Najciekawsze polskie inwestycje 2015. Ten rok należał do kultury [NASZ PRZEGLĄD]
Mijający rok dostarczył nam sporo architektonicznych doznań. Szczególnie wiele powstało inwestycji kulturalnych. Ukończono trwające wiele lat budowy we Wrocławiu, Toruniu i Lublinie. Dzięki wsparciu funduszy unijnych utworzono także m.in. Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Sale koncertowe, nowoczesne muzea, czy teatry to dziś już nie tylko domena stolicy. Zobaczcie sami
Centrum Kulturalno - Kongresowe Jordanki w Toruniu
Jednym z najbardziej spektakularnych projektów ukończonych w mijającym roku jest bryła z Torunia zaprojektowana przez hiszpańską pracownię Menis Arquitectos. Obiekt powstał na skraju Starego Miasta.
Historia tego miejsca sięga 2009 roku, kiedy rozstrzygnięto konkurs architektoniczny. W trakcie realizacji budowa nieco się przeciągała, do tego stopnia, że jej ukończenie stało pod znakiem zapytania. Po 5 latach budowę ukończono jednak w całości, a uroczyste otwarcie odbyło się w grudniu 2015 roku.
MIKOŁAJ KURAS
Główny projektant Fernando Menis za inspirację wybrał gotyckie zabytki Torunia. W ten sposób powstał pełen ekspresji budynek stworzony z betonu i cegły, które w połączeniu tworzą oryginalną mozaikę.
MIKOŁAJ KURAS
Wewnątrz efektownego gmachu znajduje sala koncertowo-widowiskowa dla 880 widzów oraz sala kameralna dla 300. Przestrzenie zaprojektowano tak, by można w nich było organizować także pokazy kinowe i teatralne, konferencje, targi i wystawy.
WOJCIECH KARDAS
Narodowe Forum Muzyki to efekt międzynarodowego konkursu architektonicznego rozstrzygniętego jeszcze w 2005 r. Po długiej budowie obiekt doczekał swojej inauguracji we wrześniu tego roku. Pracownia Kuryłowicz & Associates zaprojektowała bryłę, która może nasuwać skojarzenia z drewnianym pudłem rezonansowym instrumentu.
Placówka powstała z połączenia Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Jego nowa siedziba uzupełniła przestrzeń w centrum miasta przy placu Wolności.
Narodowe Forum Muzyki mieści jedną z piękniejszych sal koncertowych w Polsce, która pomieści nawet 1800 gości. Jej projekt był konsultowany z najlepszymi specjalistami od akustyki. W gmachu znalazły się również dwie podziemne sale kameralne oraz min. studio nagrań.
Otwarte w maju Muzeum Emigracji powstało w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni. Budynek ten jest ważnym i symbolicznym miejscem dla polskiej emigracji. To właśnie przez Dworzec Morski począwszy od lat 30. XX wieku przeszły tysiące Polaków, którzy opuszczali kraj na legendarnych transatlantykach. Dziś gruntownie odrestaurowany gmach został przystosowany do roli nowoczesnej placówki muzealnej.
Projekt starannej adaptacji modernistycznej architektury do nowej funkcji powstał w krakowskim biurze ae fusion Studio.
DOMINIK SADOWSKI
Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu wybudowano w latach 1912-1913 wg projektu Hansa Poelziga nieopodal Hali Stulecia. Modernistyczny budynek został poddany remontowi z myślą o umieszczeniu w nim kolekcji sztuki współczesnej, która znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ekspozycja ma być czynna dla zwiedzających w połowie 2016 r.
MIECZYSŁAW MICHALAK
W 2006 roku Pawilon Czterech Kopuł został uznany za Pomnik Historii i wraz z kompleksem Hali Stulecia wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Remont ukończony w lipcu 2015 przywrócił zabytkowi dawny blask.
MIECZYSŁAW MICHALAK
Pod koniec 2015 roku ukończono inwestycję kulturalną w sąsiedztwie słynnej Filharmonii w Szczecinie. Centrum Dialogu Przełomy, zaprojektowane przez pracownię Roberta Koniecznego, KWK PROMES, zostanie udostępnione zwiedzającym na początku przyszłego roku.
To projekt wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że budynek znajduje się w większej części pod ziemią i jest praktycznie niewidoczny. Do środka będzie można się dostać poprzez system ruchomych ścian.
To urbanistyczna hybryda, jak nazywa budynek architekt. Bryła domyka przestrzeń jak kwartał, zachowując jednocześnie walory otwartej przestrzeni.
W środku będzie można podziwiać ekspozycję zorganizowaną wokół najważniejszych politycznych przełomów istotnych dla historii miasta Szczecin oraz Polski i Europy oraz instalacje artystyczne specjalnie zaprojektowane dla muzeum przez czołowych polskich twórców m.in.: Roberta Kuśmirowskiego, Kobasa Laksę, Edwarda Dwurnika.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Z kolei w listopadzie 2015 roku ostatnie prace zakończono na jednym z najstarszych placów budowy w Polsce. Gmach Centrum Spotkań Kultur w Lublinie zakończył ponad 40 letnią historię tego miejsca. Teatr miał być jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów tego typu w kraju, nigdy jednak nie został ukończony i zyskał miano Teatru w Budowie. Wybudowanie w tym miejscu nowoczesnego gmachu z miejskim placem zwróciło lublinianom przez lata zagrodzony fragment miasta.
