Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czarny drewniany dom na Kaszubach - prosty i skromny

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów

Ten niewielki, czarny dom w Gowidlinie jest prosty i bardzo funkcjonalny. Zaprojektowany przez Grzegorza Layera dom harmonijnie wpisuje się w kaszubski krajobraz.

Dom na Kaszubach. Proj. Grzegorz Layer
Dom na Kaszubach. Proj. Grzegorz Layer
Fot. mat. architekta (grzegorz.layer.com.pl)

Drewniany dom, o powierzchni 67 m kw., stanął na malowniczo położonej działce w Gowidlinie w pobliżu Jeziora Gowidlińskiego. Zaprojektował go w 2016 roku śląski architekt Grzegorz Layer(m.in. pomysłodawca i współtwórca projektu rewitalizacji śląskich podwórek "Plac na Glanc").

Głównym założeniem projektu było stworzenie prostego, funkcjonalnego i ekonomicznego obiektu, umożliwiającego całoroczne użytkowanie, w bliskim kontakcie z naturą. To realizacja prosta, ale przemyślana. Harmonijnie wpisująca się w otoczenie kaszubskich jezior, łąk i lasów.Sporą część działki porastały drzewa, więc bryłę domu trzeba było "dopasować" do zastanych warunków.

Niesymetryczna, zwarta forma domu jest wynikiem przyjętego układu funkcjonalnego wnętrza. Na parterze urządzono przestronną strefę dzienną - salon połączony z jadalnią i aneksem kuchennym, z bezpośrednim wyjściem na taras. Centralnie umieszczone schody oddzielają salon od przedpokoju i pomieszczeń zamkniętych - głównej sypialni, łazienki i toalety. Dzięki niesymetrycznemu dachowi uzyskano niezbędną wysokości do stworzenia w części budynku drugiej kondygnacji. Na antresoli zaaranżowano dwie sypialnie.

Dom wybudowano w konstrukcji drewnianej szkieletowej. Na elewacji umieszczono sosnowe deski - materiał tradycyjnie stosowany w tej części Polski. Grzegorz Layer postawił na czarny kolor desek, dzięki czemu dom zdaje się wtapiać w kaszubska przyrodę. Dla kontrastu we wnętrzach użyto drewna w naturalnym kolorze

Zwracają uwagę nieregularnie rozmieszczone okna. Doświetlają one wszystkie pomieszczenia i kadrują różnorodne widoki na otaczający krajobraz.

Dom na Kaszubach Grzegorza Layera zdobył wyróżnienie w kategorii “Dzieło Eksportowe” w konkursie SARP Architektura Roku 2017 w województwie Śląskim.

 

Skomentuj:

Czarny drewniany dom na Kaszubach - prosty i skromny