Przystanek we Wrocławiu jak betonowa rzeźba
Żelbetowy przystanek przy nowym stadionie miejskim we Wrocławiu według koncepcji autorstwa Maćków Pracownia Projektowa.
Zbliżające się Euro 2012 wiąże się nie tylko z budową nowych stadionów. Na tę okazję miasta przygotowują znacznie więcej inwestycji, po to by móc sprawnie obsłużyć ogromny napływ turystów i kibiców. Jedną z nich jest wyjątkowa realizacja z Wrocławia.
Główną ideą projektu było stworzenie funkcjonalnego, zintegrowanego przystanku szybkiego tramwaju miejskiego MPK i przystanku kolejowego PKP, których zadaniem będzie obsługa dużych imprez masowych, odbywających się na stadionie.
Przystanek kolejowy zlokalizowany jest na poziomie terenu, przy istniejącej linii kolejowej, natomiast ponad nim, na platformie złożonej z dwóch wiaduktów, znajduje się przystanek szybkiego tramwaju miejskiego. Wielkość i kształt platformy dostosowano do przepływu dużych grup ludzi. Platforma zadaszona jest żelbetowym dachem w kształcie trójkąta, podkreślającym otwarcie przystanku na widok stadionu miejskiego. Z przystanku tramwajowego prowadzi w kierunku stadionu szeroka, łagodna rampa, płynnie kierująca ludzi na plac stanowiący przedpole - strefę buforową. Przystanki tramwajowy i kolejowy połączone są schodami i dwiema windami osobowymi dla osób niepełnosprawnych oraz osób poruszających się z wózkami dziecięcymi.
Dynamiczna, a zarazem prosta forma zadaszenia przystanku nadaje obiektowi nowoczesny wyraz, korespondujący z charakterem i funkcją szybkiego tramwaju miejskiego. Zestaw użytych materiałów ogranicza się do betonu architektonicznego, stali i naturalnego kamienia.
To przykład kolejnej wyjątkowej architektury, która z pewnością stanie się wizytówką dobrej, wrocławskiej architektury współczesnej. Już w 2009 roku autor koncepcji - Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa) zdobył za nią Złoty Medal Leonardo na Biennale Architektury w Mińsku, w kategorii "Krajobraz, design miejski, rzeźba miejska i mała architektura".
- Więcej o:
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce