Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Urząd z nową siedzibą. Szara wieża od JEMS Architekci

red
Nowy biurowiec Transportowego Dozoru Technicznego na warszawskim Mokotowie, proj. JEMS Architekci - mat. inwestora

O budowie nowej siedziby Transportowego Dozoru Technicznego mówi się już od kilku lat. Rozstrzygnięcie przetargu na budowę gmachu pozwala mieć nadzieję, że inwestycja z fazy planowania przejdzie do realizacji.

Transportowy Dozór Techniczny dziś mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach w biurowcu Orco Tower. Kilka lat temu wyznaczono działkę w rozwidleniu ulic Puławskiej i Domaniewskiej w Warszawie jako przyszłą lokalizację własnej siedziby urzędu. Trójkątna działka położona jest dokładnie na osi ulicy Puławskiej - jednej z najważniejszych warszawskich ulic.

Koncepcja budynku powstała w pracowni JEMS Architekci. Projektanci zaproponowali smukłą, szarą bryłę, która znakomicie wykorzystuje lokalizację działki. Patrząc z ulicy Puławskiej zobaczymy wysoką, nieco ascetyczną szarą wieżę o regularnych podziałach, która będzie górować nad niską zabudową starego Mokotowa, czy nad późniejszymi zabudowaniami z okresu PRL-u czy czasów współczesnych.

Budynek będzie składał się z dwóch brył. Niższego pięciokondygnacyjnego podium i wysokiej, dziewiętnastopoziomowej wieży o wysokości 54,62 m (to mnie więcej tyle ile budynek Universalu stojący za Rotundą). Pod całym obiektem zlokalizowano też dwukondygnacyjny parking podziemny ze 121 miejscami postojowymi.

Na parterze budynku poza holem wejściowym zaplanowana została także część restauracyjna. Pierwsze piętro to głównie przestrzenie konferencyjne. Wyżej, na kondygnacjach 02-06 zaplanowano część biurową przeznaczona dla pracowników Transportowego Dozoru Technicznego, zaś najwyższe partie wierzy przeznaczone zostały na część zamieszkania zbiorowego, przeznaczoną do zakwaterowania pracowników Transportowego Dozoru Technicznego bądź gości będących uczestnikami szkoleń, spotkań konferencyjnych i innych imprez.

W rozstzrygniętym własnie przetargu na wykonanie prac budowlanych jako generalny wykonawca wyłoniona została firma BUDIMEX S.A. Budowa obiektu ma trwać 32 miesiące.

Budynek będzie miał znakomitą ekspozycję i ma szansę stać się jednym z głównych punktów orientacyjnych na mapie południowego Mokotowa. Do Warszawskich rekordów wysokości będzie mu wprawdzie daleko, ale położenie z dala od centrum będzie czyniło z niego jeden z najwyższych obiektów w okolicy. Trzymamy kciuki, aby był to symbol, z którego Okoliczni mieszkańcy będą mogli być dumni.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

[WARSZAWA] Czarny kot odejdzie do historii? Nowy wieżowiec przy rondzie Radosława
CBD One - ruszają prace przy wieżowcu nad skrzyżowaniem linii metra
Koniec hegemonii Pałacu Kultury? Nowa wieża w centrum Warszawy [233 metry]

Skomentuj:

Urząd z nową siedzibą. Szara wieża od JEMS Architekci

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej