Dom modelowy. Projekty osiedli z mieszkaniami na wynajem [WYNIKI KONKURSU]
Konkurs na modelowy dom wielorodzinny w ramach programu Mieszkanie Plus miał wyłonić nowe rozwiązania projektowe, które zostaną wykorzystane przy budowaniu tanich mieszkań na wynajem. Koszt ich budowy nie mógł przekroczyć 2 tys. za mkw w stanie deweloperskim.
Konkurs organizowany przez BGK Nieruchomości w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus przebiegał dwuetapowo. Uczestnicy pierwszego etapu przygotowali projekt modelowej zabudowy wielorodzinnej dla teoretycznej lokalizacji (nadesłano 271 prac), następnie autorzy 12 prac zakwalifikowanych do kolejnego etapu zostali zaproszeni do dopasowania swojej koncepcji do uwarunkowań konkretnej działki położonej w Katowicach przy ulicy Korczaka. Spośród 11 nadesłanych do drugiego etapu prac sąd konkursowy zdecydował wyróżnić 4 i przyznać im równorzędne nagrody po 35 tysięcy złotych. Zwyciężyły warszawskie pracownie: S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio i Mateusz Herbst.
Na tym etapie konkursu nie są to jeszcze zamknięte projekty domów modelowych. Wybrane koncepcje będą przedmiotem dalszych prac projektowych w konwencji warsztatowej.
Zależało nam, żeby znaleźć te modelowe, prawie doskonałe rozwiązanie, które łączyłoby ze sobą najwyższą jakość architektury, w szczególności w zakresie funkcjonalności, z bardzo dobrą technologią w zakresie energooszczędności, również w połączeniu z bardzo dobrymi rozwiązaniami urbanistycznymi, tworzącymi przyjazne otoczenie dla mieszkańców
– tak Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości, podsumował podstawowe założenia konkursu tuż przed wręczeniem nagród lego laureatom.
Dobrze zaprojektowane osiedle z tanimi mieszkaniami na wynajem
Tanie nie oznacza w tym przypadku słabej jakości. Chociaż niska cena i jakość nie zawsze idą w parze, ale też wysoka cena mieszkań nie zawsze gwarantuje wysoką jakość architektoniczną i materiałową osiedli oddawanych do użytku. Nie stać nas na zabudowanie miast domami niskiej jakości, które wyglądają ładnie tylko na odpowiednio spreparowanej wizualizacji. W rzeczywistości osiedla te starzeją się w błyskawicznym tempie, szybciej, niż jesteśmy w stanie spłacić kredyty zaciągnięte na ich kupno.
Deweloperzy nastawieni głównie na zysk nie chcą tracić czasu na kosztowne poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych i projektowych. A to, jak rozwijają się miasta, ma realny wpływ na życie każdego z nas. Skutki tych zmian sięgają daleko poza rozliczenie roku i wypłacenie dywidendy z osiągniętego zysku. Dlatego tak ważne jest, by tworzyć pole do wypracowania nowych, przemyślanych rozwiązań. Nowo powstające osiedla powinny być dobrym miejscem do życia, stwarzać przestrzeń do zawiązania sąsiedzkich relacji i czynić miasta bardziej przyjaznymi miejscami do życia. Jednym z narzędzi poszukiwania nowych rozwiązań są konkursy architektoniczne. W końcu mieszkanie powinno być postrzegane w kategoriach prawa, a nie luksusu dostępnego tylko dla nielicznych. Dlatego tak ważne jest budowanie mieszkań, które można udostępnić za przystępną cenę osobom, których nie stać ani na wynajem na rynku komercyjnym, ani na kupno własnych czterech kątów.
Wystawa prac konkursowych i wydarzenia towarzyszące
Wystawę prac nadesłanych na konkurs będzie można obejrzeć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w dniach 15-24 września. Organizatorzy zapraszają również na wydarzenia towarzyszące. 19 września o godzinie 18.00 odbędzie się debata na temat sztuki w inwestycji, a 21 września również o godzinie 18.00 dyskusja na temat budowania silnych więzi sąsiedzkich. Dla najmłodszych przewidziano bezpłatne warsztaty pt. Dom marzeń. Miasto Marzeń, które odbędą się w dniach 16-24 września w Bibliotece Uniwersyteckiej (obowiązują zapisy). Więcej informacji na stronie: www.mieszkaniadlarozwoju.pl.
- Więcej o:
W stronę architektury przyszłości. Koncepcje rozwoju miast [WYWIAD]
Mieszkanie jest jak jedzenie: zrobione samemu albo drogie [WYWIAD]
W Katowicach powstaną mieszkania na wynajem według projektu 22Architekci
Nowoczesne domy ze słomy i gliny. Wiosną kwitną w nich ściany
Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku
Biuro Viterra na najwyższym piętrze Olivia Prime w Gdańsku. To projekt Design Anatomy
Gdańsk: ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta. Powstaną w 9 miesięcy
Poznań: Osiedle Modena by Cordia na Jeżycach. Budowa I etapu zakończona