirso zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych architektów, laureat architektonicznego Nobla, jak bywa nazywana Nagroda Pritzkera. Realizacja Alvaro Sizy to dowód na to, że dobry architekt jest w stanie czerpać satysfakcję nawet z najmniejszego zlecenia. Z pozoru nudny temat - spory garaż dla wozów strażackich i niewielkie biuro z częścią mieszkalną - architekt zamienił w pełną gracji kompozycję brył architektonicznych. Główną rolę zagrały w niej surowy beton oraz czerwona cegła.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, proj. Air Jurkowscy - Architekci SP. Z O.O - fot. Wojciech Dziedzic

Muzeum Armii Krajowej, Kraków. Proj. Air Jurkowscy Architekci

Projekt adaptacji XIX-wiecznego budynku magazynowego Twierdzy Kraków zakładał, aby oryginalną cegłę połączyć ze stalą, betonem i szkłem. Wewnętrzny dziedziniec przykryto szklanym dachem. Obiekt znalazł się już wcześniej w finale międzynarodowego konkursu im. Miesa van der Rohe (zobacz tutaj)

Szkoła z aulą widowiskową, Brentwood, Wielka Brytania. Proj. Cottrell & Vermeulen - fot. Paul Riddle

Szkoła z aulą widowiskową, Brentwood, Wielka Brytania. Proj. Cottrell & Vermeulen

Bryła nowego budynku szkoły ściśle współistnieje z okolicznymi wiktoriańskimi domami. Zarówno ornamentyka fasady jak i wysokie ceglane kominy  świadczą o dużym szacunku dla tradycji. W projekcie odnajdziemy jednak nie tylko odniesienia do przeszłości. Współczesne są rozwiązania wewnątrz budynku - funkcjonalny układ pomieszczeń, duże przeszklenia oraz energooszczędny system ogrzewania i naturalna wentylacja.

Osiedle Grabiszyńska, Wrocław, proj. Kazimierz Latak, Piotr Lewicki - fot. Tomasz Zakrzewski, Piotr Latak

Osiedle Grabiszyńska, znane też jako Corte Verona, powstało we Wrocławiu i do tej pory zdobyło wiele nagród i wyróżnień architektonicznych. Obiekt nawiązuje do ceglanej tradycji budownictwa w tym regionie i posiada ciekawą nowoczesną formę. Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ

Hotel i centrum konferencyjne Paasitorni, Helsinki, proj. K2S Architects - fot. Marko Huttunen

Ten kompleks powstał w otoczeniu zabytkowej fortecy z 1908 roku. Nowoczesna architektura umiejętnie wpasował się w zastany układ zabudowań i stanowi ciekawe miejsce do organizowania konferencji. Najbardziej efektowna jest ażurowa fasada hotelu, stworzona z lekkiej kompozycji białych cegłówek.

Szkoła, Afganistan, proj. 2A+P/A, IaN+, ma0 and Mario Cutuli - fot. Giovanna Silva

Szkoła podstawowa im. Marii Grazii Cutuli, Afganistan, proj. 2A+P/A, IaN+, ma0 and Mario Cutuli

Szkoła to dar dla afgańskich dzieci od włoskiej rodziny Cutuli, z której pochodziła reporterka Maria Grazia Cutuli, zastrzelona w Afganistanie przez snajpera w 2001 roku. Współtwórcą projektu jest brat dziennikarki, Mario Cutuli. Szkoła powstała w niewielkiej wiosce u podnóża Hindukuszu i układem brył nawiązywać ma do okolicznych zabudowań. Kolor, którym pomalowano ściany to z kolei odwołanie do tradycyjnej kolorystyki afgańskich meczetów, stosującej barwnik mineralny lapis lazuli.

Biblioteka publiczna "Book Mountain", Spijkenisse, Holandia, proj. MVRDV - fot. Daria Scagliola

"Book Mountain", czyli góra z książek powstała w niewielkim Spijkenisse, stając się nie tylko miejscem dla miłośników literatury, ale także kulturalnym centrum miasta. Przeszklona bryła mieści różne instytucje, jak np klub szachowy, audytorium, biura i sklepy. Architekci z MVRDV zadbali, by budynek odzwierciedlał ducha zrównoważonego rozwoju, dlatego niektóre elementy są wykonane z przetworzonych surowców - np. wielki regał na bagatela 50 tys. książek wykonano z przetworzonych donic!. Z ceramiki budowlanej wykonano całą posadzkę i konstrukcję wewnątrzną biblioteki.

Budynek mieszkalny, Gyeonggi-do, Korea Płd, proj. JOHO Architecture - fot. Sun Namgoong

Budynek mieszkalny, Gyeonggi-do, Korea Płd, proj. JOHO Architecture

Budynek sprawia wrażenie jakby unosił się ponad ziemią. Efekt uzyskano dzięki podniesieniu całej konstrukcji na podporach, dzięki którym parter domu jest otwartą przestrzenią. Charakterystyczne rozwarstwienie bryły oraz zróżnicowana powierzchnia fasady dodają tej realizacji wyjątkowej gracji.

Dom w ruinach zamku, Astley, Wielka Brytania, proj. Witherford Watson Mann Architects - fot. Philip Vile

Budynek nie jest typową renowacją lub też odbudową zabytku. Architekci postanowili jedynie zabezpieczyć stare mury i nie odtwarzać ubytków. Ich miejsce wypełnili drobnymi cegłami albo dużymi przeszkleniami. Z daleka budynek wygląda więc jak ruina, jego architekturę można dostrzec dopiero z bliska

więcej nominacji na www.brickaward.com

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Tysiące falujących cegieł i dom z koronką. Nagrody Brick Award 2014 rozdane! [WYNIKI]
Maćków Pracownia Projektowa nagrodzona Brick Award 2013
Brick Award: najlepsze budynki z cegły

Skomentuj:

Najciekawsze budynki z cegły. Wśród nich dwa z Polski! [BRICK AWARD]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej