Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiszące ogrody po polsku. Drzymały 27 w Poznaniu

JB

Budynek mieszkalny obrośnięty zielenią to nowy projekt Ultra Architects. Blok budzący skojarzenia z mediolańskim Bosco Verticale stanie w dzielnicy Sołacz w Poznaniu.

Budynek mieszkalny Drzymały 27 w Poznaniu
Budynek mieszkalny Drzymały 27 w Poznaniu
Materiały Ultra Architects

Poznański Sołacz powstał z początkiem XX wieku. Zaplanowany wedle modnych w ówczesnym czasie idei miasta-ogrodu, charakteryzuje się głównie willową zabudową i dużym udziałem zieleni. Budynek mieszkalny położony jest przy ul. Drzymały 27 we wschodniej części dzielnicy, tuż przy parku imienia Wodziczki. Gmach zaprojektowany przez architektów z pracowni Ultra nawiązuje do spuścizny architektoniczno-urbanistycznej osiedla, ale jego formę definiuje również infrastruktura...

...a raczej jej brak. Działka, na której powstaje inwestycja nie ma podłączenia pod kanalizację deszczową. Projektanci postanowili przekuć wadę w zaletę i stworzyli dom-ogród, który zatrzyma w sobie jak najwięcej opadów. Każdemu z mieszkań towarzyszy taras wykończony deską z modrzewia syberyjskiego. W podłogi balkonów wbudowano ocieplone donice o głębokości 0,6 m z systemem nawadniania. W sumie budynek obrośnie ponad 6 tys. odpowiednio dobranych traw, krzewów i miniaturowych drzew. O zieleń będą dbali profesjonalni ogrodnicy, którzy 2-3 razy do roku będą pielęgnowali rośliny z podnośnika koszowego.

Budynek Drzymały 27 będzie miał 6 kondygnacji, na których znajdzie się 15 mieszkań o powierzchni od 49 do 120 m2. Najniższe pomieszczenia będą miały wysokość prawie 2,8 m, a najwyższe - 3 m. Mieszkania będą charakteryzowały się wysokimi, przesuwnymi oknami. Do dyspozycji mieszkańców będzie także elektroniczny system inteligentnego domu. Z zewnątrz blok ozdobią blachy trapezowe i blachy cięto-ciągnione.

W elewacji budynku, obudowie urządzeń stojących na dachu, znajdą się też budki lęgowe dla ptaków. Będą przeznaczone dla małych ptaków takich jak wróble czy sikorki (wielkość otworu wlotowego wyniesie 22 - 25 mm). Budki zostaną wykonane z drewna i będzie można je serwisować po wejściu na dach. Jest to podobne rozwiązanie do wcześniejszego projektu Ultra Architects: lampy w ciąży (kliknij, aby zobaczyć więcej).

Inwestycja zostanie zakończona w sierpniu 2019 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiszące ogrody po polsku. Drzymały 27 w Poznaniu