Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielofunkcyjna willa w formie asymetrycznej "kostki"

ao

Dom zaprojektowany przez Grupę Metaforma odpowiada przede wszystkim na potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Architekci dokładnie wysłuchali inwestorów i zaplanowali funkcję tak, by korespondowała ze stylem życia domowników.

'Dom własny' - projekt Grupa Metaforma
'Dom własny' - projekt Grupa Metaforma
fot. Pion

Dom jednorodzinny to najczęstsze zlecenie, które otrzymują architekci. To, w jaki sposób zostanie zaprojektowany, zależy od potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców. Każdy, kto zdecyduje się na budowę własnego domu, chce, by był on w pewien sposób wyjątkowy. Klienci, którzy przyszli do biura architektonicznego Metaforma mieli kilka wyobrażeń na temat wymarzonego miejsca do życia. Na wstępnie zaznaczyli, że nie chcą, aby ich dom był ponurym, betonowym budynkiem. Chcieli czuć się w nim swobodnie i bezpiecznie. Architekci mieli za zadanie tak zlokalizować budynek na działce, by odgrodzić go od drogi i stworzyć strefy, do których nie będą mieli wglądu mieszkańcy sąsiednich zabudowań.

Dom własny
Dom własny
schemat: grupa Metaforma

Kształt bryły wynika z uwarunkowań naturalnych. Bardzo ważnym aspektem było jak najlepsze doświetlenie budynku, mimo niekorzystnego układu działki. Kierując się tymi założeniami,architekci narysowali dwupiętrowy dom składający się z asymetrycznie położonych względem siebie prostopadłościanów. W mniejszej bryle mieszczą się garaż i siłownia, w większej - pomieszczenia mieszkalne. Wysunięta część odgradza od drogi strefę wypoczynku: ogród i taras.

Fasada z kompozytowych legarów

Działka znajduje się w otulinie parku krajobrazowego, dlatego zdecydowano się na wkomponowanie domu w otoczenie poprzez zastosowanie na fasadzie pionowych podziałów utworzonych przez legary kompozytowe. Zastosowany materiał przypomina swoją fakturą i kolorem drewno. Wybrano kompozyt drewnopodobny ze względu na to, że nie wymaga on dodatkowej impregnacji. Elewacje pokryto czarnym tynkiem z cool pigmentami oraz zabezpieczeniem przed korozją biologiczną. Kontrast ciemnego podkładu i ażurowych, jasnych belek tworzy efektowną fasadę, która komponuje się z otoczeniem.

Dom własny
Dom własny
schemat: grupa Metaforma
'Dom Własny'
'Dom Własny'
schemat: Grupa Metaforma

Styl życia mieszkańców wyznacza kolejne strefy domu

Układ przestrzenny budynku powstał w oparciu o styl życia inwestorów. Dom pełni nie tylko funkcję mieszkania, jest też miejscem pracy i rozwijania zainteresowań właścicieli. Daje również możliwość komfortowego odpoczynku. Wyznaczenie wyraźnych stref: dziennej - w głębi parteru; gościnnej, pracy oraz sportowej - w okolicy wejścia; nocnej - na piętrze, podkreśliło wielofunkcyjność obiektu.

Chciałabym mieć możliwość przygotowywania posiłków bez utraty kontaktu z pozostałymi członkami rodziny

—  mówiła inwestorka w rozmowie z architektami.

Tak powstał aneks kuchenny, umieszczony wewnątrz salonu, z przestronną wyspą. Dzięki takiemu rozwiązaniu gotując, ma się poczucie ciągłego przebywania z domownikami lub zaproszonymi na kolację gośćmi bez konieczności zamykania się w odrębnym pomieszczeniu.

Dom własny - rzut parteru
Dom własny - rzut parteru
projekt: Grupa Metaforma

Projekt winiarni i siłowni wkomponowany w układ domu jednorodzinnego

Dodatkowym miejscem, które zostało zaprojektowane na życzenie klienta, jest winiarnia. Przechowuje się w niej wina na drewnianych kołkach umieszczonych pomiędzy rzędami cegieł na ścianie. Kolekcja wina zostaje optycznie zmultiplikowana przez lustro znajdujące się na końcu pomieszczenia.

W domu znalazło się także miejsce do uprawiania aktywności fizycznej, która jest jedną z pasji mieszkańców. Lokalizacja na parterze pozwala na wprowadzenie ciężkiego sprzętu na posadzce, a bliskie sąsiedztwo z tarasem i salonem nie izoluje od pozostałych członków rodziny.

Dom własny - rzut piętra
Dom własny - rzut piętra
projekt: Grupa Metaforma

Dzięki współpracy od samego początku aż po wykończenie wnętrz, udało się wypracować spójną całość, dom, z którego zadowoleni są mieszkańcy, a architekci chętnie eksponują realizację w swoim portfolio.

'Dom własny'
'Dom własny'
projekt: Grupa Metaforma


Zespół projektowy Grupa Metaforma: Dominik Kolenda, Anna Topolska, Magdalena Sawicka, Paulina Wieczorek, Marta Szkudlarek
Konstruktor: Jacek Mazur

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Skomentuj:

Wielofunkcyjna willa w formie asymetrycznej "kostki"