Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Pawilon Syreniego Śpiewu wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Nie zostanie rozebrany bez zgody konserwatora

red
Syreni Śpiew na tyłach dawnej siedziby SLD przy Rozbrat - Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Pawilon, w którym działa klub Syreni Śpiew został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. To oznacza, że nie będzie można zburzyć budynku bez zgody stołecznego konserwatora. Decyzja w tej sprawie zapadła w warszawskim ratuszu w zeszły piątek. To odpowiedź na wniosek o zgodę na rozbiórkę pawilonu zgłoszony we wrześniu przez grupę Radius Projekt.

Pawilon restauracyjno-barowy, w którym mieści się słynna, warszawska klubokawiarnia "Syreni Śpiew", a dawniej miejsce związane z hotelową restauracją "Powiśle" to jeden z niewielu zachowanych budynków powojennego modernizmu. Pawilon powstał na początku lat 70-tych XX wieku w ramach kompleksu należącego do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Elewację pawilonu zdobią cenne mozaiki, a ściany od wewnątrz obłożone są drewnianą okładziną. Wystrój wnętrza do dziś zachował swój oryginalny charakter. 

O planach rozbiórki pawilonu zrobiło się głośno w lutym tego roku, wtedy pojawiły się pierwsze pogłoski o zamierzeniach inwestora grupy Radius Projekt. W obronie "Syreniego Śpiewu" wystąpili miejscy aktywiści i działacze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, na ich stronie internetowej czytamy: 

Nie ma zgody na niszczenie dziedzictwa Warszawy, którego częścią są modernistyczne budynki zbudowane po wojnie.

Firma Radius Projekt, wykupiła prawa do zespołu budynków (hotel,biurowiec i pawilon) znajdujących przy ulicy Rozbrat i Szarej w 2011 roku i planowała wybudować w ich miejsce luksusowy apartamentowiec. Z trzech budynków chciano zachować jedynie biurowiec. Decyzja o wpisie do gminnej ewidencji zabytków nie tylko uniemożliwiła rozbiórkę cennego pawilonu bez zgody stołecznego konserwatora zabytków, lecz także zobowiązała inwestora do uzgodnienia warunków zabudowy działki.  

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Ikony PRL - wczoraj i dziś. Co zostało z architektury dawnych lat
Czy powstanie 170-metrowy wieżowiec na miejscu Gmachu Telegrafu i Telefonu w Warszawie?
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]

Skomentuj:

Pawilon Syreniego Śpiewu wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Nie zostanie rozebrany bez zgody konserwatora

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej