Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

La Rioja: wyborne wino i mocna dawka architektury

buma, fot. Wojtek Gurak

Wino z La Rioja, jednego z najstarszych regionów winiarskich Hiszpanii, charakteryzuje się aromatem malin i truskawek oraz delikatną nutą dębu. Jego kuszący smak zwabił tu największe sławy architektury: Zahę Hadid, Franka Gehry'ego, czy Santiago Calatravę.

Bodegas Ysios, projekt: Santiago Calatrava - fot. Wojtek Gurak

Bodegas Ysios, Santiago Calatrava

Nowy budynek winnicy w Laguardia miał sprostać trudnemu zadaniu: oddać kunszt kompozycji prestiżowego wina "La Rioja alavesa", które dopiero co trafiło na rynek. Wykonanie projektu powierzono jednemu z najlepszych hiszpańskich architektów, Santiago Calatravie. W rezultacie powstał obiekt, który skomponowany jest z równie wielkim kunsztem, co hiszpańskie wino.

Winnica Bodegas Ysios idealnie dopasowuje się do górzystego krajobrazu, który dominuje w okolicy. 196 - metrowy budynek faluje niczym pobliskie łańcuchy gór. Część elewacji wykonano z paneli z drewna cedrowego - te przypominać mają rząd beczek wypełnionych winem. Pozostałą część fasady pokryto betonowymi panelami, a sinusoidalny dach wykonano z aluminium.

Winnica Bodegas Ysios to prawdziwa uczta dla koneserów wina i architektury. Budynek otaczają winnice, które zajmują ponad 35 tys. m.kw. powierzchni całego kompleksu. Obiekt powstał w 2001 roku i zapoczątkował trend na awangardową architekturę winnic w tym regionie.

fot. Wojtek Gurak

Lopez de Heredia, projekt: Zaha Hadid - fot. Wojtek Gurak

Lopez de Heredia, Zaha Hadid

Zanim powstał sklep i pawilon do degustacji wina w miasteczku Haro, Zaha Hadid zaprojektowała małe stanowisko wystawiennicze na targi żywności w Barcelonie w 2002 roku. Projekt tak bardzo się spodobał, że właściciele winnicy López de Heredia postanowili, że zostanie częścią winnicy na stałe. Budynek, który w przekroju przypomina butelkę, został połączony ze szklanym zadaszeniem w kształcie liter 'L'. Nowoczesna dobudowa zespolona została z historycznym pawilonem wykonanym z mahoniu, który reprezentował winnicę na Targach Światowych w Brukseli w 1910 r. Udany mariaż starego z nowym to przedsionek do jednej z najsłynniejszych winnic z regionu La Rioja.

fot. Wojtek Gurak

Winnica López de Heredia od czterech pokoleń pozostaje w rękach tej samej rodziny. Proces wytwarzania wina nie zmienił się od 1877 roku, czyli od czasu, gdy Rafael López de Heredia założył winnicę. Rodzinne przedsiębiorstwo z Haro to jedno z tych miejsc na mapie La Rioja, do których trzeba zawitać. Oprócz nowoczesnej części zaprojektowanej przez Hadid na terenie winnicy znajdują się zabytkowe budynki. Wspomniany już mahoniowy pawilon, rezydencja z 1886 roku, most ze szkła belgijskiego w stylu art. noveau, czy wiatrak z 1910 roku.

Winnica Marqués de Riscal, projekt: Frank O. Ghery - fot. Wojtek Gurak

Winnica i hotel Marqués de Riscal, Frank O. Ghery

Frank Ghery to specjalista od architektury widowiskowej, takiej która przyciąga tłumy gapiów i ciekawskich. W Elciego, jednym z winiarskich miasteczek regionu La Rioja, stanął przed wyzwaniem renowacji winnicy wybudowanej w 1860 roku. Inwestorzy chcieli, by projekt słynnego architekta stał się równie znany, jak muzeum Guggenheima w Bilbao, które kilka lat wcześniej zaprojektował. Dlatego też zgodzili się na radykalne zmiany i odświeżenie wizerunku zabytkowej winnicy. Dziś Marqués de Riscal to duży i popularny kompleks mieszczący również hotel, spa, restaurację, muzeum i sklep.

Jak mówi sam architekt, kolory budynku odzwierciedlają barwę wina z La Rioja. Powyginane i swobodnie falujące różowe płaty z tytanu mają nawoływać do bordowego odcienia riojy. Srebro to nawiązanie do folii otaczającej korek hiszpańskiego wina, natomiast złoto reprezentuje siatkę, która okrywa każdą z butelek wina la rioja.

fot. Wojtek Gurak

Wojtek Gurak

Bodegas Darien, J. Marino Pascual

Bodegas Darien w Logroño to jedna z najmłodszych winnic regionu La Rioja. W 2000 roku odbyło się tam pierwsze winobranie, jednak wino szybko zdobyło sobie uznanie. Wytrawni smakosze docenili dębową nutę uzyskaną z połączenia odmian Tempranillo, Garnacha, Mazuelo i Graciano. Budynek winnicy zaprojektowany przez Jesusa Marino Pascuala, oddaje ducha świeżości i młodą markę wina. Architekt zainspirowany skałami, które otaczają teren winnicy, stworzył budynek złożony z kilku, nieregularnie poukładanych na sobie brył.

Odwiedzający Bodegas Darien poczują ducha nowoczesności. W tak młodej winnicy, w której proces powstawania wina wspierany jest zaawansowanymi technologiami, nie można mówić o winie w inny sposób. Goście wewnątrz budynku obejrzą więc na ogromnych ekranach, jak powstaje najmłodszy w La Rioja trunek. Na terenie winnicy znajduje się również muzeum ceramiki.

fot. Wojtek Gurak

Bodegas Antion, J. Marino Pascual - fot. Wojtek Gurak

Bodegas Antion, położona w malowniczym Elciego, to kolejna z winnic zaprojektowana przez hiszpańskie biuro J. Marino Pascual y Asociados. Tym razem również inspirację stanowiła otaczająca winnicę przyroda i ukształtowanie terenu. Budynek miał wyglądać tak, jakby od zawsze był częścią tamtejszego krajobrazu. Na nierównej działce, na której różnice w wysokości wynoszą nawet 10 metrów, trudno było umiejscowić minimalistyczną, prostą bryłę. Potrzebna była forma, która jest równie dynamiczna, jak tamtejszy krajobraz. Bodegas Antion wyrasta z ziemi niczym jedno z winogron w winnicy. Budynek ma symbolizować kiść winogrona, a jego poszczególne moduły to grona. Większą część powierzchni winnicy umiejscowiono jednak pod ziemią, co jeszcze bardziej zespala ją z przyrodą.

fot. Wojtek Gurak

Część budynku zarezerwowana została całkowicie na potrzeby procesu wytwarzania wina, jednak w pozostałej znajdują się m.in. hotel, restauracja i sklep.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem

Skomentuj:

La Rioja: wyborne wino i mocna dawka architektury

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej