Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Willa 360° zaprojektowana z myślą o... czworonogach

red

Architekci z holenderskiej pracowni 123DV dostali nietypowe zlecenie. Mieli zaprojektować willę tak, aby czuli się w niej dobrze nie tylko właściciele, ale również ich czworonogi.

Villa 360 - projekt: pracownia 123DV
Villa 360 - projekt: pracownia 123DV
fot. Hannah Anthonysz

Psy rasy alaskan malamute są pełnoprawnymi domownikami. Mieszkańcom Willi 360° zależało na tym, by mieć z nimi kontakt zarówno gdy przebywają na zewnątrz jak i wewnątrz domu. Ważne było zaprojektowanie schronienia dla czworonogów w obrysie domu oraz zintegrowanie wnętrza z przestronnym ogrodem.

Willa na planie koła

By odpowiedzieć na zlecenie i prośby klienta, architekci zaprojektowali dom na planie koła z przeszkleniami biegnącymi przez cały obwód elewacji. Salon otwiera się w kierunku ogrodu a wielkoformatowe okna sięgają od podłogi aż po linię dachu. Z tyłu domu, gdzie zaprojektowano sypialnię i łazienkę, pojawiają się wstęgowe - mniejsze rozcięcia w elewacji. Taki format okien zapewnia większą intymność w strefie sypialnej. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom z każdego punktu domu można obserwować ogród i przebywające w nim psy.

Połacie płaskiego dachu tworzą podcienie, pod którymi można się schronić w razie deszczu. To również strefa, w której z założenia mogą swobodnie przebywać zwierzęta. Mimo przeszkleń biegnących przez całą elewację mieszkańcy mają zapewnioną intymność. Od strony ulicy odgradza ich wzniesienie.

Wolny plan i brak ścian działowych we wnętrzu

Willa 360° jest niewielka, powierzchnia domu wynosi jedynie 85 mkw. Dom ma wolny plan - wszystkie pomieszczenia płynnie łączą się ze sobą. Jedynym rozdzieleniem poszczególnych funkcji jest meblościanka (w tym miejscu zaprojektowano aneks kuchenny) przecinająca dom na pół niczym średnica koła. W razie potrzeby można zamknąć strefę sypialni za pomocą wysuwanego parawanu.

Dla mieszkańców willi slogan "projekt skrojony na miarę" oznaczał chęć uzyskania połączenia między wnętrzem i zewnętrzem, w takim sposób, aby ogród stał się integralną częścią domu. Projektując dom architekci musieli również uwzględnić obecność czworonogów i zaprojektować schronienia przeznaczone właśnie dla nich.

 

Skomentuj:

Willa 360° zaprojektowana z myślą o... czworonogach