Centrum Spotkań Kultur to niejako kontynuacja idei budowy teatru, ale w nowej odsłonie. Architekt Bolesław Stelmach zaprojektował nowoczesną bryłę z multimedialną fasadą, która wchłonęła ściany i elementy architektury poprzedniego, fragmentarycznie zrealizowanego projektu. W projekcie dominuje surowość materiałów i prostota wykonania.
Na oficjalne otwarcie Centrum Spotkań Kultur trzeba będzie poczekać do połowy przyszłego roku, jednak już dziś ukończone są wszystkie przestrzenie, z których najważniejszą jest sala widowiskowa mogąca pomieścić 1000 widzów. Na scenie odbywać się będą spektakle teatralne, baletowe, koncerty, a nawet pokazy cyrkowe. W budynku będzie także ogólnodostępna sala baletowa (poniżej), a także pomieszczenie ze ścianką wspinaczkową, przestrzenie poświęcone przemysłom kreatywnym, kawiarnie i sklepiki. Wszystko po to, by miejsce żyło nie tylko podczas wieczornych przedstawień.
Na dachu zaprojektowano taras widokowy z kawiarnią oraz ekologicznym ogródkiem z pasieką, tak by zachęcić mieszkańców do częstych odwiedzin.
Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego powstało w podkieleckich Chęcinach na terenie nieczynnego kamieniołomu. Projekt powstał w pracowni WXCA. Elewacje budynków wchodzących w skład kompleksu wykonano z lokalnego kamienia (dewońskiego wapienia i dolomitu)
Centrum mieści nowoczesne laboratoria, sale audytoryjne oraz dydaktyczne, a także akademik. W środku pomyślano także lapidarium, czyli skalne muzeum oraz salę konferencyjną, której ściany wkomponowano w stary kamieniołom.
Fundacja Galerii Foksal w Warszawie
Właściciele warszawskiej Fundacji Galerii Foksal, która znajduje się na tyłach Nowego Światu, zdecydowali się powierzyć przebudowę swojej wieloletniej siedziby szwajcarskim architektom z pracowni Diener&Diener. Przebudowie został poddany modernistyczny gmach z lat 60., który ze względu na stan techniczny wymagał gruntownego remontu.
Zamiast odnawiać, projektanci poszli o krok dalej i stworzyli współczesną interpretację tej architektury, stosując nowoczesne materiały oraz nową formę elewacji, którą wykonano z masywnych szarych płyt przypominających beton.
Dzięki przebudowie, placówka zyskała dodatkową przestrzeń wystawienniczą, a duże przeszklenia otwierają widok w kierunku Pałacu Kultury i Nauki. Odważna przebudowa modernistycznego obiektu wywołała skrajne reakcje, szczególnie w kontekście zatarcia pierwotnej formy. Z drugiej strony realizacja Szwajcarów na pewno wprowadziła nową jakość i ciekawy przykład architektury współczesnej w otoczeniu centrum stolicy.
Zoom Natury koło Janowa Lubeskiego
Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim to interaktywne centrum nauki oraz rekreacji poświęcone szczególnie ekologii. Kompleks zaprojektowany w pracowni Nizio Design International składa się z sześciu obiektów, w których znalazły się między innymi nowoczesne laboratoria i multimedialne ekspozycje.
Park zajmuje obszar ponad 10 hektarów, gdzie oprócz pawilonów edukacyjnych i wystawowych znalazły się także elementy małej architektury.
Jednym z ciekawszych obiektów jest wieża widokowa i most pieszo-rowerowy. Architekci wybrali do projektu naturalne materiały, jak drewno, a także takie, które pochodzą z odzysku.
Obiekt powstał w sąsiedztwie słynnego Spodka oraz otwartego w tym roku Muzeum Śląskiego, które prezentuje sztukę i kulturę tej części regionu. Nieopodal znajduje się także siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia projektu Tomasza Koniora. Całość tworzy nową kulturalną wizytówkę Katowic.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach wzbudza szczególne zainteresowanie swoją nieregularną czarną bryłą, porośniętą zieloną trawą. Za projektem stoją warszawscy architekci z biura JEMS. Obiektowi towarzyszy publiczny plac, z którego korzystać mogą wszyscy.
Centrum to miejsce spotkań, konferencji i targów, a także niewielkich koncertów - audytorium, które może pomieścić nawet 600 osób, wyposażono w scenę oraz niezbędne zaplecze techniczne. Przestrzenie mają służyć także organizowaniu wystaw.
- Więcej o:
Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie
Centrum Spotkania Kultur - nowy budynek z 40-letnią historią
Rezydencja Rytmiczna. Najnowsza realizacja projektu pracowni Exterio
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób
Warszawa: Kolejne budynki w Porcie Praskim gotowe. Otwarto też twarto fragment nowego bulwaru spacerowego