Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

MikMak. Krzywe domki z Wrocławia

coolcia

Do tej pory, ekspresyjna forma architektury była kojarzona przede wszystkim z Danielem Liebeskindem. Okazuje się, że obiekty o takim kształcie są lubiane także, przez naszych rodzimych projektantów.

architektura mieszkaniowa, polska architektura, wrocław, polska, arc2 Fabryka Projektowa
Mimo zabudowy typu szeregowego każdy właściciel jest posiadaczem innego domu. Wszystko dzięki zróżnicowaniu wysokości oraz spadków dachu.
www.arc2.com.pl

„MikMak House” to jedna z niesamowitych, w formie jak i funkcji, realizacji wrocławskiej grupy projektowej arc2 Fabryka Projektowa. Architekci współpracują z sobą od lat, są projektantami i deweloperami, bo sami inwestują w swoje niesamowite realizacje. Dzięki temu uczestniczą w swojej pracy od procesu projektowego po przekazanie go jego przyszłym właścicielom. Starają się aby ich architektura była oryginalna i wyróżniała się spośród współcześnie proponowanych form mieszkalnych.

Forma budynku mieszkaniowego, od samego początku miała być nietypowa. Sprzyjało temu niezdefiniowane, nieatrakcyjne i zaniedbane otoczenie. Wcześniej miejsce to zajmowane było przez starą cukrownią czy też istniejące koszary Armii Radzieckiej. Rozległe obszary zielone w tym park, pozwoliły na dynamiczny kształt nowego obiektu. Ideą projektu było stworzenie obiektu, który będzie stanowić zamkniętą kompozycyjnie całość, posiadająca początek, rozwinięcie i zakończenie. Budynek MikMak House to szesnaście segmentów, z których każdy wyróżnia inny kształt. To niespotykana zabudowa szeregowa, w której każdy dom jest jedyny w swoim rodzaju.

Mimo nietypowego na budownictwo mieszkalne kształtu, MikMak mieści w sobie w pełni tradycyjny podział domu na strefy: nocną, dzienną i gospodarczą. Każdy segment stanowi odrębne domostwo. W parterze pojawia się kuchnia, wc oraz pokoje dzienne, z widokiem na park i rzekę. Poziom wyższy stanowi strefa nocna: sypialnie, garderoba i łazienka. Ze względu na zróżnicowaną wysokość dachów, w czterech segmentach występuje trzecia kondygnacja, która jest dopełnieniem strefy dziennej lub nocnej danego domu. W pozostałych przypadkach poddasze jest nieużytkowe i mieści urządzenia techniczne obsługi danego segmentu.

architektura mieszkaniowa, polska architektura, wrocław, polska, arc2 Fabryka Projektowawww.arc2.com.pl

Segmenty środkowe, to domy mieszkalne o powierzchni od 106-160 m2, segmenty skrajne są nieco większe i osiągają około 300m2. Każdy dom ma przydzielone dwa miejsca garażowe. Wszystkie domostwa łączy podziemny korytarz, który prowadzi do boksów garażowych. Dodatkowo, mieszkańcy mają tu dostęp do pomieszczenia pralni i kotłowni.

Łącznikiem estetycznym i architektonicznym, dynamicznej formy mieszkalnej, jest jednolita okładzina elewacji i dachu z patynowanej blachy tytanowo-cynkowej w kolorze szaro-niebieskim. Ujednolicona elewacja wraz z ekspresyjną formą, zależnie od pory roku komponują się różnorodnie na zielonym tle.

Budynek, ze względu na swoją połamaną formę, został wzniesiony w mieszanych technologiach budowlanych. Ściany zewnętrzne stanowią monolity betonowe, które w łatwy sposób opanowały swój nieregularny kształt. Pozostałe przegrody są wzniesione z bloczków lub żelbetonu. Konstrukcja dachu to złożony układ wielospadkowy, odmienny w każdym segmencie. W pierwszym segmencie zaprojektowano żelbetową konstrukcję zadaszenia, natomiast w pozostałych drewniane ramy , oparte na ścianach żelbetowych.

Dla autorów, budynek MikMak House, to nie tylko kolejna realizacja, którą mogą umieścić w swoim dorobku i portfolio. To także idealna wizytówka biura projektowego arc2 Fabryka Projektowa, które znajduje się dosłownie kilka kroków od dynamicznego budynku mieszkaniowego.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

MikMak. Krzywe domki z Wrocławia