Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mural inspirowany twórczością Lema [KRAKÓW]

red.

Zgodnie z zapowiedziami, nieco ponad dwa miesiące po rozstrzygnięciu konkursu na mural inspirowany twórczością Stanisława Lema, na Galerii Krakowskiej pojawiło się wielkoformatowe malowidło zaprojektowane przez Marcina Czaję.

Mural inspirowany literaturą Stanisława Lema na Galerii Krakowskiej. Autor: Marcin Czaja
Mural inspirowany literaturą Stanisława Lema na Galerii Krakowskiej. Autor: Marcin Czaja
fot. Piotr Banasik

To efekt współpracy centrum handlowego ze Skanska – mecenasem muralu i inwestorem sąsiadującego z Galerią kampusu biurowego High5ive, a także Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym.

"Lem 2021"

Konkurs na mural na Galerii Krakowskiej oraz jego realizacja dała początek projektowi „Lem 2021”, realizowanemu przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – Kraków Miastem Literatury UNESCO z okazji setnej rocznicy urodzin krakowskiego futurologa, która przypada już za cztery lata. – Projekt „Lem 2021” dopiero startuje, więc wszyscy „Lemolodzy” i „Lemofile”, a także pozostali miłośnicy dobrej literatury znajdą w nim coś dla siebie przez kolejne lata – zaznacza Szymon Kloska z działu literackiego KBF. – Mam nadzieję, że w zespole, który udało się stworzyć przy tej okazji, będziemy wspólnie działać, żeby Lema w Krakowie było wciąż więcej i więcej – zdradza Szymon Kloska.

Jednym z elementów zespołu stała się także Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która od kilku lat pomaga realizować projekty mające pozytywny wpływ na estetykę Krakowa.

— Udało nam się połączyć z jednej strony wielki biznes, z drugiej zaś wielką kulturę, co pozwoliło nie tylko upamiętnić wielkiego autora, ale także poprawić wygląd nieco zaniedbanej, ale szalenie istotnej części miasta, z którą stykają się niemal wszyscy korzystający z krakowskiego centrum przesiadkowego oraz okolic ulicy Pawiej – zauważa Dawid Hajok z FAO.

O wyzwaniach podczas realizacji muralu opowiada z kolei Artur Wabik, dyrektor artystyczny konkursu na mural.

— Mieliśmy do czynienia z trudną powierzchnią ze względu na jej lekką krzywiznę, dużą liczbę otworów okiennych i instalacji technicznych, które należało sprytnie zaadaptować. Malowidło, które można dziś oglądać na budynku Galerii Krakowskiej, potwierdza, że konkursowe jury podjęło dobrą decyzję – cieszy się krakowski artysta. – Mural swoją kolorystyką i futurystycznymi akcentami znakomicie wpisuje się w proces rewitalizacji tkanki miejskiej przy ul. Pawiej, rozświetlając elewację Galerii Krakowskiej.

Autorem zwycięskiego projektu jest Marcin Czaja, absolwent Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmujący się także rysunkiem i grafiką projektową.

— Chociaż mural wydaje się skomplikowany ze względu na liczbę szczegółów, które można w nim dostrzec, to jestem przekonany, że widać w nim czytelne odniesienia do twórczości Stanisława Lema, znane choćby z „Cyberiady” czy „Bajek robotów” – tłumaczy laureat konkursu. – W projekcie chciałem odwołać się także dorobku do Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania powieści krakowskiego futurologa. Myślę, że temu rysownikowi, jako jednemu z nielicznych artystów, udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji – dodaje Marcin Czaja.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Mural inspirowany twórczością Lema [KRAKÓW]