Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom inspirowany drzewem Jozuego [PROJEKT]

red

Parterowy dom ekspresyjnie uniesiony nad ziemią. To nowy projekt pracowni REFORM prowadzonej przez Marcina Tomaszewskiego.

Projekt domu jednorodzinnego
Wizualizacja
mat. REFORM Architekt Marcin Tomaszewski

Architekci z pracowni REFORM zaprojektowali dom dla starszego małżeństwa. Na początku przyszli mieszkańcy myśleli o domu dwupiętrowym z pochylnią ułatwiającą przemieszczanie się między piętrami. Szybko jednak okazało się, że taka konstrukcja zabierze około 30 mkw. przestrzeni. Architekt Marcin Tomaszewski zaproponował więc połączenie zalet domu parterowego z domem piętrowym. Chodziło o to, by strefa nocna znajdowała się na podwyższeniu, tak jak w przypadku rozplanowania funkcji w domu piętrowym, gdzie sypialnie zazwyczaj umieszcza się na górze. Dla niektórych inwestorów to ważne, ponieważ czują się wówczas bezpieczniej.

Połączenie dwóch koncepcji dało w rezultacie dom piętrowy z pochylnią, a część parteru zawisła nad ziemią na wysokości 1,5 metra. Podobne rozwiązanie zastosował  Robert Konieczny projektując swoją Arkę. Architekt odkręcił dom od stoku, tak by w uniesionej nad ziemią strefie znalazła się sypialnia.

Rzut projektowanego domu
Rzut projektowanego domu
mat. REFORM Architekt Marcin Tomaszewski

Inspiracją przy projektowaniu bryły domu było drzewo Jozuego (jukka krótkolistna) sławne dzięki swoim nietypowym, geometrycznym kształtom. W projekcie Marcina Tomaszewskiego zwraca uwagę zielony dach, na który prowadzi ścieżka z poziomu tarasu.

Materiały dobrano tak, by dom wpisywał się w charakter leśnej działki. Beton gra tu rolę kamienia, a w połączeniu z drewnianymi elementami całość dobrze komponuje się z otoczeniem. Natura wchodzi do wnętrza domu przez duże przeszklenia. Zamiast czystej tafli szkła architekt zaprojektował rytmiczne podziały szyb (jest szansa, że nadlatujące ptaki nie będą się o nie rozbijać). Poszczególne funkcje w projektowanym domu zostały rozplanowane na 210 mkw. Sypialnie znajdują się na różnych poziomach.

ZOBACZ PROJEKT >>>

Skomentuj:

Dom inspirowany drzewem Jozuego [PROJEKT]