Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Stary Browar w Poznaniu - krótka kronika długich zmian

KD
Stary Browar w Poznaniu - FOT. JAKUB WITTCHEN

Stary Browar w Poznaniu z każdym kolejnym rokiem przyciąga coraz więcej klientów oraz miłośników sztuki. Mnóstwo osób przyjeżdża tam tylko po to, by zobaczyć wyjątkową architekturę obiektu,wyróżniającą się nowoczesnymi rozwiązaniami nawiązującymi do estetyki budynków przemysłowych z XIX wieku. Obecnie trudno sobie wyobrazić, że jeszcze 20 lat temu w tym miejscu stały zdewastowane i opuszczone ruiny, które miały odejść w zapomnienie.

Stary Browar w Poznaniu - FOT. JAKUB WITTCHEN

Browar Ambrosiusa Huggera

Na początku XIX w. Ambrosius Hugger, niemiecki piwowar ze Schwarzwaldu otworzył swój pierwszy Browar przy ulicy Wronieckiej w Poznaniu. Przedsiębiorstwo dosyć szybko osiągnęło sukces finansowy i zyskało miano jakościowej marki. Dzięki temu już w 1849 r. powstał drugi zakład piwowarski Huggera, tym razem przy ulicy św. Wojciecha.  

Z biegiem lat branża piwna znacznie się rozwinęła, zautomatyzowano produkcję, zaczęto wykorzystywać maszyny parowe, jak również oświetlenie elektryczne. W 1890 r. w Browarze Huggera zbudowano pomieszczenia dla warzelni, słodowni i suszarni z charakterystycznym kominem.

Architektura tego zakładu piwowarskiego wyróżniała się wtedy stylem arkadowym z elewacjami z licowanej czerwonej cegły.

Galeria handlowa Stary Browar w Poznaniu - Fot. Łukasz Cynalewski / AG

Ciągłe zmiany właścicieli

W 1918 r. w Zakładzie Piwowarskim Ambrosiusa Huggera produkcja wynosiła aż 72 tys. hektolitrów. Produkowano trzy marki piwa: Kryształ (piwo jasne na sposób pilzneński), Specjał (ciemne monachijskie) oraz Porter.

W 1926 r. Browar został przejęty przez Koncern Chemiczny dr Romana Maya, zaś w 1937 r. w jego posiadanie wszedł Browar Związkowy Związku Restauratorów. Po II wojnie światowej właścicielem Browaru stały się Zakłady Piwowarskie i przedsiębiorstwo zostało upaństwowione.

Zamknięcie dawnego zakładu produkującego piwo nastąpiło w 1980 r. Od tej pory budynki na tym terenie z każdym kolejnym rokiem ulegały coraz większej dewastacji.

Stary Browar w Poznaniu - Fot.Agencja Kreatywna Lemoniada

Budynki dawnego Browaru prawie odeszły w zapomnienie

Przez kilka lat do 1997 r. w tym miejscu funkcjonowała jeszcze mała wytwórnia wód gazowanych. Niestety, nie podjęto w tym czasie żadnej inicjatywy jeśli chodzi o prace remontowe. Opuszczone budynki Starego Browaru straszyły jedynie swym wyglądem i wszystko wskazywało na to, że niedługo odejdą w zapomnienie. Całe szczęście stało się inaczej.

Miejsce uratowała spółka Fortis "Nowy Stary Browar", należąca do Grażyny Kulczyk, która wykupiła nieruchomości przy ulicy Półwiejskiej od firmy Lech Browary Wielkopolskie i postanowiła, że zrealizuje tam projekt budowlany "Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar 50/50".

Stary Browar w Poznaniu - Fot.Agencja Kreatywna Lemoniada

Projekt Nowego Starego Browaru w Poznaniu przygotowali architekci ze Studia ADS

Architekci ze Studia ADS przygotowali projekt Nowego Starego Browaru. Jego pierwotna wersja zakładała rewoloryzację obiektów historycznych, które później miały zostać uzupełnione o nowe elementy w podobnej estetyce. Ostatecznie wycofano się z tego pomysłu, ponieważ stan zabudowy był niemal dramatyczny i nie pozwalał na realizację założonych prac wykonawczych.

Ostatecznie projekt Starego Browaru w zdecydowanej większości składał się z nowych form, stylizowanych na dawne i bazujących na ikonografii dziewiętnastowiecznej architektury przemysłowej.

Stary Browar w Poznaniu - PIOTR SKÓRNICKI

Wielkie otwarcie

5 listopada 2003 r. nastąpiło otwarcie Starego Browaru z ponad setką sklepów, restauracjami i powierzchnią biurową. Rok później swoją inaugurację miał Dziedziniec Sztuki połączony z wystawą prac światowej sławy włoskiego designera i architekta Alessandro Mendiniego.

Fot. Shutterstock

Stary Browar laureatem ważnych nagród

Już w 2005 r. Stary Browar zdobył tytuł najlepszego centrum handlowego w Europie. Niedługo po tym wyróżnieniu otrzymał kolejne, jeszcze ważniejsze - nagrodę za najlepsze centrum handlowe świata, którą przyznała Międzynarodowa Rada Centrów Handlowych (ICSC). Jury doceniło przede wszystkim architekturę tego miejsca, jak również połączenie działalności handlowej z aktywnością kulturalną.

Galeria handlowa Stary Browar w Poznaniu - Fot. Jakub Panek / Gazeta Wyborcza - Stołeczna, warszawa.wyborcza.pl

Nowy właściciel

W 2015 r. fundusz Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM) nabył od Grażyny Kulczyk Stary Browar dla niemieckiego funduszu Grundbesitz Europa Poznańskie Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu. Transakcja opiewała na ok. 290 mln euro.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce

Skomentuj:

Stary Browar w Poznaniu - krótka kronika długich zmian

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej