Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tysiące falujących cegieł i dom z koronką. Nagrody Brick Award 2014 rozdane! [WYNIKI]

Agnieszka Rumińska, Wiedeń

Najlepszy budynek z cegły stoi w Tajlandii. Jury międzynarodowego konkursu Brick Award wybrało zwycięzców. Ceremonia rozdania nagród odbyła się 8 maja w Architekturzentrum w Wiedniu.

Międzynarodowy konkurs Brick Award odbył się już po raz szósty. Nominacje do konkursu zgłaszają krytycy architektury i dziennikarze z całego świata. W tym roku zgłoszonych było ponad 300 projektów z 26 krajów. Spośród nich tylko 50 oficjalnie nominowano do tytułu najlepszego budynku z wykorzystaniem ceramiki budowlanej. Wśród nich były dwa z Polski (czytaj TUTAJ).

Zdaniem Jury, w którym zasiadała min. prof. Ewa Kuryłowicz oraz zdobywca Nagrody Pritzkera, Chińczyk Wang Shu, najlepszym okazał się być Instytut Filmu i Animacji Kantana w Tajlandii, który został zbudowany z ponad 600 tysięcy ręcznie wykonanych cegieł.

„W tej realizacji cegła nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale definiuje strukturę całego budynku, co dla mnie było kluczowe.Projekt jest bardzo prosty, ale jednocześnie wyjątkowo piękny - to pierwszy budynek, który sprawił, że od razu pomyślałem 'to jest wspaniały projekt'” - powiedział Chińczyk Wang Shu członek Jury konkursowego i zdobywca nagrody Pritzker'a z 2011 roku.

Na uwagę zasługuje ondulująca fasada kompleksu, która nasuwa skojarzenia z techniką sztuki filmowej, pełnej ruchu i zmienności. Podczas uroczystej gali, która obyła się w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów, projektant Boonserm Premthhada z Bangkok Project Studio podkreślał, że jego celem było stworzenie wyjątkowej atmosfery, gry światła i cienia, nawet zapachu, a nie architektury. I faktycznie kompleks kilku budynków tworzy malownicze miejsce z pasażami i dziedzińcami, które doskonale nadaje się na tło pierwszych etiud filmowych.

Projekt szkoły posiada istotny wymiar społeczny. Cegły do budowy powstały w ostatniej produkującej je wiosce w Tajlandii, a do prac budowlanych przeszkolono i zatrudniono grupę bezrobotnych osób. W masywnych ścianach poukrywano wszelkie instalacje, a także skomplikowany system naturalnej wentylacji, co sprawia, że budynek jest na wskroś nowoczesny.

W kategorii "Budynek mieszkalny" wygrał dom z chińskiej prowincji Shaanxi. Architekt, John Lin, zbudował go z tradycyjnych materiałów. Wewnętrzne dziedzińce łączą kuchnię, łazienkę, salon i sypialnie, a dach służy do suszenia mięsa i zbierania wody deszczowej. To także inwestycja społeczna, realizowana w ramach pomocy dla ludności wiejskiej. Dom został przeznaczony grupie kobiet, położonej w trudnej sytuacji materialnej. Architekt starał się zachować jak najwięcej tradycyjnych rozwiązań funkcjonalnych, jednocześnie projektując architekturę wpisującą się we współczesne czasy. Najciekawszym wizualnie elementem jest tu ceglana koronka okalająca cały budynek.

Najlepszym "budynkiem użyteczności publicznej" okazało się Muzeum Sztuki w Ravensburg (Niemcy), projektu LRO Lederer Ragnarsdóttir OEI. W obiekcie tym znajduje się kolekcja sztuki Petera i Gudruna Selinka. Cegły do budowy tego gmachu zostały odzyskane z rozbiórki pobliskiego klasztoru. Budynek posiada piątą elewację, którą tworzy czarny dach ułożony z kilku masywnych sklepień kolebkowych. Całość doskonale wpisuje się w okoliczną zabudowę.

W kategorii "Modernizacja budynku użyteczności publicznej" wygrała żółta bryła Centrum Sztuki Buda w miejscowości Kortrijk w Belgii. Za projekt odpowiada Studio 51N4E, które przekształciło dawny zakład barwienia tekstyliów w miejsce wydarzeń kulturalnych. Zabytkowe fasady zostały oczyszczone i odnowione oraz uzupełnione drewnianymi elementami i betonowymi kolumnami.

Najlepszy "Budynek w zabudowie uzupełniającej" znajduje się w Hiszpanii. Według Jury to Szkoła gotowania powstała w dawnej rzeźni koło Kadyksu. Obiekt zaprojektowany został przez studio Sol89. Jasne, bielone ściany są charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa w tym regionie, a zastosowane w kuchni specjalne płytki ceramiczne ułatwiają utrzymanie higieny i są antypoślizgowe. Architekci wyeksponowali zabytkowe elementy jak np. kolumny, stropy i charakterystyczne wykroje okien, dobudowując ceglaną kondygnację doświetlającą wnętrza. W środku znajduje się szkoła kucharska dla bezrobotnych, którzy dzięki tej inwestycji mają szansę nauczyć się nowego zawodu.

"Nagrodę Specjalną" firmy Wienerberger zdobyły dwa budynki zbudowane z materiałów producenta: Dom Światła znajdujący się w Puli w Chorwacji, zaprojektowany przez Andrija Rusana oraz Hotel i Centrum Konferencyjne Paasitorni w Helsinkach, będące dziełem studia K2S Architects. Więcej informacji na stronie www.brickaward.com

    Więcej o:

Skomentuj:

Tysiące falujących cegieł i dom z koronką. Nagrody Brick Award 2014 rozdane! [WYNIKI]