Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znamy zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2018!

KD

Główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu European Prize for Urban Public Space otrzymał projekt przebudowy i modernizacji placu Skanderbeg w Tiranie, stolicy Albanii. Realizację zaprojektowała belgijska pracownia 51N4E.

tirana 51n4e collage
tirana 51n4e collage
tirana 51n4e collage

Zdaniem jury konkursu projekt belgijskiej pracowni znakomicie wpisał się w monumentalny klimat tej części Tirany oraz trafnie odpowiada na potrzeby i aspiracje mieszkańców.

Realizacja projektu pracowni 51N4E w niezwykły sposób odmieniła plac Skanderbeg, który jeszcze do niedawna straszył swym wyglądem. Dziś w tym miejscu znajduje się zróżnicowana powierzchnia, na której rozmieszczono zarówno strefy oficjalne, eleganckie, jak również miejsca wypoczynkowe otoczone piękną zielenią. Największe wrażenie na placu wzbudza posadzka z kolorowych kamieni, które pozyskano z różnych regionów Albanii. Ponadto dużą przestrzeń uzupełnia mała architektura i niezwykłe fontanny.

Architekci nadali placu lekko piramidalnego kształtu. Jego środek jest położony wyżej od obrzeży, dzięki czemu odwiedzający mogą podziwiać widoki na miasto i okoliczne góry. W niektórych miejscach posadzki znajdują się też wygięcia i wnęki, które zostały wypełnione wodą. To wszystko sprawia, że przestrzeń stała się niezwykle atrakcyjna i ciekawa.  

Warto podkreślić, że pracownia 51N4E w konkursie European Prize for Urban Public Space wygrała z 279 pracowniami z 32 krajów. Z pewnością to największy sukces tego biura architektonicznego.

Skomentuj:

Znamy zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2018!