Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Oslo: Barcode - norweski architektoniczny kod kreskowy [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

mapind
Ustawione jeden przy drugim budynki Barcode przywodzą na myśl kod kreskowy. - fot. Baiaz

Barcode to po norwesku kod kreskowy. I faktycznie, patrząc na wysokie i różnej szerokości biurowce w dzielnicy Bjorvika, nie sposób nie zauważyć podobieństwa z kreskami kodu.

Konkurs na zagospodarowanie strefy poprzemysłowej u nasady fiordu Oslofjord, gdzie jeszcze do niedawna znajdowały się doki i magazyny portu, rozstrzygnięto w 2003 roku. Zdecydowano, że powstanie tam nowoczesna dzielnica biurowo-mieszkalna. Projekt przygotowały renomowane światowe pracownie: MVRDV we współpracy z norweskimi biurami architektonicznymi Snøhetta, a-lab i Dark Architects. Zaplanowano, iż budynki staną równolegle do siebie, stąd też wzięła się nazwa tej części dzielnicy - Barcode, czyli kod kreskowy.

Wznoszenie Barcode rozpoczęto w 2005 roku. Każdy z kilkunastu budynków jest inny. Wieżowce mają różną wysokość i kształty, odmiennie rytmy fasad a także materiały, z jakich zostały wykonane. Najwyższy z biurowców ma sto metrów (24 piętra), pozostałe do osiemdziesięciu.

Najbardziej wysuniętym na zachód wieżowcem, czyli pierwszą kreską kodu, jest  biurowiec mieszczący siedzibę PwC. Jego budowa ruszyła w styczniu 2006 roku, a prace zakończono w roku następnym. PwC zaprojektowała firma a-Lab. Budynek ma kształt łuku triumfalnego, a biało-niebieska fasada wykonana jest ze szkła i aluminium. Sklepienie łuku wyłożono kolorowym szkłem.

Wysoki i wąski budynek Deloitte początkowo nazywano lodowcem, bo inspiracją dla architektów z pracowni Snøhetta był odłamek bryły lodu. Fasada wieżowca jest w połowie przeszklona, a okna mają rysunek kryształu.

Z kolei trzy stojące obok siebie przeszklone wieże to biurowce norweskiej firmy konsultingowej  Visma. Wieże mają różną wysokość (najwyższa z nich liczy 67 metrów) i jest połączona wewnątrz trzypiętrowym atrium. Na dachu środkowej wieży znajduje się częściowo osłonięty taras. Biurowiec powstał w pracowni Dark Arkitekter.

Całe Barcode zajmuje 300 tys. mkw powierzchni. Budynki rozdzielają 12-metrowe ciągi piesze. Pomiędzy wieżowcami zaplanowano zielone skwery, promenady, kawiarnie i restauracje. Norweski architektoniczny kod kreskowy jest bowiem nie tylko siedzibą międzynarodowych korporacji (biura mają powierzchnię ok. 145 tys. mkw), ale także miejscem odpoczynku przyciągającym mieszkańców i turystów. W Barcode wybudowano również biurowce mieszkalne, jest około 450 mieszkań.

Biurowa dzielnica Oslo nazwana Barcode wciąż się buduje. Do sierpnia 2016 roku ukończono dziewięć wieżowców.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Makabryła 2016 - który budynek zdobędzie antynagrodę? [GŁOSOWANIE]
Oslo: Muzeum Muncha [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]
Oslo - Muzeum Astrup Fearnley projektu Renzo Piano [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

Skomentuj:

Oslo: Barcode - norweski architektoniczny kod kreskowy [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej