Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

red
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - fot. Rafał Tomczyk - www.4wymiar.com

W marcu 2017 roku oficjalnie otwarto Muzeum II Wojny w Gdańsku. W przestrzeń utworzoną przez ekspresyjną bryłę autorstwa Studia Architektonicznego "Kwadrat" wpisano opowieść o największym konflikcie zbrojnym XX wieku.

Muzeum II Wojny Światowej - architektura

Teren, na którym powstała siedziba Muzeum II Wojny Światowej, zajmuje powierzchnię 1,7 ha, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Powierzchnia budynku to 26 tys. m2. Bryła muzeum dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Ścieżka zwiedzania rozpoczyna się w podziemiach, które opowiadają o piekle wojny, przechodzi przez plac wokół obiektu odnoszący się do teraźniejszości i wybiega w przyszłość – w kształt pochyłej wieży, z przeszkloną fasadą i dachem. Wychodzący z placu świetlik w formie graniastosłupa na planie trójkąta mierzy 40,5 metra wysokości w najwyższym punkcie. Znajdują się tam m.in. biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne, a na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.

Muzeum II Wojny Światowej ma sześć kondygnacji podziemnych i osiem naziemnych. Nietypową fasadę tworzą betonowe, zróżnicowane pod względem rozmiaru, asymetrycznie ułożone płyty. Zabarwienie okładziny budynku nawiązuje do koloru cegły - tak popularnej w architekturze Gdańska. Sama bryła w formie pochylonego graniastosłupa może nasuwać skojarzenia z pociskiem lub uszkodzonym podczas działań zbrojnych budynkiem. Abstrakcyjna, ekspresyjna forma nie imituje żadnego znanego kształtu, dzięki czemu zamiast prostych odwzorowań tworzy niepokojącą aurę miejsca.

Muzeum II Wojny Światowej - koncepcja budynku

"Koncepcja architektoniczna zakłada, iż całe zło wojny ukryte jest pod ziemią, a „światełko” nadziei dostaje się do środka szczeliną biegnącą wzdłuż placu. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia ulokowania wystawy głównej. Stanowi ona połączenie wnętrza budynku ze światem zewnętrznym. Całości zagospodarowania terenu dopełnia plac otaczający budynek muzeum, będący miejscem wydarzeń plenerowych i wypoczynku". – opisują projektanci budynku ze Studia Architektonicznego „Kwadrat”.

"Ten  projekt nie przypomina i nie naśladuje żadnego z wielu muzeów, jakie widziałem na świecie. Jest wyjątkowy. Jest to nie tylko kwestia tematu, bardzo silnego i głęboko zakorzenionego w Polsce, a przede wszystkim w Gdańsku. Patrzymy na rozwiązanie światowej klasy, na rozwiązanie godne XXI wieku, przeznaczone dla pokoleń, które jeszcze się nie urodziły"- uzasadnia Jack Lohman, historyk sztuki, muzealnik, członek jury konkursu na projekt budynku muzeum, dyrektor Królewskiego Muzeum Kolumbii Brytyjskiej.

Tak wynik międzynarodowego konkursu na projekt siedziby Muzeum II Wojny Światowej, na który nadesłano 240 prac z 33 krajów komentował Daniel Libeskind, architekt, członek jury konkursu:

"Zwycięska praca jest wyrafinowana, przemyślana, odważna i kreatywna. Sądzę, że znaleźliśmy projekt, który stanowi odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać nowoczesne muzeum. Projekt, który jest w stanie opowiedzieć o konsekwencjach II wojny światowej, katastrofie, która dotknęła cały świat."

Muzeum II Wojny Światowej - wystawa

Historię II wojny światowej opowiedziano na powierzchni 5 tysięcy mkw. — to jedna z największych na świecie ekspozycji poświęconych II wojnie światowej. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycję podzielono na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal. Wewnątrz znajduje się ok. 2 tys. eksponatów. Nie zabrakło również nowoczesnych stanowisk multimedialnych - jest ich 240. To za ich pomocą zwiedzający z mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, wysłuchać relacji świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

"Liczymy na to, że wystawa, którą udostępniamy zwiedzającym, stanie się przedmiotem ogólnonarodowej debaty, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii. Muzeum II Wojny Światowej wpisuje nasze doświadczenie w kontekst europejski i światowy, dzięki temu lepiej można zrozumieć jego cechy szczególne, ale także wspólne z innymi narodami — wyjaśnia Prof. Paweł Machcewicz, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum i wystawa są dziełem nie tylko historyków, scenografów, architektów, ale także tysięcy ludzi, którzy przekazali nam swoje rodzinne pamiątki. Współtworzą one naszą opowieść, nadają jej autentyzm, sprawiają, że przeszłość staje się czymś bardzo żywym, pełnym emocji - dodaje."

 

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa Rafała Tomczyka

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Muzeum Katyńskie - jedyny polski obiekt na krótkiej liście nagrody Mies van der Rohe 2017 [ZDJĘCIA]
Muzeum Polaków ratujących Żydów otwarte [ZDJĘCIA]
Wiemy, jak będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR! [WIZUALIZACJE]

Skomentuj:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej