Znamy koncepcję rozbudowy Soho Factory. Tak zmieni się Mińska
Konsorcjum dwóch warszawskich pracowni architektonicznych: WWAA i Konkret opracowało koncepcję urbanistyczną dla warszawskiego Soho Factory. Masterplan kontynuuje tworzenie realizowanego od 2008 r. tętniącego życiem fragmentu miasta, który wpisze się w atmosferę Kamionka.
Soho Factory to ponad 8 hektarów poprzemysłowej przestrzeni przy ul. Mińskiej 25, która jest przywracana miastu w ramach zrównoważonej rewitalizacji i nowych projektów inspirowanych klimatem starej Pragi, spojonych inicjatywami społeczno-kulturalnymi. Odwołanie się do handlowej, kulturalnej i przemysłowej historii dzielnicy pozostaje głównym punktem odniesienia dla planowanych inwestycji. Prezentowane założenia programowe dla projektu urbanistycznego są wynikiem wieloletniego procesu, którego początki sięgają 2008 roku.
Kiedy wprowadzaliśmy się do niewielkiego biura w budynkach przy ulicy Mińskiej, nie mogliśmy przewidzieć, że przyjdzie nam zmierzyć się z zadaniem wyznaczenia kierunku transformacji całego kompleksu. Nasze główne zamierzenie przyświecające tworzonej koncepcji polegało na tym, żeby zachować i zrewitalizować wszystko to, co wartościowe dla przyszłych mieszkańców i użytkowników. Efektem tych założeń było wyodrębnienie tzw. strefy „Z” obejmującej w większości obiekty historyczne, w których już dziś bije serce Soho. Wokół niej znalazło się miejsce na dobrze zaprojektowane przestrzenie mieszkalne i wypoczynkowe, a także na cały wachlarz przestrzeni biurowych, handlowych i usługowych.
– mówią Marcin Mostafa i Natalia Paszkowska, założyciele i współwłaściciele pracowni architektonicznej WWAA.
Postindustrialne budynki wyznaczają centrum nowego miejskiego kwartału
W przygotowywanym projekcie uwzględniono zachowanie bądź ponowne wykorzystanie jak największej liczby budynków postindustrialnych, tworzących wewnętrzną „starówkę” – strefę dziedzictwa. Będą one dostosowane do nowych funkcji centrotwórczych, działających w skali dzielnicy. Punktem wyjścia były rynki np. we Wrocławiu czy Zamościu, w centrum których umieszczono budynki mieszczące obiekty, które przyciągają ludzi – ratusz, muzeum czy halę targową.
Piesza Aleja i ograniczony ruch samochodowy
Architekci postanowili też wykorzystać potencjał wyjątkowej, jak na były teren fabryczny, centralnie ulokowanej strefy zieleni, która zostanie przekształcona w tętniącą życiem Pieszą Aleję. Dzięki ograniczeniu ruchu samochodowego stanie się ona główną osią komunikacyjną Soho. Rekreacyjny charakter zieleńca podkreślą: system drewnianych tarasów połączonych ścieżkami z odzyskanej trylinki oraz rozrzuconymi placami zabaw i pawilonami. Jak klamra spinająca wszystko w jedną całość przez teren pieszy przewija się motyw torów – to pamiątka po industrialnej historii terenu, gdzie ślady po oryginalnych pofabrycznych kolejkach można odnaleźć w paru miejscach. Ta Piesza Aleja, której oś wyznaczają dwa budynki - dominanty, a pierzeję po jednej stronie budują historyczne obiekty, jest znakiem rozpoznawczym całego miejsca.
W przedstawianej koncepcji, przewidziane przez nas liczne funkcje usługowe, kulturowe i handlowe stanowią podstawowy warunek zaistnienia tego miejsca, jako w pełni wystarczalnej oraz zrównoważonej społecznie i projektowo przestrzeni miejskiej
– dodają Marcin Mostafa i Natalia Paszkowska.
Różnorodne funkcje dla nowego kwartału miejskiego
Opracowując koncepcję, architekci przez cały czas mieli na uwadze różne sposoby przyszłego użytkowania Soho Factory – jako miejsce pracy, odpoczynku, relaksu. Wiąże się to z koniecznością stworzenia warunków do tego, by powstały tu miejsca pracy, spotkań i aktywności kulturalnej, dlatego przewidziano miejsce zarówno dla pracowników biurowych, jak i dla drobnych warsztatów rzemieślniczych czy instytucji kultury. Projekt zakłada również wpisanie w całość założenia miejsc stricte handlowych – zarówno w postaci tradycyjnych sklepów, jak również hali targowej, w której będzie można kupić świeże warzywa i owoce. Dodatkowo w okolicy hali zlokalizowano również miejsce na miejski ogród warzywny, będący przedłużeniem już funkcjonującego ogrodu społecznego. Architekci stworzyli koncepcję zrównoważonej projektowo i społecznie, otwartej, lecz zszytej z miastem, wielofunkcyjnej dzielnicy mieszkalnej, wyposażonej w liczne przestrzenie wspólne.
- Więcej o:
Browary Warszawskie - wieści z budowy
Monopolis: wiemy jak zmieni się dawna rozlewnia wódki w Łodzi
Polskie osiedle od dewelopera nie takie straszne? Wybraliśmy te, które zachwycają! [TOP10]
Osiedle Rebel One w Warszawie
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu