Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Traffic Design kontra pasteloza. Odmienili gdyński blok i na tym nie koniec

ao

Majtkowy róż, soczysty pomarańcz czy wyblakły seledyn królują na osiedlach jak Polska długa i szeroka. O to, by nowej fasady gdyńskiego bloku nie trawiła pasteloza, zadbało Stowarzyszenie Traffic Design. Na tym wzorcowym remoncie nie kończą starcia z pstrokacizną.

Nowa elewacja bloku w Gdyni. Projekt Jacek Wielebski Stowarzyszenie Traffic Design
Nowa elewacja bloku w Gdyni przy ulicy Lelewela. Projekt Jacek Wielebski Stowarzyszenie Traffic Design
fot. Rafał Kołsut

Fascynację nie zawsze pasującymi do otoczenia kolorami zwykliśmy nazywać pastelozą. Wielobarwne elewacje zaczęły się pojawiać na polskich osiedlach na początku lat 90., kiedy to masowo przeprowadzono termomodernizację starych bloków. Pastelowe kolory i fikuśne wzory miały pomóc w odreagowaniu szarości peerelowskich blokowisk i rzeczywistości, o której wielu chciało zapomnieć. Sympatia do kolorowej farby nie szła w parze z edukacją plastyczną w szkołach i świadomością tworzenia estetycznego otoczenia - miejskiego krajobrazu. 

Metamorfoza bloków z wielkiej płyty

Na szczęście pojawiają się projekty, które udowadniają, że można odmienić peerelowski blok z wielkiej płyty (m.in. te bloki z Poznania), tak by pasował do otoczenia, a jego sylwetka komponowała się z nim w subtelny sposób. Takim wzorcowym remontem może się pochwalić Morska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Gdyni. Nową fasadę bloku przy ulicy Lelewela 7-9 zaprojektował Jacek Wielebski ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Gdyński modernizm w nowej odsłonie

Geometryczny wzór dzieli fasadę wysokiego bloku na mniejsze części, optycznie go zmniejszając. Jednocześnie kompozycja linii na elewacji nawiązuje do materiału, z którego zbudowano blok, czyli do wielkiej płyty. Oprócz rysunku fasady zmieniły się też daszki - ze skośnych na proste. Za projekt stowarzyszenie nie wzięło ani złotówki, przygotowano go w ramach działalności statutowej, podejmując współpracę ze spółdzielnią mieszkaniową. Członkowie stowarzyszenia zapowiadają, że nie zatrzymają się na tej realizacji. Zachęcają do kontaktu inne wspólnoty mieszkaniowe i zarządców nieruchomości. Wygląda na to, że pracy im nie zabraknie. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Traffic Design kontra pasteloza. Odmienili gdyński blok i na tym nie koniec