Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Fala Park. Sport na wysokim poziomie

red

W niewielkim Wolsztynie powstało nowoczesne centrum sportowe. Architekci z pracowni PL.architekci przekonali inwestora by nie grodził budynku, a na jego dachu umieścili korty tenisowe z widokiem na pobliskie jezioro

Centrum Sportowe Fala Park. Widok ogólny. - fot. PL.architekci

Centrum Sportowe Fala Park w Wolsztynie, proj. PL.architekci

W samym centrum niewielkiego Wolsztyna, znanego na całym świecie z jedynej czynnej w Europie parowozowni, powstało Centrum Sportowe Fala Park. Obiekt sąsiadujący ze starym rynkiem i zabytkowym parkiem, wypełnił przestrzeń zabudowaną wcześniej budynkami poprzemysłowymi i gospodarczymi.

Zgodnie z założeniem projektantów z biura PL.architekci obiekt jest maksymalnie otwarty widokowo na otoczenie, dzięki temu w pełni wykorzystano atuty lokalizacyjne. Dodatkowo wszystkie pomieszczenia, które wymagają światła dziennego skierowane są w stronę jeziora. Aby zapobiec nagrzewaniu się budynku, zewnętrzne okiennice wyposażono w specjalną siatkę, która prócz funkcji typowo ochronnej, spełnia także rolę estetyczną - rozdrabnia i dodaje dynamizmu elewacji. Jak przyznają architekci kształt budynku podyktowany był przede wszystkim przez funkcje jakie się w nim znajdują. Standardowe wymiary kortu tenisowego, sal do squasha oraz torów bowlingowych narzuciły gabaryty obiektu.

Centrum Sportowe Fala Park. Widok ogólny. - fot. PL.architekci

Centrum Sportowe Fala Park w Wolsztynie, proj. PL.architekci

Chociaż początkowo inwestor chciał ogrodzić budynek, architekci przekonali go, że stworzenie czytelnych barier fizycznych spowoduje niechęć do korzystania z obiektu. Ostatecznie całość jest otwarta i dostępna dla wszystkich, co jest szczególnie istotne ze względu na bliskość jeziora nad którym powstał Fala Park.

Warto dodać, że architektom w trakcie projektowania przyświecała też edukacyjna myśl - "Chcieliśmy pokazać, że w starą tkankę można z powodzeniem wkomponować coś nowoczesnego i tanimi środkami uzyskać ciekawy efekt. W pewien sposób zależało nam więc na edukacji artystycznej i estetycznej mieszkańców. Chcieliśmy zaprojektować dla nich "nowoczesny budynek", a zarazem atrakcyjną przestrzeń publiczną".

Kort tenisowy - fot. PL.architekci

Centrum Sportowe Fala Park w Wolsztynie, proj. PL.architekci

Jednak największe zainteresowanie wzbudza kort tenisowy, który umieszczono na dachu obiektu.  Amatorzy gry podczas pojedynku mogą podziwiać niezwykłe widoki - z jednej strony jezioro, a z drugiej malownicze dachy budynków miasta i wieże kościołów.

Prócz kortu, zainteresowani mogą korzystać z 4 torów bowlingowcyh, 2 sal do squasha, ściany wspinaczkowej, siłowni, sali do spinningu, sali fitness, krainy zabawy dla dzieci, mini golfa, wypożyczalnia rowerów, segweyów i rowerów wodnych.

Centrum Sportowe Fala Park. Wnętrza. - fot. PL.architekci

Centrum Sportowe Fala Park w Wolsztynie, proj. PL.architekci

Projektując wnętrza, architekci starali się stworzyć przestrzenie, które nie wyglądałyby standardowo i odpowiadały wymaganiom osób w różnym wieku. I tak żywe kolory podkreślają dynamizm, czarny kolor ścian dla równowagi został zestawiony z soczyście żółtym kolorem poliuretanowych posadzek.

Centrum Sportowe Fala Park. Wnętrza. - fot. PL.architekci

Centrum Sportowe Fala Park w Wolsztynie, proj. PL.architekci

Elementem krystalizującym przestrzeń i stanowiącym centrum budynku jest zielona ściana wspinaczkowa. Od strony holu ściana jest atrapą, ale jest ona zarazem kontynuacją ściany wspinaczkowej, która wnika w głąb obiektu, porządkując całą przestrzeń. Ścianka ma strukturę bryłowatą, powyginaną, a jej elementy "wchodzą" na inne, np. na schody, które również złożone są z wielu form. Stoliki mają formę głazów, jak gdyby oderwanych od ściany wspinaczkowej. Wszystko przeplata się ostatecznie w jeden motyw połamanej skały i przejawia w wielu fragmentach budynku.

Centrum Sportowe Fala Park. Widok ogólny - fot. PL.architekci

Centrum Sportowe Fala Park w Wolsztynie, proj. PL.architekci

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie

Skomentuj:

Fala Park. Sport na wysokim poziomie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej