Zielone projektowanie po australijsku. International House w Sydney
W największym mieście Australii powstał sześciopiętrowy biurowiec wykonany w dużej mierze z drewna. Do budowy innowacyjnego budynku wykorzystano prawie 3 tys. m3 tego surowca.


Nowe serce Sydney
Przebudowa dzielnicy Barangaroo w Sydney to największy projekt urbanistyczny w tym kraju od czasu przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku. Nowe centrum biznesowe największego australijskiego miasta rodzi się na 22 hektarach powierzchni zajmowanej niegdyś przez port. Przestrzeń gwałtownie rosnącej dzielnicy wypełniają biurowe, obiekty handlowe, hotele, restauracje i centra rekreacyjne. Na przyszłą dekadę zaplanowano otwarcie stacji metra Barangaroo, którą zaprojektowało biuro Normana Fostera.
Ekologia przede wszystkim
Jednym z najciekawszych obiektów w tym miejscu jest International House. To unikatowy biurowiec spełniający najwyższe standardy zielonego budownictwa. Do budowy sześciopiętrowej inwestycji wykorzystano aż 2 tys. m3 drewna laminowanego krzyżowo i 950 m3 drewna klejonego laminowanego. Z tego surowca wykonano podłogi, kolumny, ściany, sufity, szyby wind i klatki schodowe.
Zastosowanie drewna to nie tylko zabieg estetyczny, a przede wszystkim - funkcjonalny. Użycie drewna - zarówno ściętego, jak i recyklingowanego - sprawiło wygenerowanie mniejszej ilości hałasu, pyłu i gazów cieplarnianych. Troska o ekologię przyczyniła się także do decyzji o rezygnacji z wielu elementów wykończeniowych. System rur, klimatyzacji i inne widoczne są gołym okiem.
- Więcej o:
Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii
Dziesiąty MPavilion w Melbourne. Zaprojektował go Tadao Ando
Azabudai Hills - nowa dzielnica Tokio od Heatherwick Studio jest już otwarta
Kubuswoningen w Rotterdamie - kubiczne domy Pieta Bloma
Snøhetta projektuje.... płyty chodnikowe. I robi to świetnie!
11. edycja konkursu International VELUX Award dla studentów architektury
Wat Samphran - świątynia ze smokiem w Tajlandii [NAJDZIWNIEJSZE BUDYKI ŚWIATA]
Powstanie muzeum Bruce'a Springsteena. Zaprojektowało je Studio CookFox Architects