Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w równowadze brył i kolorów według projektu pracowni 81.waw.pl

KD

Warszawska pracownia architektoniczna 81.waw.pl stworzyła świetny projekt domu czarno na białym, który charakteryzuje minimalizm i równowaga. Najbardziej wyróżniającymi się elementami budynku są dwie prostopadłe ściany na parterze i piętrze, które zostały wykonane ze szklanych tafli. Dzięki nim obiekt otwiera się na otaczającą przestrzeń i dostarcza pięknych widoków.

Dom czarno na białym
Dom czarno na białym
Fot.81.waw.pl

Dom, który zaprojektowała pracownia 81.waw.pl, składa się z dwóch brył: czarnej i białej, położonych jedna na drugiej. Dynamiki nadaje przesuniecie ich oraz zadaszenia względem siebie. Ponadto oś obrotu parteru i piętra zbiega się w jednym narożniku – to rozwiązanie mocno podkreśla główne wejście z zadaszeniem. W przeciwległym kącie, od strony ogrodu, bryły ponownie spotykają się w jednej linii.

Ciekawym pomysłem w projekcie jest to, że zadaszenie obiektu pełni funkcjonalną rolę na różnych płaszczyznach. Na poziomie „0” osłania wyjście z jadalni, a na piętrze wyjście na balkon z głównej sypialni. Wysunięcia płaszczyzny dachu zostały również osłonięte wielkopowierzchniowymi przeszkleniami.

Dwie prostopadłe do siebie ściany na parterze i piętrze wykonano ze szklanych tafli, które otwierają wnętrze domu na wschodnią i południową stronę z zapierającymi dech w piersiach widokami. Pozostałe elewacje stanowią monolityczną zwartą formę, praktycznie pozbawianą okien.

Bryła parteru została obłożona w całości czarnymi, matowymi płytami kompozytowymi, a forma piętra w opozycji została podkreślona białą elewacją w wysokim połysku, która odbija otoczenie. Są jak dwie formy yin i yang, które poprzez przeciwieństwa się przyciągają, uzupełniają i dążą do równowagi

– mówią Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż, architekci pracowni 81.waw.pl.

Wewnątrz parterowej bryły rozmieszczono przestronny hol z jednobiegową klatką schodową. Po prawej stornie prowadzi on do niedużego garażu, po lewej do garderoby i węższego korytarza, z którego można przejść do toalety gościnnej, pomieszczenia technicznego oraz gabinetu. Na wprost holu znajduje się główna część domu: przestrzenny salon, jadalnia i kuchnia.

Na piętrze mieści się główna sypialnia z przylegającą do niej garderobą i jacuzzi. Oprócz tych pomieszczeń na poziomie " +1" znajdują się również sypialnia gościnna i główna łazienka z pralnią.

Skomentuj:

Dom w równowadze brył i kolorów według projektu pracowni 81.waw.pl