Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Szkoła po hiszpańsku

aru
Liceum RAFAL w Alicante (Hiszpania) - Liceum RAFAL w Alicante (Hiszpania)

Niedawno prezentowaliśmy Wam dynamiczną bryłę szkoły w Londynie autorstwa Zahy Hadid. Budynek kompletnie różnił się od tych budowanych w Polsce. Dziś prezentujemy równie nowoczesny obiekt, który powstał w Hiszpanii. Pracownia Grupo Aranea zdobyła za niego nagrodę FAD 2010 za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w Hiszpanii i Portugalii w roku 2009 roku.

Liceum RAFAL w Alicante (Hiszpania)

Projekt powstał w interdyscyplinarnej pracowni projektowej Grupo Aranea zaliczanej obecnie do czołowych młodych biur na scenie międzynarodowej. Budynek, znajduje się w zatłoczonej okolicy, dlatego architekci zaproponowali odgrodzenie się od otoczenie. Gmach szkoły otwiera do wnętrza, tworząc swój własny architektoniczny mikroświat. Wykorzystując w całości działkę wyznacza ostrą granicę między sąsiedztwem, a patiem, będącym sercem całego założenia.

 

 

Grupo Aranea projektuje dla Miejskiego Centrum Kultury w Mysłowicach zatytułowany Isla Polonia.

Liceum RAFAL w Alicante (Hiszpania)

Grupo Aaranea została nagrodzona nagrodą FAD, która jest przyznawana od 1958 roku i uważana za jedno z największych wyróżnień w architekturze na Półwyspie Iberyjskim. Jej laureatami w poprzednich latach byli między innymi: Norman Foster, Rafael Moneo, Arata Isozaki, Alvaro Siza, Santiago Calatrava czy Enric Miralles.

Liceum RAFAL w Alicante (Hiszpania)

 

Zbiór małych dziedzińców tworzy wewnętrzny plac zabaw, pełen bogatych form, kształtów, krawędzi, zagięć i zadaszeń. Każda klasa ma swoje patio, każde patio rządzi się własnymi zasadami, tworząc małe królestwo szkolnych wspomnień.Sale lekcyjne- podstawowe jednostki projektu- tworzą rodzaj puzzli otaczających wewnętrzny dziedziniec. Otwarcie każdego z bloków i ich relacje z zewnętrzem zależą od funkcji i stopnia intymności, jaką chcemy zapewnić we wnętrzu. Budynek, niczym niekończący się krajobraz, na każdym kroku odkrywa przed użytkownikiem swoje nowe oblicze- tarasy na różnych poziomach, zacienione galerie, otwarte przestrzenie, małe, intymne wnęki, pół-otwarte dziedzińce, ramy, podesty, korytarze.

Liceum RAFAL w Alicante (Hiszpania)

Fragment werdyktu jury w składzie Arturo Frediani, Margarita Jover, Kees Kaan, Nina Maso, Guadalupe Pinera, Ivan Pomés, Maria Roger:

 

"Architektoniczna enklawa wyróżniająca się na tle miejscowej, powtarzalnej zabudowy. Stanowi oazę, która między murami tworzy nowy, alternatywny krajobraz- monolityczny, klarowny, spokojny, subtelny, otwarty i budzący zaufanie. Architektura, w której uzyskane przestrzenie wynikają z przyjętych rozwiązań projektowych z niezwykłą naturalnością"

 


Liceum RAFAL w Alicante (Hiszpania)

Grupo Aranea projektuje dla Miejskiego Centrum Kultury w Mysłowicach zatytułowany Isla Polonia.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…

Skomentuj:

Szkoła po hiszpańsku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej