Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Foto-wycieczka po niezwykłym Domu Rietvelda w Utrechcie

JB/WG

Modernistyczną willę, nazwaną "Domem Rietvelda" zaprojektował Gerrit Rietveld dla dr Truus Schröder-Schräder i trójki dzieci. W 2000 roku dom został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybitną realizację uwiecznił fotograf architektury Stijn Poelstra.

Dom Rietvelda w Utrechcie - fot. Stijn Poelstra (Centraal Museum Utrecht)

Jedyny na świecie

Sławny dom został zaprojektowany przez znanego holenderskiego artystę w 1924 roku. Budynek pozostaje jedynym na świecie obiektem architektonicznym, który w 100 proc. spełnia wytyczne De Stijlu.

De Stijl - ruch artystyczny, który oprócz Gerrita Rietvelda tworzyli także znani neoplastycy jak Piet Mondrian czy Theo van Doesburg - charakteryzuje sztywna geometria i używanie wyłącznie linii poziomych i pionowych. De Stijl to również ograniczona paleta barw, składającą się z czerni, bieli, żółci, czerwieni i błękitu.


fot. Stijn Poelstra (Centraal Museum Utrecht)

Dom Rietvelda w Utrechcie - fot. Stijn Poelstra (Centraal Museum Utrecht)

Dom dla nowoczesnej kobiety

Dom Rietvelda w Utrechcie powstał na zamówienie dr Truus Schröder-Schräder. Kobieta była szczerze zainteresowana ówczesną sztuką nowoczesną i śledziła jej rozwój. Właśnie tego powodu postanowiła zatrudnić awangardowego projektanta. Wiedziała, że Rietveld, który dotychczas tworzył tylko meble, rzuci nowe, niekonwencjonalne spojrzenie na architekturę i wybuduje dom oparty na jej niecodziennych pomysłach i potrzebach.

Mieszkanie pani Schröder miało ucieleśniać jej niezależny tryb życia i zrywać z konwenansami nie tylko w sztuce budowlanej, ale też w życiu społecznym. De Stijl został dlatego naturalnym wyborem, który miał ułatwić urzeczywistnienie tych pragnień.

Dom Rietvelda w Utrechcie - fot. Stijn Poelstra (Centraal Museum Utrecht)

Otwartość przede wszystkim

Holenderski artysta opracował szereg rozwiązań, które wprowadzały pomysły inwestorki w życie. Najważniejszy z nich to system przesuwnych ścianek działowych, które pozwoliły w razie potrzeby dzielić otwartą przestrzeń parteru na trzy oddzielne pomieszczenia.

Ruchome przegrody pozwoliły zmieniać funkcję parteru w zależności od pory dnia. W dzień rozsunięte ściany tworzyły dużą i otwartą przestrzeń dla całej rodziny, której centrum była kuchenka, natomiast nocą mieszkańcy mogli podzielić kondygnację na intymne sypialnie.

Dom Rietvelda w Utrechcie - fot. Stijn Poelstra (Centraal Museum Utrecht)

Niezależny styl bycia

Przesuwne drzwi zamontowano również przy schodach. Zamknięcie drzwi miało pogłębiać wrażenie prywatności podczas prowadzenia rozmów telefonicznych w korytarzu. Rura łącząca pierwsze piętro z drzwiami wejściowymi pozwoliła pani Schröder komunikować się z odwiedzającymi bez konieczności schodzenia na dół.

ZOBACZ TEŻ: Gerrit Rietveld - ikona architektury i designu [KLIK!]

Dom Rietvelda w Utrechcie - fot. Stijn Poelstra (Centraal Museum Utrecht)

Sprytne okna

Na górnym piętrze znajduje się przeszklony narożnik. Dwa okna - duże i małe - można otworzyć, i zgodnie z zamysłem architekta, otworzyć dom na krajobraz. W przypadku potrzeby prywatności, zamontowano drewniane okiennice.

Dom Rietveld wyposażonył w meble swoje autorstwa, w tym kultowe lampy wiszące będące ikoną designu czerwono-niebieskie krzesła, wykonane z 15 listew i dwóch paneli z drewna bukowego.

Dom Rietvelda w Utrechcie - fot. Stijn Poelstra (Centraal Museum Utrecht)

Dom na całe życie

Dr Truus Schröder-Schräder, która jako wdowa z trójką dzieci zamieszkała w domu w 1924 roku, mieszkała w nim do końca życia. Po jej śmierci w 1985 roku obiekt przeszedł pod opiekę Centraal Museum w Utrechcie, a od 2000 roku wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dom Rietvelda w Utrechcie - fot. Stijn Poelstra (Centraal Museum Utrecht)

Liczą się detale

Dom Rietvelda dla młodej wdowy, która po śmierci męża postanowiła zrealizować swoje marzenie o domu będącym kwintesencją nowoczesności stał się symbolem ruchu De Sitjl. Dzięki współpracy z odważną inwestorką mógł powstać budynek niepodobny do żadnego innego.

Mondrianowskie linie i kolory zmaterializowały się w trójwymiarowej postaci w jednym z utrechckich ogródków. Domowi Rietvelda bliżej jest do rzeźby niż do architektury. Poszczególne fragmenty fasady tworzą wysmakowane obrazy, których suma stanowi idealnie zbalansowany zbiór pionów i poziomów. W takim samym stylu utrzymane jest wnętrze, które na życzenie właścicielki zostało pomyślane jako otwarta przestrzeń.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Bauhaus - najbardziej wpływowa szkoła projektowania [HISTORIA]
Moderna w Katowicach - biurowiec inspirowany modernistyczną architekturą od JEMS Architekci

Skomentuj:

Foto-wycieczka po niezwykłym Domu Rietvelda w Utrechcie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej