Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Niczym babki z piasku. Centrum Bajek w Pacanowie

red
Centrum Bajek w Pacanowie - źródło: Centrum Bajek w Pacanowie

Wyobraźnia dziecka jest niezwykle bogata, a mali użytkownicy są najszczerszymi recenzentami miejsc, w których się bawią. Jak tu ich nie zawieść - główkowali architekci przy projektowaniu Centrum Bajek. I wymyślili budynek, który składa się z przeskalowanych brył, przypominający babki z piasku.

Okazuje się, że w Pacanowie nie tylko kozy kują - to właśnie w mieście Koziołka Matołka powstało rzeczone Centrum Bajek. Można w nim zobaczyć m.in. maczugę Zbója Madeja, poczuć oddech smoka czy posłuchać bajek opowiadanych przez konwalie. Budynek otwarto w 2010 roku. Przypominamy tę realizację ze względu na obchodzony 5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Projekt opracował zespół z biura Kulczyński Architekt. 

W obiekcie o powierzchni 1750 mkw. najmłodsi znajdą baśniową ekspozycję, bibliotekę literatury dziecięcej i młodzieżowej z czytelnią i księgarnią, kino „Szkatułka” na 50 miejsc, salę teatralną dla 150 widzów oraz dwie sale warsztatowe.

Jak na Centrum Bajek przystało, na wystawę dzieci wjeżdżają zaczarowanym pociągiem, a potem przechadzają się po baśniowej krainie oprowadzani przez Dzwoneczka, Czerwonego Kapturka lub Królewnę Śnieżkę.

"Baby" nie tylko z piasku zbudowano

Forma kompleksu jest otwarta - architekci świadomie zrezygnowali z zamknięcia Centrum w jednym obiekcie. W ten sposób powstały, doklejone do budynku głównego, okrągłe formy - "baby piaskowe", w których mieszczą się poszczególne strefy centrum. Przestrzeń dla odwiedzających została poszerzona o znajdujący się obok budynku ekologiczny ogród edukacyjny, kuźnię znaną z bajki "Przygody Koziołka Matołka" oraz amfiteatr zlokalizowany nad pobliskim stawem. Elewacja bryły głównej została obłożona deskami, z których część stanowią podnoszone bramy. Doklejone "baby" obłożono natomiast łupkiem naturalnym, a altanki w ogrodzie zostały pokryte okładzinami drewnianymi i trzcinową strzechą.

We wszystkich przeszkleniach zewnętrznych zastosowano niskoemisyjne szkło przeciwsłoneczne o neutralnym zabarwieniu, z jednej strony chroniące przed słońcem, a z drugiej zachowujące wysoką przepuszczalność światła.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Domek miał być w kształcie ''rakiety i kredki''. Syn wymyślił, tata zbudował
Kolorowe klocki w wersji BIG. Dom Lego nie mógł wyglądać inaczej
To być może najładniejsze przedszkole jakie widzieliście. Żółty Słonik z Ostrowi Mazowieckiej

Skomentuj:

Niczym babki z piasku. Centrum Bajek w Pacanowie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej