Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom wyrastający z ogrodu [PROJEKT]

red.

Ogrody na dachach wieńczą coraz częściej obiekty użyteczności publicznej i budynki w dużych miastach, ale zaczynają pojawiać się także w architekturze domów jednorodzinnych. Tak jest w przypadku projektu autorstwa pracowni toprojekt prowadzonej przez Marka Wawrzyniaka.

Projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego z ogrodem na dachu
Projekt domu jednorodzinnego w Czyżowicach. Taras otwiera się w kierunku ogrodu. Jednocześnie jest osłonięty z dwóch stron niczym wewnętrzny dziedziniec - zapewnia intymność odpoczywającym mieszkańcom.
autor: pracownia toprojekt

Od strony północnej dom wygląda niepozornie. Elewacja przybiera formę prostokątnej ściany z zaznaczonym wejściem i wjazdem do garażu. Bryła rozrzeźbia się, gdy spojrzymy na nią od strony południowej. Wówczas dostrzegamy, że dom zaprojektowano na planie nieregularnej litery "U". Część bryły, a dokładnie jej zachodnie skrzydło zostało zatopione w istniejącym zagłębieniu działki. Natomiast teren przed budynkiem oraz teren od strony ogrodu przy tarasie i przy skrzydle wschodnim  zniwelowano do poziomu -0,02 m licząc od poziomu posadzki parteru.

Ogród miękko przechodzi w zielony dach

Taras otwiera się w kierunku ogrodu. Przybiera formę dziedzińca otoczonego z dwóch stron ścianami domu, które płynnie przechodzą w porośnięty zielenią dach. Dzięki nachyleniu zaprojektowanemu od strony południowej ogród na dachu jest swobodnie dostępny z poziomu ogrodu, przy czym zieleń ogrodu miękko przechodzi w zieleń na dachu. 

Rzut domu w Czyżowicach
Rzut domu w Czyżowicach
autor: pracownia toprojekt Marek Wawrzyniak

W skrzydle wschodnim domu zaprojektowano sypialnie z bezpośrednim wyjściem na taras. Natomiast w północnym skrzydle znalazło się wejście główne do budynku z wiatrołapem, przejściem do łazienki, garażem oraz pomieszczeniem gospodarczym. Pokój dzienny z aneksem kuchennym stanowi serce domu i otwiera się w kierunku tarasu wychodzącego na ogród. W skrzydle zachodnim zatopionym w terenie działki znajdzie się pokój i mała piwniczka.

ZOBACZ PROJEKT >>>

Zespół projektowy: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Alina Kudla, mgr inż. Izabela Groborz-Musik

Skomentuj:

Dom wyrastający z ogrodu [PROJEKT]