Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trendy 2019 w architekturze

Pressland

Aktualne trendy architektoniczne w dużej mierze zależą nie tylko od mody, ale też od obowiązujących przepisów unijnych. Celem aktualnych trendów jest połączenie mody, ekonomii i funkcjonalności. Jak to jest możliwe? Jakie domki jednorodzinne w tym roku powstaną?

Trendy 2019 w architekturze
Trendy 2019 w architekturze
fotolia

Nowa moda

Zmiany społeczne i technologiczne zachodzące w Polsce spowodowały powstanie mody na nowoczesną formę domu. Czas, w którym zachodziły wspomniane zmiany był również czasem, gdzie budownictwo mocno się rozwijało. Powstające wille postmodernistyczne to wynik nie tylko nowoczesnych technologii, lecz przede wszystkim wymagań prawnych chociażby w zakresie energooszczędności domu. Krótko mówiąc – aktualne trendy stawiają na nowoczesne domy, o niezbyt dużych rozmiarach, „uszyte” zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Bardzo dużą uwagę zwraca się również na efektywne wykorzystanie każdego miejsca.  Budynek o prostej bryle, ze spadowym bądź płaskim dachem, posiadający niebanalną elewację będzie nadal modny w 2019 roku.

Dążenie do uproszczenia formy

Jeszcze nie tak dawno modne były domy o rozbudowanych bryłach, posiadających liczne detale architektoniczne. Etap upraszczania można już zauważyć było w czasach PRL-u, jednak to w dzisiejszych czasach podążamy nadal tą drogą. Jeśli chcą Państwo stworzyć dom zgodny z aktualnymi trendami, to warto postawić na oszczędną, wręcz kubiczną formę, zaprojektowaną na planie prostokąta. Dwuspadowy dach pozbawiony powinien być wszelkich okapów i lukarn, a w ich miejscu pojawić się powinny okna połaciowe. Można oczywiście postawić na płaskie dachy, które również wpasowują się w klimat modernizmu.

Designerska elewacja

W panujący trend idealnie wpisują się nowoczesne rozwiązania w zakresie detalów elewacji. Ściany domów pozbawione zostają balkonów. W ich miejsce pojawiają się balkony francuskie bądź drzwi balkonowe zamknięte balustradą. Pojawiają się również duże przeszklenia – nawet takie, rozpościerające się na dwóch kondygnacjach budynków. W przypadku zdecydowania się na wykusze, ryzality czy lukarny należy postawić na ich prostą formę, najczęściej na bazie prostokąta.

Nowoczesna elewacja

Stworzenie nowoczesnej, designerskiej elewacji wymaga zastosowania odpowiednich materiałów elewacyjnych, ale również właściwej kolorystyki. Wydawać by się mogło, iż jeszcze nie tak dawno modne czerwone dachy i wszelkie kolorowe odcienie elewacji nigdy nie wyjdą z mody. Okazuje się, że dziś zastąpią je stonowane barwy – wszelkie szarości – od tych jaśniejszych po ciemniejsze. Bardzo ważną rolę odgrywać będą materiały wykończeniowe. Najpopularniejsze będą naturalne tj. drewno i kamień. Można je zastosować na fragmentach elewacji tworząc designerskie dekoracje bądź otulić nimi całe ściany. Jest jeszcze jedna zaskakująca zmiana – nieoczywiste wykorzystanie materiałów budowlanych. Modne stało się wykorzystywanie dachówki do wykończenia ścian domu, a blachy elewacyjnej do pokrycia dachu.

Większa ilość światła

Autorzy nowych trendów na 2019 rok pamiętają ciągle o tym, że dzisiejsze społeczeństwo spędza największą część dnia w domu, w zamkniętych pomieszczeniach. Postanowili  zadbać o odpowiednią ilość światła dziennego. Aby to uzyskać, jako trend w 2019 roku postawiono na duże i przede wszystkim liczne okna. Im więcej tym lepiej i łatwiej będzie zatrzeć barierę pomiędzy tym, co wewnątrz i na zewnątrz domu. Duże przeszklenia dbają również o dodanie lekkości i nowoczesności domu. W dzisiejszych czasach chcąc postawić na duże przeszklenia można nie tylko przeszklić ścianę, ale przede wszystkim dach w każdej formie. Pamiętajmy jednak o tym, że tak duże przeszklenia ukarzą wnętrza domu, które staną się elementem dekoracyjnym elewacji.


 

Skomentuj:

Trendy 2019 w architekturze