Wystartowała przebudowa krakowskiego Szkieletora!
Krakowski Szkieletor już na trwałe wpisał się w krajobraz Krakowa. Planów na jego dokończenie było już bardzo wiele i zawsze kończyły się na papierze. A betonowy szkielet stał i straszył dalej w najlepsze. Nic dziwnego, że plany przebudowy Szkieletora w TreiMorfę przez wiele osób były przyjmowane ze wzruszeniem ramio, kolejny plan jakich wiele. Tym razem jednak jesteśmy blisko szczęśliwego zakończenia jak jeszcze nigdy - na budowę wjechał już ciężki sprzęt i rozpoczęły się pierwsze prace.
Pierwsze prace obejmują rozbiórkę części konstrukcji - dwukondygnacyjnego podium wokół budynku oraz betonowych szybów windowych i schodów w części wieżowej. Jako iż elementy komunikacji pionowej znajdują się wewnątrz konstrukcji, która ma zostać zachowana niezbędne jest przeprowadzenie większości prac ręcznie, co znacznie wydłuży czas rozbiórki. Inwestor szacuje, że ten etap prac zakończy się wraz z bieżącym rokiem.
Dopiero na przyszłą wiosnę budowa wejdzie we właściwą fazę. W miejscu podium powstaną kilkukondygnacyjne budynki z kamienną okładziną. Pomiędzy nowymi budynkami powstanie rodzaj niewielkiego miejskiego placu, który będzie prowadził do najwyższej części kompleksu - wieży, która po nieznacznym podwyższeniu będzie mierzyć ok 102 metrów od ziemi do dachu budynku. Wieża zostanie obłożona aluminiowymi panelami nawiązującymi podziałami do kamiennej okładziny sąsiednich budynków.
Nowe formy są opisywane przez architektów z pracowni DDJM odpowiedzialnej za projekt budynku jako nawiązanie do eklektycznej architektury Krakowa, w którym przez stulecia powstawała architektura we wszystkich kolejnych stylach. Stąd porównania do modernistycznego porządku, elementów charakterystycznych dla art-deco czy socrealistycznej dyscypliny.
Wszystko wskazuje na to, że tym razem na planach się nie skończy i trwająca od blisko 40 lat budowa wreszcie doczeka się szczęśliwego zakończenia.
ZOBACZ ZDJĘCIA I WIZUALIZACJE >>>
Więcej o rozpoczętych pracach czytaj także nakrakow.wyborcza.pl.
- Więcej o:
Budynki - widma. Od lat stoją niedokończone i straszą swoim wyglądem [PRZEGLĄD]
Kraków będzie "wysadzał ekrany". Walka z hałasem, szpetotą i smogiem
[KRAKÓW] Ratusz Marszałkowski z międzynarodowym certyfikatem BREEAM Excellent
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce