Polskie blokowiska XXI wieku [KSIĘGA PRZESTRZENI]
Jak powinny wyglądać i jakie funkcje spełniać domy wielorodzinne budowane w XXI wieku? Kolejny odcinek Księgi Przestrzeni podejmuje temat nowoczesnego blokowiska.





















Blok na miarę XXI wieku
W najnowszym odcinku Księgi Przestrzeni podejmowany jest temat "zwykłych" domów wielorodzinnych i współczesnych rozwiązań tematu osiedla mieszkaniowego. Szczególną uwagę poświęcono budownictwu komunalnemu i problemowi rewitalizacji blokowisk odziedziczonych po PRL, a także urbanistycznym aspektom budowy zespołów mieszkaniowych. Jak budować tanio i dla każdego, ale funkcjonalnie i z gustem? To nie lada wyzwanie.
Niesztampowe bloki w kadrze
W odcinku pokazywane są: niesztampowo zrewitalizowane peerelowskie blokowisko i dwa wielkomiejskie zespoły zabudowy wielorodzinnej - unikatowe przykłady eleganckiej inwestycji komunalnej i przystępnego cenowo, a dobrze zaprojektowanego osiedla deweloperskiego. Dopełnieniem tematu będą dwie nietypowe mieszkaniówki z mniejszego miasta oraz szczególny przypadek twórczego podejścia do tematu domów szeregowych.
O architekturze osiedli mieszkaniowych Bogna Świątkowska i Jarosław Trybuś rozmawiają z Jolą Starzak i Dawidem Strębickim, a o swoim projektach opowiada Dariusz Herman z pracowni HS99.
Premiera programu w piątek (21.04.2017) o godzinie 19:20 na kanale TVP KULTURA,
powtórka w sobotę (22.04.2017) o godzinie 12:40
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Osiedle na wzgórzu. Białe domy o indywidualnym charakterze
Polskie osiedle od dewelopera nie takie straszne? Wybraliśmy te, które zachwycają! [TOP10]
Dom w Tychach II od DD Architekci. Pochwała prostoty i funkcjonalności
Elektrownia Park Residence w Zamościu od MTA Architekci. Apartamenty przy Starej Elektrowni
Katowicki Supersam na nowo. Projekt przebudowy przygotowało Konior Studio
Sprzed Sejmu zniknęły barierki. Powrót do idei demokratycznej architektury Bohdana Pniewskiego
Wrocław: W Apartamentach przy Parku Szczytnickim stanie rzeźba Oskara Zięty