Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku

Wiktoria Głodowska

Otwartą w 1930 roku restaurację Kornhaus zaprojektował Carl Fielger, jeden z najbliższych współpracowników Waltera Gropiusa. Położony nad Łabą, przypominający statek obiekt to jeden z najciekawszych budynków Bauhausu w Dessau.

Restauracja Kornhaus w Dessau. Proj. Carl Fieger.
Restauracja Kornhaus w Dessau. Proj. Carl Fieger.
Fot. Wiktoria Głodowska

Wiele osób przyjeżdżając do Dessau-Roßlau, zwiedza tylko budynki szkoły Bauhausu i domy mistrzów, czyli kadry nauczycielskiej. Niektórzy docierają jeszcze do dzielnicy Torten i biura pośrednictwa pracy, zaprojektowanego przez Watera Gropiusa w 1927 roku. My polecamy Wam jeszcze jedno miejsce - położoną nad samą Łabą restaurację Kornhaus.

Od strony ulicy widoczna jest  niepozorna, dwukondygnacyjna fasada z wejściem, nad którym widnieje napis Kornhaus. Dopiero od strony rzeki widać, jak piękne jest to założenie. Restaurację z tarasem z betonowym "grzybkiem" pod którym mogła w razie deszczu schować się orkiestra, przeszkloną salą jadalnianą (z charakterystyczny, półokrągłym wykuszem)  i salą do tańców (ze sceną) zaprojektował Carl Fielger, jeden z najbliższych współpracowników Waltera Gropiusa.

Zobacz także: Bauhaus - najbardziej wpływowa szkoła projektowania [HISTORIA]>>

Restauracja Kornhaus w Dessau. Proj. Carl Fielger
Restauracja Kornhaus w Dessau. Proj. Carl Fielger
Fot. Wiktoria Głodowska

Na miejscu restauracji stał  duży, pięciokondygnacyjny spichlerz. Tłumaczy to nazwę restauracji - Kornhaus to w wolnym tłumaczeniu "dom zboża". Pod koniec XVIII wieku spichlerz zburzono, pozostał jedynie drewniany budynek zarządcy obiektu. Miejsce na zakolu Łaby stało się popularnym celem wycieczek - rozległe łąki i leniwie płynąca rzeka przyciągały sporo turystów. Około 1900 roku wybudowano tu małą restaurację w stylu szwajcarskiej, wiejskiej rezydencji. W 1919 roku, w bezpośrednim sąsiedztwie pawilonu restauracyjnego powstało lotnisko dla hydroplanów wybudowane przez przedsiębiorstwo lotnicze Junkers. Stary obiekt nie był już w stanie "ugościć" wszystkich turystów. W marcu 1926 roku miasto Dessau zorganizowało konkurs na projekt architektoniczny nowej restauracji. Budynek miał uosabiać ducha XX-wiecznego modernizmu. Chociaż praca Carla Fielgera nie zdobyła pierwszego miejsca to właśnie jego projekt został zrealizowany (przeważyły względy ekonomiczne). Otwarty 6 czerwca 1930 roku Kornhaus szybko stał się popularnym miejscem spotkań mieszkańców Dessau.

 

Restauracja Kornhaus w Dessau. Proj. Carl Fieger.
Restauracja Kornhaus w Dessau. Proj. Carl Fieger.
Fot. Wiktoria Głodowska

Szczęśliwie, ciężkie bombardowania Dessau podczas II Wojny Światowej ominęły budynek restauracji Kornhaus - pozostał on nienaruszony (znajdował się tu szpital). Po wojnie również mieściła się tu restauracja. Pierwszy generalny remont rozpoczęto w 1976 roku, przygotowując się na obchody 50-lecia Bauhausu. Szeroko zakrojone prace renowacyjne miały na celu przywrócenie restauracji wyglądu z 1930 roku - m.in. odrestaurowano podłogi, powrócono do dawnej (pastelowej) kolorystki i zamontowano oryginalne lampy. Kolejny remont przeprowadzono w latach 1994-1996. Restauracje zamknięto w 2011 roku z powodu problemów ze znalezieniem najemcy. Ponownie otwarto ją 3 października 2012 roku.

Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, przy okazji wizyty w Dessau. Budynek Carla Fielgera nadal urzeka nowoczesnością i przemyślanymi rozwiązaniami. Przetrwał próbę czasu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku