Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

[POZNAŃ] Wiecha na biurowcu od MVRDV

red
Rossevelta 22 - Bałtyk, 7 czerwca 2016 - mat. prasowe

Poznański wieżowiec w ubiegłym tygodniu osiągnął stan surowy. Choć do ostatecznego zakończenia prac jeszcze sporo czasu, to wzniesiona konstrukcja zdradza już ostateczny kształt budynku i pozwala sprawdzić, jak będzie prezentował się z różnych części miasta.

Poznańska budowa biurowca Bałtyk wchodzącego w  skład kompleksu Roosvelta 22, to jedna z tych inwestycji, na którą są zwrócone oczy z całej Polski. To pierwszy obiekt w naszym kraju, który został zaprojektowany w pracowni MVRDV - stąd duże oczekiwania jeśli chodzi o formę i rozwiązania architektoniczne.

20 czerwca na budynku zawisła wiecha - symbol zamknięcia stanu surowego. Zanim budynek zostanie oddany do użytku - jeszcze mnóstwo pracy, ale bieżący etap już teraz pozwala ocenić jak budynek oglądany z różnych kierunków wpisze się w perspektywę miasta.

Nietypowa forma zbliżona do podciętej w narożu piramidy, przez niektórych opisywana jako układanka z gry tetris, z każdej strony wygląda nieco inaczej - czasami pokazując ogromne monolityczne oblicze, czasem schodkowo wznosząc się ku górze, a czasem zaskakując skosami i formą która pozostaje stabilna, choć wydaje się pozbawiona podparcia.

Nieregularna bryła Bałtyku zaprojektowana została przez holenderskie biuro architektoniczne MVRDV we współpracy z polskimi architektami NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem w najlepszym wydaniu, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu - Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Już dziś można obserwować budynek układający się w nieregularną, górującą nad centrum bryłę, która z każedego punktu miasta wygląda inaczej - opisuje budowę inwestor budynku, firmaGarvest Real Estate.

Powstający w centrum Poznania budynek będzie mieścić w swoim wnętrzu nie tylko biura, ale także restauracje, kawiarnie, klub muzyczny i centrum fitnessu. Pomiędzy biurowcem, a zabytkowym budynkiem XIX-wiecznej Concordii Design powstanie podwórko, w którym czas będą mogli spędzić nie tylko pracownicy biurowca, ale także mieszkańcy Poznania. 

Zakończenie budowy planowane jest na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA I WIZUALIZACJE >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Projekt zagospodarowania terenów pokolejowych w Poznaniu [WYNIKI KONKURSU]
Biurowiec z kortenowskiej stali. Rozbudowa zakładu w Poznaniu
Współczesna kamienica. Nowa śródmiejska zabudowa w centrum Poznania

Skomentuj:

[POZNAŃ] Wiecha na biurowcu od MVRDV

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej