Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowe projekty dla 74 dworców w Polsce. PKP szuka architektów

red
Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim, projekt: RYSY Architekci - fot. Piotr Krajewski (http://pkrajewski.pl/)

PKP SA chce podpisać umowy ramowe na projekty nowych dworców, przebudowy starych obiektów i prace konserwatorskie w budynkach zabytkowych. Oferty od biur projektowych będą przyjmowane do 15 listopada 2017 roku.

Spółka PKP ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej, projektowej i okołoprojektowej na inwestycje objęte Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Do przetargu mogą stanąć firmy, które w przeciągu pięciu ostatnich lat wykonały co najmniej 10 usług obejmujących opracowanie dokumentacji projektów budowlanych i wykonawczych w branżach architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, w tym co najmniej pięć zleceń dla budynków użyteczności publicznej. 

Na liście dworców, które zostały objęte planem inwestycyjnym znalazły się: Barchów, Biadoliny, Biskupice Wielkopolskie, Błonie, Brwinów, Celestynów, Chałupy (obecnie nie ma dworca), Chełm, Chrzęsne, Czarna Tarnowska, Częstochowa, Czyżew, Dębe Wielkie, Dęblin, Dobczyn, Gałkówek, Garwolin, Gdańsk Wrzeszcz, Gorzkowice, Gorzów Wielkopolski, Hajnówka, Hel, Jaktorów, Janikowo Pierzyska, Jastarnia, Józefów, Jurata, Kanie, Koluszki, Kornelin, Kraśnik, Kuźnica (Hel), Lublin, Łaskarzew Przystanek, Łódź Chojny, Michalin, Milanówek, Mława Miasto, Mrzezino, Nałęczów, Opalenica, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Pilawa, Płochocin, Płyćwia, Pobiedziska Letnisko, Pruszcz Gdański, Przetycz, Puck, Racibory, Reda, Rogów, Rokiciny, Sadurki, Siedlce, Skierniewice, Sochaczew, Stalowa Wola Rozwadów, Sterkowiec, Swarzewo, Świdnik Miasto, Tłuszcz, Trawniki, Wasilków, Wilkoszewice, Władysławowo, Wrocław Żerniki, Wrzosów, Ząbki, Zdrody Nowe, Żelistrzewo (obecnie nie ma budynku dworcowego), Życzyn.

Dworce zostały podzielone na grupy: obiekty wypisane do rejestru zabytków, budynki objęte opieką konserwatorską, ale nie figurujące w rejestrze i inwestycje wymagające zaprojektowania nowych obiektów. 

Jedynym kryterium jest cena

W tym przetargu jest pewien haczyk. Niestety, jedynym kryterium wyboru firm, które zostaną zaproszone do podpisania umowy ramowej, jest cena. Szkoda, że wciąż cena gra dominującą, a w zasadzie jedyną rolę w inwestycji prowadzonej na tak dużą skalę. W końcu trzeba odrestaurować, wyremontować lub zbudować na nowo aż 74 dworce. Oby wśród nich nie znaleźli się kandydaci do Makabryły, a perełki takie jak węzeł transportowy w Solcu Kujawskim.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dworzec z widokiem na Wrocław. Wzorcowa modernizacja
Nowy dworzec Łódź Fabryczna
Przystanek we Wrocławiu jak betonowa rzeźba

Skomentuj:

Nowe projekty dla 74 dworców w Polsce. PKP szuka architektów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej